Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem

Autor: Luboš Svačina | 14.04.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem

Finanční krize kromě negativních dopadů na hospodářství a trh s bydlením má také pár pozitivních efektů. V důsledku propadu světových burz pomalu mizí z nabídek hypotečních bank kombinace hypotečního úvěru a investičního životního pojištění (IŽP).

V souvislosti s ekonomickou krizí se hovoří především o negativních dopadech na domácnosti, podnikatelské subjekty a potažmo celé hospodářství. Přitom se stačí pořádně podívat a zjistíme, že stávající situace má i své pozitivní efekty (snížení výroby znamená snížení emisí, lidé více přemýšlí nad tím za co utratit peníze - menší plýtvání, snižování cen energií apod.). Ekonomickou recesi je potřeba vnímat jako přirozený ozdravný proces, ale také příležitost pro to začít dělat některé věci jinak.

Krize na trhu s bydlením

Na trhu s bydlením lze za pozitivní efekty stávající ekonomické situace považovat například korekci cen nekvalitních bytů, jejichž cena v minulosti neopodstatněně rostla spolu s celým trhem. Tolikrát zmiňovaná hrozba recese a případný pokles příjmů vede domácnosti k větší racionalitě při plánování výdajů rodinného rozpočtu. Klienti zvažující pořízení bydlení na úvěr jsou schopni lépe reálně zhodnotit svoji finanční situaci a to, zda budou schopni úvěr splácet i v případě výpadku příjmu.

Kupující se daleko více zajímají o energetickou náročnost nově pořizovaného bydlení (náklady na vytápění), čímž motivují vlastníky nemovitostí k zateplování a úsporám energií. Nižší poptávka po realitách například pomůže prověřit finanční stabilitu realitních kanceláří, přiostří konkurenční boj mezi subjekty pohybující se na trhu s bydlením, a tím pádem vzroste tlak na kvalitu a úroveň poskytovaných služeb.

Ovšem jako jeden z nejdůležitějších pozitivních efektů, jenž vyplynul ze stávající situace na hypotečním, resp. finančním trhu, lze považovat vystřízlivění klientů a následné plošné omezení poskytování hypotečních úvěrů kombinovaných s životním pojištěním, zejména potom v kombinaci s investičním životním pojištěním (IŽP).

Kombinace hypotéky a životního pojištění

Produktová inovace v podobě kombinace překlenovacího úvěru s investičním životním pojištěním (IŽP) byla uvedena na náš trh v roce 2005. Nutno dodat, že iniciátorem vzniku kombinovaných hypoték s životními pojistkami nebyly samotné banky, ale spíše pojišťovny a společnosti zabývající se finančním poradenstvím a zprostředkováním.

Podstata kombinovaného produktu spočívá v tom, že klient po celou dobu splatnosti úvěru platí bance pouze úrok z výpůjčené částky a podobnou či vyšší částku částku si pravidelně "spoří/investuje" prostřednictvím životního pojištění s tím, že z naspořených prostředků úvěr na konci smluveného období jednorázově splatí.

Samotný princip kombinace překlenovacího úvěru a pravidelných investic není špatný, jenže vhodný je pouze pro úzké spektrum klientů, kteří rozumí investicím, vědí co dělají a i při výkyvech na finančních trzích nepanikaří a dodržují svou investiční strategii

Kombinace hypotéky s IŽP měla být masovým produktem postaveným na podobném principu, kdy však peníze klientů investuje pojišťovna, a jako ochrana proti hromadným odkupům, vyvolaných případným razantním poklesem hodnoty investice, tu funguje strašák v podobě odbytného a tedy další ztráty investovaných prostředků.

Problém zmíněného řešení je ve vysoké nákladovosti celé konstrukce (vysoké vstupní poplatky a často zdvojené poplatky za správu investice (poplatky pojišťovně i investiční společnosti), nulové garance zhodnocení peněz investovaných prostřednictvím IŽP a zároveň nastavení nadstandardních odměn třetím stranám za zprostředkování kombinované hypotéky (provize jak za zprostředkování hypotéky, tak IŽP). 

Kombinované hypotéky záhy do své nabídky zařadily tzv. externí zprostředkovatelé - finančně poradenské společnosti, hypoteční makléři. A někteří z jejich poradců si z kombíků udělali doslova zlatý důl. Začali je nabízet masově - bez ohledu na skutečné potřeby klienta, jeho rizikový profil a bez předání dostatku relevantních informací. Poradci zvýraznili především plusy produktu (možnost dańových odpočtů, pojistné krytí pro případ úmrtí živitele), nadhodnotily potenciální výnos IŽP (situace na kapitálových trzích tomu nahrávala - všechno rostlo) a naopak potlačili mínusy (nákladovost) či dostatečně nezmínili rizika, která s sebou přináší investování (možný pokles hodnoty investice). 

Reakce českých hypotečních bank

Stávající situace na finančních trzích příliš neprospívá akciovým investicím, kam směřuje velká část prostředků investovaných prostřednictvím IŽP. Celosvětový propad cen na akciových burzách a pokles hodnoty dalších investičních instrumentů se negativně projevily také na objemu prostředků spravovaných životními pojišťovnami v rámci IŽP, a jak banky, tak zprostředkovatelé, začínají dávat od kombinovaných hypoték s životním pojištěním "ruce pryč". 

"Hypoteční úvěr v kombinaci s životním pojištěním není v aktivní nabídce UniCredit Bank. Zejména v současné situaci, kdy výnosy z ŽP klesají a úrokové sazby HU naopak stoupají, není tento produkt výhodný zřejmě pro žádného klienta," komentuje stávající situaci na trhu Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank v reakci na náš dotaz.

Tabulka 1: Aktuální nabídka českých hypotečních bank 
Banka Kombnace hypotéky s životním pojištěním v nabídce banky Pojišťovna poskytující životní pojištění
Hypoteční banka kombinace s IŽP UNIQA pojišťovna
ING pojišťovna 
AMCICO První americko - česká pojišťovna
Komerční banka kombinace s KŽP Komerční pojišťovna
Raiffeisenbank kombinaci s ŽP neposkytuje od podzimu 2008
Česká spořitelna kombinaci s ŽP neposkytuje od ledna 2009
UniCredit Bank pasivně Allianz pojišťovna
AMCICO První americko - česká pojišťovna
GE Money Bank kombinace nenabízí  
Volksbank kombinace s IŽP AXA životní pojišťovna
UNIQA pojišťovna
LBBW Bank neuvedla
mBank neuvedla
Poštovní spořitelna kombinace nenabízí
ČSOB kombinace nenabízí
Wüstenrot hypoteční banka kombinace s KŽP neuvedla

Dosud nevídaný propad hodnoty investic a následná vlna nespokojenosti ze strany klientů, má za důsledek, že řada bank odstoupila od aktivního prodeje hypoték kombinovaných s IŽP a vrátila se k osvědčené produktové nabídce - tedy anuitně spláceným hypotékám. Například Raiffeisenbank přestala s poskytováním "kombíků" na podzim loňského roku, Česká spořitelna v letošním lednu.

Některé banky mají v nabídce kombinaci s IŽP a kapitálovým životním pojištěním i nadále, nicméně podle jejich vyjádření se jedná o okrajový produkt, o který klienti příliš velký zájem nejeví. Chce se mi říct: "Snad jim to vydrží." 

Anketa

Máte praktické zkušenosti s investováním (akcie, dluhopisy, podílové fondy, komodity apod.)?

Ano (35)
 
Ne (31)
 Celkem hlasovalo 66 čtenářů

Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »