Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Poslali jste peníze na špatný účet? Připravte se na problémy

Autor: František Veselý | 06.05.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 2 komentáře
Poslali jste peníze na špatný účet? Připravte se na problémy

Na splácení hypotéky má mnoho lidí nastavený trvalý příkaz. Když ale chcete poslat například jednorázovou, případně mimořádnou splátku, musíte všechny údaje podrobně vypsat. Udělat chybu je přitom snadné. Překlep se vám nemusí vyhnout, ani když trvalý příkaz zadáváte. Pokud pošlete peníze na jiný účet opakovaně, je situace horší. Co pak?

„Nezáleží na tom, zda platíte ze soukromého nebo firemního účtu, pokud se vám podobná věc přihodí, rozhodně jednejte co nejrychleji. Příjemce této špatně poslané platby si peníz nesmí ponechat ani utratit,“ radí Rostislav Kovář z internetového portálu poradnaveritele.cz.

Prevencí je samozřejmě po sobě pečlivě kontrolovat veškeré údaje, které do platebního příkazu udáváte. Splést se však může každý. Jakmile zjistíte, že jste špatně zadali například číslo účtu, kontaktujte banku. Transakce totiž buď vůbec neproběhne, nebo peníze přistanou na špatném účtu.

Banka sice nemůže zrealizovanou transakci stornovat, ale můžete využít jejích služeb a požádat nesprávného příjemce o vrácení peněz. Pokud majitel účtu nereaguje, banka vám většinou předá jméno majitele účtu, adresu trvalého bydliště a kontaktní adresu, abyste si problém vyřešili sami. Vy pak můžete napsat dopis, kde příjemce vašich zatoulaných peněz žádáte o jejich vrácení. Dopis pošlete doporučeně s dodejkou a uveďte, do kdy peníze chcete vrátit. Většinou se udává lhůtu dvou týdnů.

„Jestliže majitel účtu ve vámi stanovené lhůtě nezareaguje, je dobré obrátit se na soud. Každý, kdo si ponechá peníze, které mu nepatří, se vystavuje riziku žaloby pro takzvané bezdůvodné obohacení,“ upozorňuje Kovář.

V případě, že se obrátíte na soud, bude dlužná částka narůstat. Pokud se prokáže, že právo je na vaší straně, bude muset dlužník uhradit ještě náklady na soudní řízení. Jestliže se do případu zapojí navíc exekutor, vyskáče dlužná částka až o desítky tisíc korun. To vám sice starosti dělat nemusí, ale své peníze jen tak neuvidíte. Takové spory se mohou táhnout opravdu dlouhou dobu.

Pokud se spletete jen ve variabilním nebo specifickém symbolu, jsou vaše problémy menší. Příjemce buď na peníze od vás čeká, proto žádné další identifikační údaje potřeba nejsou, nebo můžete příjemci napsat, že jste udělali chybu ve variabilním symbolu a zmíněná platba je od vás.

Přistály vám zatoulané peníze na účtu? Pryč s nimi

Nepříjemné však může být, i když se na váš účet dostanou peníze, které vám nepatří. „Minulý rok jsem chodila hodně na brigády. Přiznám se, že jsem neměla zrovna podrobný přehled o tom, kolik peněz mi od jaké agentury má přijít. Najednou mi začalo chodit každý měsíc asi 7 500 korun na můj účet. Myslela jsem si, že mi někdo splácí dlužné peníze. Zhruba za půl roku mi přišel dopis od banky, kdy mě dost důrazně žádali, abych peníze vrátila a nekompromisně mi hrozili soudem,“ popisuje svou zkušenost mladá studentka z Prahy. Peníze samozřejmě ihned vrátila a preventivně si změnila číslo účtu.

Jak k záměně účtů došlo? Paní, která se přestěhovala, špatně vyplnila trvalý příkaz na majitele bytu a půl roku chodily peníze jinam. Zvláštní však bylo, že se majitel bytu půl roku nájmu nedožadoval. Situace byla velmi nepříjemná i pro příjemce špatně zaslané částky.  V případě, že se vám stane něco podobného, pošlete peníze okamžitě zpět na číslo účtu, odkud přišly.

Podle průzkumu za vše může roztěkanost

Důvodem, proč se relativně často lidé pletou ve vyplňování platebního příkazu, může být i to, že čtvrtina Čechů platí účty se zpožděním, tedy ve spěchu. Průzkum ČSOB a Poštovní spořitelny také potvrdil, že desetina Čechů poslala peníze omylem na nesprávný účet.

Podle průzkumu mají problém se splatností hlavně muži, ženy své účty většinou platí včas. Internetové bankovnictví pro placení svých pohledávek využívá 66 procent lidí. Z bezpečnostního hlediska je dobré, že skoro polovina z nich příkazy k úhradě vyplňuje doma a jen tři procenta lidí používá pro správu svých financí pracovní počítač. Z internetových kaváren obsluhuje své internetové bankovnictví jen 0,2 procenta lidí.

Podle průzkumu jsou nejčastější příčinou špatně zadané platby nesoustředěnost. Přes deset procent Čechů má zkušenost, že peníze omylem odeslali na špatný účet a ve více než polovině těchto případů šlo o částku do 500 korun. Více než dva tisíce korun odešlo na nesprávný účet v 18 procentech případů.

Průzkum prováděla agentura Stem/Mark na reprezentativním vzorku populace. Dotazovaných bylo celkem tisíc a výzkum se prováděl v celé České republice v  dubnu 2011.

Anketa

Poslal/a jste již někdy peníze na špatný účet?

Ano, několikrát. (7)
 
Ano, jednou. (32)
 
Nevím o tom. (3)
 
Ne, nikdy. (22)
 Celkem hlasovalo 64 čtenářů

Poslali jste peníze na špatný účet? Připravte se na problémy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Nesplacená částka Rubin | 26.05.2014 05:39
Katalog Majka | 09.05.2011 00:56

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »