Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Potvrzeno: O bydlení rozhodují ženy, muži platí

Autor: Petr Zámečník | 06.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Potvrzeno: O bydlení rozhodují ženy, muži platí

Málokdo si to připouští a ještě méně mužů by to přiznalo veřejně. Nejsou to muži, kdo rozhoduje o největších výdajích domácnosti. Jen je platí. O bydlení rozhodují častěji ženy.

Výsledky exklusivního průzkumu agentury STEM/MARK pro odborný server Hypoindex.cz hovoří jasně: Muži o bydlení nerozhodují, ale platí ho. Ženy jsou přitom častěji než muži přesvědčeny, že rozhodování je společné. Průzkum, kterého se zúčastnilo 749 respondentů starších 18 let, přinesl i další zajímavé výsledky.

Mužům ani ženám se nechtělo příliš přiznávat, že jedni o bydlení rozhodují a druzí ho platí. Proto také přes 60 % respondentů uvedlo, že rozhodování je společné. Překvapivě tuto odpověď volily častěji ženy (63,4 %) než muži (58,2 %). Ostatně, jak jinak než "společné rozhodování" lze vnímat kladné odpovědi na otázky typu: "Miláčku, viď, že se ti ten byt taky líbí."

Přestože většina dotázaných se přikláněla ke společnému rozhodování o otázkách týkajících se bydlení, do očí udeřil významný rozdíl mezi muži a ženami při volbě možnosti odpovědi "partner/partnerka". Tu ženy zvolili významně méně (jen 2,8 %) oproti mužům (13,3 %). Výrazně méně žen tak otevřeně připouští, že to je jejich partner, kdo o bydlení rozhoduje. Naopak každý 7. až 8. muž  si je vědom rozhodující role partnerky - a přiznal se k tomu.

V otázce placení výdajů na bydlení jsou odpovědi ještě jednoznačnější. Společný účet moc často využíván není (jen 3,1 %), a tak dotázaní museli na některou z osob ukázat. A výsledek je jednoznačný: Bydlení platí převážně muži. Rovných 68 % dotázaných mužů označilo sebe za plátce účtů za bydlení a jen 21,6 % mužů ukázalo na partnerku (nebo partnera; to struktura odpovědí v průzkumu neumožňují rozlišit). Naopak ženy na sebe ukázaly jen ve 42,1 % případů a na svého partnera 42,7 %.

Zajímavé výsledky přineslo rozložení odpovědí podle příjmu domácnosti. Společně s partnerem/partnerkou rozhoduje o otázkách bydlení významně více domácností s příjmem od 20 do 40 tis. Kč měsíčně. Přitom rozdíly v tom, kdo účty za bydlení platí, se odpovědi podle příjmu významně neliší. Z toho lze usuzovat, že ve středních příjmových skupinách je vlivem omezeného rozpočtu mnohem větší tlak na skutečnou dohodu o bydlení, ovšem i tak ho v konečném důsledku zaplatí častěji muži.

Pozoruhodné je rozdělení odpovědí podle dosaženého vzdělání. Pozoruhodné je především to, že se prakticky neliší - ženy častěji rozhodují o bydlení a muži ho platí bez ohledu na výši dosaženého vzdělání. Nelze tedy usuzovat, že vyšší vzdělání vede ... kupříkladu ke schopnosti lépe komunikovat a hledat společná řešení.

Ve věkové skupině 18 až 29 let je statisticky významně vyšší podíl odpovědí, že o bydlení rozhodují (29,1 %) a zároveň ho i platí (31,6 %) rodiče. Zřejmě ani nepřekvapí, že s rostoucím věkem podíl rodičů na bydlení domácnosti klesá. Ve věku 60 let a více dosahuje dokonce 0 % (ještě ve věku 45 až 59 let o bydlení rozhodují rodiče z 1,6 % a z 1,4 % ho i platí...).

Více členů domácnosti znamená méně samostatného rozhodování. Zatímco v jednočlenných domácnostech rozhoduje dotázaný (dotázaná) sám (sama) v 81 %, u čtyř a vícečlenných jen v každý desátý. Zároveň se ale snižuje finanční zatížení dotázaných. U jednočlenných domácností si respondenti platí výdaje sami z 88,6 %, kdežto u pěti a vícečlenných tento podíl klesá na 34,6 %.

Průzkum uspořádaný k oslavám 100. "výročí" ukazatele průměrných skutečně sjednaných úrokových sazeb hypoték Fincentrum Hypoindex potvrzuje některé domněnky o chodu českých domácností a přináší i nové poznatky. Zda bude možno obdobné průzkumy pořádat i nadále, je ale otázkou visící ve vzduchu nad Evropským soudním dvorem. Ten nedávno rozhodl, že ani pojišťovny nesmí při výpočtu pojistného rizika rozlišovat mezi muži a ženy - a je možné, že zanedlouho zakáže dotazovat se na demografické údaje i v průzkumech...

Anketa

Zvládáte splácet hypotéku?

Ano, bez potíží. (132)
 
Ano, s potížemi. (46)
 
Ne. (19)
 
Nemám hypotéku. (196)
 Celkem hlasovalo 393 čtenářů

Potvrzeno: O bydlení rozhodují ženy, muži platí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

wAgOSJepYqiVg Kaiden | 12.04.2011 07:31

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »