Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Požádal vás přítel o ručení k úvěru? Dobře své rozhodnutí zvažte!

Autor: Luboš Svačina | 21.10.2008 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 2 komentáře
Požádal vás přítel o ručení k úvěru? Dobře své rozhodnutí zvažte!

Nejen nemovitostí dá se ručit za úvěr. Záruku za žadatele může poskytnout také ručitel. Požádal vás již někdo o ručení za úvěr? Pokud ano, před podpisem si své rozhodnutí nechte pořádně projít hlavou.

Zajistit úvěr proti nesplácení lze buď zástavou majetku nebo ručitelským závazkem. Ve spojitosti s úvěry na bydlení je nejčastěji využívanou formou zajistění zástavním právem k nemovitosti ve prospěch financující banky (ručení nemovitostí). Hypoteční banky, v podstatě s výjimkou předhypotečních úvěrů, kde se zajištění jako takové nesjednává, podmiňují čerpání úvěru zástavou nemovitosti vždy. Pokud by klient přestal úvěr splácet, banka nemovitost prodá a získané prostředky použije na uhrazení dlužné částky. 

Zajištění formou ručitelského závazku třetí osoby je typické spíše pro úvěry na menší částky, tedy spotřebitelské úvěry, kreditní karty apod. Díky ručení třetí osoby je žadatel schopen dosáhnout na vyšší částku úvěru, než by získal sám. Banky ručení třetí osobou vyžadují po klientech ze zemí mimo EU, u nichž existuje riziko, že z České republiky zmizí a banka se splacení svého závazku nedočká.

Kromě výše zmíněných typů úvěrů lze s pomocí ručitele také zažádat o menší úvěr ze stavebního spoření. Menší znamená v případě stavebních spořitelen zpravidla úvěr maximálně do 300 000 Kč. 

Jak funguje ručení v praxi?

 
Sjednání ručitelského závazku dochází přímo při vyřizování úvěru. Ručitel je uveden na úvěrové smlouvě a je stejně jako žadatelé povinnen financující bance předložit doklad totožnosti a potvrzení o výši příjmu. Na základě doložených příjmů provede banka jeho skoring. Teprve když ručitel prokáže dostatečnou bonitu, banka přistoupí k poskytnutí úvěru. V opačném případě bude žádost zamítnuta, nebo žadatel o úvěr si bude muset obstarat dalšího ručitele.

Ručitel by si měl vždy před svým podpisem uvědomit, že jeho ručitelský závazek se přenáší do nejrůznějších databází klientských informací, které mezi sebou banky sdílejí. Pokud si poté bude chtít ručitel sám zažádat o úvěr, bude financující banka k jeho závazku přihlížet a maximální dosažitelnou částku úvěru odpovídajícím způsobem poníží. Stejně tak banka v klientských databázích nalezne údaje o tom, zda je předchozí úvěr řádně splácen.

Co je to ručení a jak vzniká?

Ručení upravuje jak občanský tak obchodní zákoník a podle těchto norem ručení spočívá v závazku ručitele splatit za dlužníka jeho dluh, jestliže dlužník sám nemůže své závazky řádně plnit.

Ručení vzniká podle obou zákoníků písemným prohlášením, kterým se ručitel zaváže věřiteli (v našem případě bance), že pohledávku vůči ní uspokojí, jestliže sám dlužník toho nebude schopen. Ručitel má po celou dobu trvání vztahu nárok na informace o aktuálním stavu pohledávky a řádnosti jejího splácení. Tyto informace je mu povinnen dlužník sdělit na požádání.

Kdy je ručitel povinnen platit?

Ručitel přichází na řadu ve chvíli, kdy dlužník nemůže své závazky splnit, ačkoliv k tomu byl ze strany věřitele písemně vyzván. Co se stane, pokud ani ručitel nemá dostatek prostředků na uhrazení dluhu?  

V takovém případě, kdy splnit své závazky nemůže ani dlužník ani ručitel, přichází na řadu zpravidla soud. Přičemž banka se jednou žalobou může dožadovat plnění jak od dlužníka, tak ručitele. Věřitel však logicky může přijmout plnění od obou subjektů do maximální výše dlužné částky včetně případných úroků z prodlení a sankčních poplatků. Pokud věřitel získá od soudu povolení k exekuci majetku obou subjektům může si vybrat, kde s uspokojováním svých pohledávek začne.

Ukončení ručitelského závazku

Ručení v ideálním případě zaniká řádným splacením dlužné částky ze strany dlužníka. Pokud však dojde na situaci, kdy dlužník nebyl schopen svůj dluh splatit a úvěr musel splatit ručitel. Má ručitel ze zákona právo žádat po dlužníkovi vrácení této částky. I přesto, že je tento nárok upraven zákonem, není od věci vztah mezi ručitelem a dlužníkem upravit zvláštním smluvním ujednáním, kde je možno například podmínky plnění blíže specifikovat.

Ručitel může rovněž požádat o zrušení ručitelského závazku. Nicméně v tomto případě musí být tento krok odsouhlasen věřitelem, což se v případě bankovních úvěrů stává málokdy. Nejčastějším ukončením ručení je jednoduše úplné splacení závazku.

Anketa

Zaručil/a byste se svému blízkému příteli za úvěr?

Ano (12)
 
Ne (92)
 
Nevím (2)
 Celkem hlasovalo 106 čtenářů

Požádal vás přítel o ručení k úvěru? Dobře své rozhodnutí zvažte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

ručitel alena | 30.03.2013 14:13
Ručení nemovitosti Eva | 19.10.2012 22:37

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »