Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem

Autor: Luboš Svačina | 14.04.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem

Finanční krize kromě negativních dopadů na hospodářství a trh s bydlením má také pár pozitivních efektů. V důsledku propadu světových burz pomalu mizí z nabídek hypotečních bank kombinace hypotečního úvěru a investičního životního pojištění (IŽP).

V souvislosti s ekonomickou krizí se hovoří především o negativních dopadech na domácnosti, podnikatelské subjekty a potažmo celé hospodářství. Přitom se stačí pořádně podívat a zjistíme, že stávající situace má i své pozitivní efekty (snížení výroby znamená snížení emisí, lidé více přemýšlí nad tím za co utratit peníze - menší plýtvání, snižování cen energií apod.). Ekonomickou recesi je potřeba vnímat jako přirozený ozdravný proces, ale také příležitost pro to začít dělat některé věci jinak.

Krize na trhu s bydlením

Na trhu s bydlením lze za pozitivní efekty stávající ekonomické situace považovat například korekci cen nekvalitních bytů, jejichž cena v minulosti neopodstatněně rostla spolu s celým trhem. Tolikrát zmiňovaná hrozba recese a případný pokles příjmů vede domácnosti k větší racionalitě při plánování výdajů rodinného rozpočtu. Klienti zvažující pořízení bydlení na úvěr jsou schopni lépe reálně zhodnotit svoji finanční situaci a to, zda budou schopni úvěr splácet i v případě výpadku příjmu.

Kupující se daleko více zajímají o energetickou náročnost nově pořizovaného bydlení (náklady na vytápění), čímž motivují vlastníky nemovitostí k zateplování a úsporám energií. Nižší poptávka po realitách například pomůže prověřit finanční stabilitu realitních kanceláří, přiostří konkurenční boj mezi subjekty pohybující se na trhu s bydlením, a tím pádem vzroste tlak na kvalitu a úroveň poskytovaných služeb.

Ovšem jako jeden z nejdůležitějších pozitivních efektů, jenž vyplynul ze stávající situace na hypotečním, resp. finančním trhu, lze považovat vystřízlivění klientů a následné plošné omezení poskytování hypotečních úvěrů kombinovaných s životním pojištěním, zejména potom v kombinaci s investičním životním pojištěním (IŽP).

Kombinace hypotéky a životního pojištění

Produktová inovace v podobě kombinace překlenovacího úvěru s investičním životním pojištěním (IŽP) byla uvedena na náš trh v roce 2005. Nutno dodat, že iniciátorem vzniku kombinovaných hypoték s životními pojistkami nebyly samotné banky, ale spíše pojišťovny a společnosti zabývající se finančním poradenstvím a zprostředkováním.

Podstata kombinovaného produktu spočívá v tom, že klient po celou dobu splatnosti úvěru platí bance pouze úrok z výpůjčené částky a podobnou či vyšší částku částku si pravidelně "spoří/investuje" prostřednictvím životního pojištění s tím, že z naspořených prostředků úvěr na konci smluveného období jednorázově splatí.

Samotný princip kombinace překlenovacího úvěru a pravidelných investic není špatný, jenže vhodný je pouze pro úzké spektrum klientů, kteří rozumí investicím, vědí co dělají a i při výkyvech na finančních trzích nepanikaří a dodržují svou investiční strategii

Kombinace hypotéky s IŽP měla být masovým produktem postaveným na podobném principu, kdy však peníze klientů investuje pojišťovna, a jako ochrana proti hromadným odkupům, vyvolaných případným razantním poklesem hodnoty investice, tu funguje strašák v podobě odbytného a tedy další ztráty investovaných prostředků.

Problém zmíněného řešení je ve vysoké nákladovosti celé konstrukce (vysoké vstupní poplatky a často zdvojené poplatky za správu investice (poplatky pojišťovně i investiční společnosti), nulové garance zhodnocení peněz investovaných prostřednictvím IŽP a zároveň nastavení nadstandardních odměn třetím stranám za zprostředkování kombinované hypotéky (provize jak za zprostředkování hypotéky, tak IŽP). 

Kombinované hypotéky záhy do své nabídky zařadily tzv. externí zprostředkovatelé - finančně poradenské společnosti, hypoteční makléři. A někteří z jejich poradců si z kombíků udělali doslova zlatý důl. Začali je nabízet masově - bez ohledu na skutečné potřeby klienta, jeho rizikový profil a bez předání dostatku relevantních informací. Poradci zvýraznili především plusy produktu (možnost dańových odpočtů, pojistné krytí pro případ úmrtí živitele), nadhodnotily potenciální výnos IŽP (situace na kapitálových trzích tomu nahrávala - všechno rostlo) a naopak potlačili mínusy (nákladovost) či dostatečně nezmínili rizika, která s sebou přináší investování (možný pokles hodnoty investice). 

Reakce českých hypotečních bank

Stávající situace na finančních trzích příliš neprospívá akciovým investicím, kam směřuje velká část prostředků investovaných prostřednictvím IŽP. Celosvětový propad cen na akciových burzách a pokles hodnoty dalších investičních instrumentů se negativně projevily také na objemu prostředků spravovaných životními pojišťovnami v rámci IŽP, a jak banky, tak zprostředkovatelé, začínají dávat od kombinovaných hypoték s životním pojištěním "ruce pryč". 

"Hypoteční úvěr v kombinaci s životním pojištěním není v aktivní nabídce UniCredit Bank. Zejména v současné situaci, kdy výnosy z ŽP klesají a úrokové sazby HU naopak stoupají, není tento produkt výhodný zřejmě pro žádného klienta," komentuje stávající situaci na trhu Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank v reakci na náš dotaz.

Tabulka 1: Aktuální nabídka českých hypotečních bank 
Banka Kombnace hypotéky s životním pojištěním v nabídce banky Pojišťovna poskytující životní pojištění
Hypoteční banka kombinace s IŽP UNIQA pojišťovna
ING pojišťovna 
AMCICO První americko - česká pojišťovna
Komerční banka kombinace s KŽP Komerční pojišťovna
Raiffeisenbank kombinaci s ŽP neposkytuje od podzimu 2008
Česká spořitelna kombinaci s ŽP neposkytuje od ledna 2009
UniCredit Bank pasivně Allianz pojišťovna
AMCICO První americko - česká pojišťovna
GE Money Bank kombinace nenabízí  
Volksbank kombinace s IŽP AXA životní pojišťovna
UNIQA pojišťovna
LBBW Bank neuvedla
mBank neuvedla
Poštovní spořitelna kombinace nenabízí
ČSOB kombinace nenabízí
Wüstenrot hypoteční banka kombinace s KŽP neuvedla

Dosud nevídaný propad hodnoty investic a následná vlna nespokojenosti ze strany klientů, má za důsledek, že řada bank odstoupila od aktivního prodeje hypoték kombinovaných s IŽP a vrátila se k osvědčené produktové nabídce - tedy anuitně spláceným hypotékám. Například Raiffeisenbank přestala s poskytováním "kombíků" na podzim loňského roku, Česká spořitelna v letošním lednu.

Některé banky mají v nabídce kombinaci s IŽP a kapitálovým životním pojištěním i nadále, nicméně podle jejich vyjádření se jedná o okrajový produkt, o který klienti příliš velký zájem nejeví. Chce se mi říct: "Snad jim to vydrží." 

Anketa

Máte praktické zkušenosti s investováním (akcie, dluhopisy, podílové fondy, komodity apod.)?

Ano (35)
 
Ne (31)
 Celkem hlasovalo 66 čtenářů

Pozitivní efekt finanční krize: O kombíky není zájem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 29.07.2016 00:00 Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy

Žádné dluhy nejsou bez rizik. Částku do 10 tisíc korun si Češi nejčastěji půjčují od svých příbuzných, ale až 92 procent z nich neuzavírá žádnou smlouvu. Půjčit na dobré slovo rodině se ale nemusí vyplatit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 20.07.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2016: Splátka hypotéky pod 5 tisíc korun? Žádný problém

Psát o rekordech na hypotečním trhu už je trochu zbytečné. Stejně další měsíc jsou zase čísla jiná a v roce 2016 pokaždé vyšší. Ne jinak tomu bylo i v červnu, kdy hypoteční úvěry znovu lámaly rekordy na všech frontách. Po půl roce to tak vypadá, že se znovu dočkáme rekordního celého roku. Nejprve se ale podíváme na červen v hypotečních číslech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

29.07.2016 12:59 Providentu ubývají klienti, zisk přesto roste

Společnosti Provident Financial v Česku se v prvním pololetí letošního roku dařilo i přes úbytek zákazníků. Zisk úvěrové společnosti se zvýšil z loňských 7,8 milionu liber na 8,2 milionu liber (zhruba 263 milionů korun).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.07.2016 11:35 Hypotéky dostanou přísnější pravidla

V souvislosti s novým zákonem hodlá téměř čtvrtina bankéřů České národní banky zpřísnit pravidla pro vydávání hypoték. V praxi to znamená, že pro mnoho klientů se tak stane velmi obtížným hypotéku získat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.07.2016 12:42 Senát schválil novelu o dani z nemovitosti

Vláda přesunula platbu daně z nemovitosti nově na kupující stranu. Navrhované snížení daně ze čtyř na tři procenta novým návrhem již neprošlo. Novelu musí podepsat ještě prezident Miloš Zeman a bude platit od podzimu letošního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 15:11 Refinancování úvěru se někde může prodražit

Nabídky jednotlivých bank na refinancování úvěrů se mohou lišit i o desítky tisíc korun. Při refinancování úvěru ve výši 70 tisíc korun se splatností na 72 měsíců můžete ušetřit téměř šest tisíc korun, nebo si připlatit až téměř 22 tisíc korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.06.2016 13:59 Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů

Čechů, kteří si vytvářejí finanční rezervu, přibývá. Od roku 2010 vzrostl počet domácností, které by dokázaly ihned koupit novou pračku o devět procentních bodů na 72 procent. Výpadek měsíčního příjmu však stále nedokáže pokrýt bez půjčky více než čtvrtina lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1262)
 
Ne. (1509)
 
Nevím. (56)
 Celkem hlasovalo 2827 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 29.07.2016 00:00 Neriskujte! Nepůjčujte rodině bez smlouvy

Žádné dluhy nejsou bez rizik. Částku do 10 tisíc korun si Češi nejčastěji půjčují od svých příbuzných, ale až 92 procent z nich neuzavírá žádnou smlouvu. Půjčit na dobré slovo rodině se ale nemusí vyplatit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00 Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele?

Třicetidenní lhůta Senátu na projednání zákona o úvěru pro spotřebitele vypršela. Senát návrh zákona přijal na poslední chvíli a putuje k prezidentovi, který se již dříve vyjádřil, že zákonu bránit nebude. Věřitelé se tak již brzy prohnou pod tíhou nových povinností a klient zase pod množstvím informací, které budou věřitelé povinni poskytovat.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »