Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pražané mají zájem o byty v historickém centru, Bubenči i Ořechovce. Ceny vzrostly

08.01.2015 11:11 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Tagy: zájem o byty centrum Praha

Pražané znovu ochotně nakupují byty.  Největší zájem je o historické centrum, část Prahy 2, vybrané části Prahy 5 a 6. Nezáleží přitom jen na lokalitě bydlení. Pro zákazníky je klíčová například i vzdálenost od metra či okolní zeleň. Byt si ale vybavují sami. Developeři však klientům vycházejí vstříc změnou dispozic. Objektivně se rozhodnout mezi nejnovějšími projekty zájemcům o bydlení pomáhá akce společnosti LEXXUS nazvaná BYTOBRANÍ. (Tisková zpráva: LEXXUS)

Autorem komentáře je ředitel realitní společnosti LEXXUS Peter Višňovský. 

V 1. až 3. čtvrtletí roku 2014 bylo v Praze podle dat ČSÚ zkolaudováno 3 488 bytů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 12,2 %. Výběr bytu v takovém množství nemovitostí je zásadním životním rozhodnutím, které může být vysilující. Společnost LEXXUS už po čtvrté na konci roku pořádala jedinečnou akci pod názvem BYTOBRANÍ podzim 2014. V několika dnech bylo zájemcům o bydlení otevřeno celkem 6 projektů z nabídky společnosti LEXXUS najednou, aby si mohli udělat objektivní srovnání. Navíc mohli využít speciální slevy, z nichž nejvyšší činila téměř půl milionu korun a uplatnit ji bylo možné na 3+kk v projektu Rezidence Studánka. Nejvyšší zájem ovšem byl o v té době právě kolaudovaný projekt Nad Motolským hájem II na Praze 5, kde aktuálně zbývá posledních 27 jednotek k prodeji. V rámci BYTOBRANÍ vždy společnost LEXXUS prezentuje projekty, kde je již možné prohlédnout si konkrétní dostavěné nebo téměř hotové jednotky. Klienti tak mají mnohem lepší představu, co kupují, než když si vybírají bydlení „z papíru“. Nejen díky podobným akcím nashromáždila společnost LEXXUS řadu zkušeností ohledně preferencí zájemců o bydlení v Praze. Podle čeho si tedy lidé své bydlení snů v Praze vybírají?

Sedmero zásadních požadavků

Kritérií, podle kterých se klienti pátrající po kvalitní nemovitosti rozhodují, jsou desítky. Na prvních místech je však vždy lokalita, dispozice a výměra bytu, dostupnost veřejné dopravy, zeleně a možnosti parkování. K nejžádanějším a tudíž také nejdražším lokalitám, které tato kritéria skvěle splňují, patří v Praze historické centrum (Staré Město, Nové Město, Malá Strana), část Prahy 2 (Vinohrady), vybrané části Prahy 5 a 6 (Hřebenky, Ořechovka, Hanspaulka, Dejvice, Bubeneč). V nižší cenové relaci jsou pak významně preferovány lokality s dobrou dopravní dostupností v okolí tras metra. Největší zájem je o menší byty 1+kk a 2+kk, které jsou v absolutních částkách v dané lokalitě tím nejlevnějším/nejdostupnějším zbožím.

Za byt není možné vydat všechny peníze. Je třeba si nechat rezervu na vybavení

Limitující při výběru je samozřejmě výše ceny nemovitosti nebo častěji možná výše hypotečního úvěru a schopnost jeho splácení. V současné době jsou úrokové míry hypoték hluboko pod třemi procenty. Díky výhodnějším podmínkám si tak při stejné výši splátek mohou lidé pořídit byt ve stejné kategorii o větší výměře nebo například přikoupit garážové stání. Klienti však při koupi bytu musejí myslet i na to, že ho budou muset vybavit. Developeři jsou většinou s přílišným vybavováním bytů v projektu velmi opatrní. Respektují, že klienti mají velmi různé představy o svém bydlení. Pokud investují do vybavení bytu, tak je to spíše formou prezentace – kompletním vybavením takzvaných vzorových/ukázkových bytů. V nižším segmentu si v drtivé většině vybavují byt sami kupující. S rostoucí cenou nemovitosti je rozpočet klienta méně napjatý a na vybavení se častěji podílejí interiéroví designéři nebo architekti. Developeři jsou svým zákazníkům zpravidla schopni a ochotni vyjít maximálně vstříc změnou dispozic bytu. Omezeni jsou jen technickými možnostmi a normami.

Starší byty mnohdy znamenají nouzi o parkovací místa a nutnost oprav

Stáří bytu není parametrem, který by určoval zájem klientů o nemovitost. Pravdou ale je, že třeba klient hledající bydlení se zajištěným parkováním může starší zástavbu prakticky vynechat. Další rozdíl je především v celkové kvalitě bydlení – na rozdíl od novostaveb klienti mohou u starších bytů narazit na jejich často zoufalý technický stav. Krom pořizovací ceny si tak musejí připravit nemalé peníze ještě na následnou rekonstrukci. To může být nepříjemné i proto, že stav společných prostor domu se zlepšuje obtížněji, protože je k tomu třeba vůle ostatních vlastníků bytů v domě. U privatizovaných domů se přitom původním obyvatelům většinou do vylepšování společných prostor moc investovat nechce.

Důkaz zájmu zákazníků? Ceny v Praze po delší době poskočily

Dle oficiálních statistik letos meziročně rostly nabídkové ceny bytů v Praze o více než 5 %. To je po delší době poměrně výrazný růst, který odráží poměrně optimistickou náladu kupujících, která je výrazně podporována rekordně nízkými hypotečními úroky. Trh luxusních nemovitostí v tomto směru není výjimkou. Pro movitější klientelu jsou aktuální podmínky značně atraktivní, mohou si velmi levně půjčit peníze a dlouhodobě investovat. Luxusní segment je tudíž se svými jedinečnými nemovitostmi velice vyhledávaný. Zhruba dva klienti společnosti LEXXUS z deseti pořizují nemovitost právě nikoliv s úmyslem se do ní nastěhovat, ale jako investici. Ty nejexkluzivnější nemovitosti LEXXUS nabízí v Praze pod značkou Lexxus Norton. Zájmu o luxusní nemovitosti právě v Praze přitom pomáhá důležitý fakt – výjimečných adres a nemovitostí je například v Praze méně, než se zdá, a jejich počet se dlouhodobě nemůže zvýšit. Staré Město, Malá Strana, Vinohrady, Hanspaulka, Bubeneč a Ořechovka budou jedinečné i za 50 a více let a díky tomu si svou hodnotu nejen uchovají, ale jejich cena poroste.

Pražané mají zájem o byty v historickém centru, Bubenči i Ořechovce. Ceny vzrostly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Debil Mrkev | 08.01.2015 21:58

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »