Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem

Autor: Luboš Svačina | 14.04.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem

Finanční krize kromě negativních dopadů na hospodářství a trh s bydlením má také pár pozitivních efektů. V důsledku propadu světových burz pomalu mizí z nabídek hypotečních bank kombinace hypotečního úvěru a investičního životního pojištění (IŽP).

V souvislosti s ekonomickou krizí se hovoří především o negativních dopadech na domácnosti, podnikatelské subjekty a potažmo celé hospodářství. Přitom se stačí pořádně podívat a zjistíme, že stávající situace má i své pozitivní efekty (snížení výroby znamená snížení emisí, lidé více přemýšlí nad tím za co utratit peníze - menší plýtvání, snižování cen energií apod.). Ekonomickou recesi je potřeba vnímat jako přirozený ozdravný proces, ale také příležitost pro to začít dělat některé věci jinak.

Krize na trhu s bydlením

Na trhu s bydlením lze za pozitivní efekty stávající ekonomické situace považovat například korekci cen nekvalitních bytů, jejichž cena v minulosti neopodstatněně rostla spolu s celým trhem. Tolikrát zmiňovaná hrozba recese a případný pokles příjmů vede domácnosti k větší racionalitě při plánování výdajů rodinného rozpočtu. Klienti zvažující pořízení bydlení na úvěr jsou schopni lépe reálně zhodnotit svoji finanční situaci a to, zda budou schopni úvěr splácet i v případě výpadku příjmu.

Kupující se daleko více zajímají o energetickou náročnost nově pořizovaného bydlení (náklady na vytápění), čímž motivují vlastníky nemovitostí k zateplování a úsporám energií. Nižší poptávka po realitách například pomůže prověřit finanční stabilitu realitních kanceláří, přiostří konkurenční boj mezi subjekty pohybující se na trhu s bydlením, a tím pádem vzroste tlak na kvalitu a úroveň poskytovaných služeb.

Ovšem jako jeden z nejdůležitějších pozitivních efektů, jenž vyplynul ze stávající situace na hypotečním, resp. finančním trhu, lze považovat vystřízlivění klientů a následné plošné omezení poskytování hypotečních úvěrů kombinovaných s životním pojištěním, zejména potom v kombinaci s investičním životním pojištěním (IŽP).

Kombinace hypotéky a životního pojištění

Produktová inovace v podobě kombinace překlenovacího úvěru s investičním životním pojištěním (IŽP) byla uvedena na náš trh v roce 2005. Nutno dodat, že iniciátorem vzniku kombinovaných hypoték s životními pojistkami nebyly samotné banky, ale spíše pojišťovny a společnosti zabývající se finančním poradenstvím a zprostředkováním.

Podstata kombinovaného produktu spočívá v tom, že klient po celou dobu splatnosti úvěru platí bance pouze úrok z výpůjčené částky a podobnou či vyšší částku částku si pravidelně "spoří/investuje" prostřednictvím životního pojištění s tím, že z naspořených prostředků úvěr na konci smluveného období jednorázově splatí.

Samotný princip kombinace překlenovacího úvěru a pravidelných investic není špatný, jenže vhodný je pouze pro úzké spektrum klientů, kteří rozumí investicím, vědí co dělají a i při výkyvech na finančních trzích nepanikaří a dodržují svou investiční strategii

Kombinace hypotéky s IŽP měla být masovým produktem postaveným na podobném principu, kdy však peníze klientů investuje pojišťovna, a jako ochrana proti hromadným odkupům, vyvolaných případným razantním poklesem hodnoty investice, tu funguje strašák v podobě odbytného a tedy další ztráty investovaných prostředků.

Problém zmíněného řešení je ve vysoké nákladovosti celé konstrukce (vysoké vstupní poplatky a často zdvojené poplatky za správu investice (poplatky pojišťovně i investiční společnosti), nulové garance zhodnocení peněz investovaných prostřednictvím IŽP a zároveň nastavení nadstandardních odměn třetím stranám za zprostředkování kombinované hypotéky (provize jak za zprostředkování hypotéky, tak IŽP). 

Kombinované hypotéky záhy do své nabídky zařadily tzv. externí zprostředkovatelé - finančně poradenské společnosti, hypoteční makléři. A někteří z jejich poradců si z kombíků udělali doslova zlatý důl. Začali je nabízet masově - bez ohledu na skutečné potřeby klienta, jeho rizikový profil a bez předání dostatku relevantních informací. Poradci zvýraznili především plusy produktu (možnost dańových odpočtů, pojistné krytí pro případ úmrtí živitele), nadhodnotily potenciální výnos IŽP (situace na kapitálových trzích tomu nahrávala - všechno rostlo) a naopak potlačili mínusy (nákladovost) či dostatečně nezmínili rizika, která s sebou přináší investování (možný pokles hodnoty investice). 

Reakce českých hypotečních bank

Stávající situace na finančních trzích příliš neprospívá akciovým investicím, kam směřuje velká část prostředků investovaných prostřednictvím IŽP. Celosvětový propad cen na akciových burzách a pokles hodnoty dalších investičních instrumentů se negativně projevily také na objemu prostředků spravovaných životními pojišťovnami v rámci IŽP, a jak banky, tak zprostředkovatelé, začínají dávat od kombinovaných hypoték s životním pojištěním "ruce pryč". 

"Hypoteční úvěr v kombinaci s životním pojištěním není v aktivní nabídce UniCredit Bank. Zejména v současné situaci, kdy výnosy z ŽP klesají a úrokové sazby HU naopak stoupají, není tento produkt výhodný zřejmě pro žádného klienta," komentuje stávající situaci na trhu Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank v reakci na náš dotaz.

Tabulka 1: Aktuální nabídka českých hypotečních bank 
Banka Kombnace hypotéky s životním pojištěním v nabídce banky Pojišťovna poskytující životní pojištění
Hypoteční banka kombinace s IŽP UNIQA pojišťovna
ING pojišťovna 
AMCICO První americko - česká pojišťovna
Komerční banka kombinace s KŽP Komerční pojišťovna
Raiffeisenbank kombinaci s ŽP neposkytuje od podzimu 2008
Česká spořitelna kombinaci s ŽP neposkytuje od ledna 2009
UniCredit Bank pasivně Allianz pojišťovna
AMCICO První americko - česká pojišťovna
GE Money Bank kombinace nenabízí  
Volksbank kombinace s IŽP AXA životní pojišťovna
UNIQA pojišťovna
LBBW Bank neuvedla
mBank neuvedla
Poštovní spořitelna kombinace nenabízí
ČSOB kombinace nenabízí
Wüstenrot hypoteční banka kombinace s KŽP neuvedla

Dosud nevídaný propad hodnoty investic a následná vlna nespokojenosti ze strany klientů, má za důsledek, že řada bank odstoupila od aktivního prodeje hypoték kombinovaných s IŽP a vrátila se k osvědčené produktové nabídce - tedy anuitně spláceným hypotékám. Například Raiffeisenbank přestala s poskytováním "kombíků" na podzim loňského roku, Česká spořitelna v letošním lednu.

Některé banky mají v nabídce kombinaci s IŽP a kapitálovým životním pojištěním i nadále, nicméně podle jejich vyjádření se jedná o okrajový produkt, o který klienti příliš velký zájem nejeví. Chce se mi říct: "Snad jim to vydrží." 

Anketa

Máte praktické zkušenosti s investováním (akcie, dluhopisy, podílové fondy, komodity apod.)?

Ano (35)
 
Ne (31)
 Celkem hlasovalo 66 čtenářů

Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (232)
 
Spíše ano. (41)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 354 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »