Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pozitiva ekonomické krize

Autor: | 12.03.2009 11:19 | Kategorie: Stavební spoření | Komentáře zakázány komentářů

Jaká pozitiva by mohla mít ekonomická krize? Stoupá nezaměstnanost, automobilky, sklárny a další podniky krachují, dokonce i drahé restaurace v centru Prahy jsou nuceny rapidně snižovat ceny, aby nezely prázdnotou. Můžeme jen hádat, jak dlouho recese potrvá a co všechno ještě přinese. Nicméně podle úsloví „Všechno zlé je pro něco dobré,“ neuškodí, když se podíváme na některé pozitivní stránky současné ekonomické situace.

Patří mezi ně například to, že mají podnikatelé a živnostníci větší daňové výhody za minulý rok (někteří dokonce ani nemusejí vůbec platit daně), lidé si budou moci koupit levněji automobily a samozřejmě začínají sympaticky klesat ceny nemovitostí. A protože hypotéky bývají občas ošidné, přichází na řadu rychlé řešení, kde vzít peníze na „ty zlevněné“ nemovitosti… Jednou z nejvýhodnějších a hlavně nejstabilnějších metod financování je rozhodně stavební spoření a stavební úvěr. 


Stavební spoření ukazuje své výhody

Na nižší poptávku po bydlení a celkové negativní ekonomické vyhlídky zareagovaly banky zpřísněním podmínek při poskytování finančních prostředků na nové stavební projekty. Ve světle ekonomické krize a všeho, co s sebou přináší, se tak také díky této skutečnosti zviditelňuje bezpečnost a další výhody stavebního spoření, jehož podstata a principy umožňují krizi a s ní spjatým turbulencím na akciových trzích čelit. Stavební spořitelny mají dostatečné množství volných prostředků pro úvěrování bytových potřeb obyvatelstva a fixované úrokové sazby stavebních úvěrů na celou dobu jejich splácení. Noví i stávající klienti mají také stejný a garantovaný výnos a statní prémii.

Bezpečnost stavebního spoření je obecně dána tím, že k financování úvěrů na bytové potřeby používají stavební spořitelny vklady svých klientů, kteří jsou ve fázi spoření. U stavebních spořitelen je navíc zákonem kladen velký důraz na bezpečnost investovaných prostředků, které spořitelna nevyužije na úvěry. Vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 50 tisíc eur a uzavřením smlouvy o stavebním spoření mají klienti možnost získat při vhodném poradenství úročení vkladů až skoro 7 % ročně. Právě v době krize nabývá na významu prozřetelný krok české vlády, která zavedla státní podporu, jež je jedním z důležitých pilířů fungování stavebního spoření – podporuje tvorbu kapitálu a funguje jako stabilizační prvek v oblasti financování bydlení.

Správná doba naučit se dobrému hospodaření - zvyšování „finanční gramotnosti“

Podle finančních poradců se lidé právě v této době začínají stále více zajímat o zákonitosti ekonomiky a více přemýšlejí o tom, jak nejlépe naložit se svými finančními prostředky. „To, že klienti o nakládání se svými financemi více přemýšlejí, přirozeně vítáme. Lidé se našich finančních poradců například často ptají, jak v současné době nejbezpečněji financovat bydlení. Radíme jim, že je financování bydlení nejlepší plánovat dostatečně dopředu. Při výběru vhodného produktu se u stavební spořitelny dostanete po dvou až pěti letech k úvěru, který vám nikdo jiný na trhu nemůže nabídnout, a to díky unikátnosti systému stavebního spoření,“ říká Ing. Miroslava Krajáková, ředitelka odboru péče o klienty Raiffeisen stavební spořitelny a.s (RSTS). „Zajímají se také o to, jak nejlépe své spoření strukturovat,“ dodává Ing. Krajáková. „Chtějí například vědět, zda se vyplatí na spoření ukládat i vyšší částky než 20.000 Kč ročně. Na to odpovídáme, že pro nejvyšší výnos v rámci spoření je ideální cílová částka okolo 150 – 200 tisíc. Pro řešení bytových potřeb v budoucnosti ale samozřejmě taková částka není dostatečná, z toho důvodu v RSTS nabízíme už na začátku 2 varianty/tarify – spořící a úvěrový, přičemž ten úvěrový má své absolutní výhody právě ve fixovaném úroku na celu dobu splácení.“ 

Výběr a la Darwin – nejsilnější přežijí

Dle zpráv ekonomů přináší krize mimo jiné hlavně ozdravný proces pro ekonomiku, neboli oddělení „nemocných“ firem od „zdravých“. Můžeme zde učinit určitou paralelu s Darwinovou evoluční teorií – selekce vycházející z míry úspěšnosti jedince (nebo firmy). Jedná se zajisté o určité zjednodušení, ale pravděpodobnost na „přežití“ (tedy překonání problémů spjatých s ekonomickou krizí) je vyšší u firem, které jsou „zdravé“, zatímco u těch, které nehospodaří tak dobře a potýkaly se s problémy již před započetím krize, se dá očekávat mnohem větší riziko vynuceného ukončení podnikání. Zkrátka obtížná doba dává těm nejschopnějším šanci ukázat svou sílu a využít příležitosti, které krize vždy nabízí (jako například zajímavé investiční příležitosti).

Pozitiva ekonomické krize >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »