Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pražský trh s kancelářskými prostory čeká největší stěhování v jeho novodobé historii. IT firmy a firemní centra sdílených služeb expandují a řada z nich letos v rámci Prahy změní své sídlo

28.04.2016 08:31 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: JLL kancelářské prostory

Stěhovací vozy převážející kancelářské vybavení IT společností a firemních center sdílených služeb budou v letošním roce křižovat Prahou velmi často. Firmy z tohoto sektoru (IT a center sdílených podnikových služeb) patřily v loňském roce k vůbec nejaktivnějším nájemcům na pražském trhu kancelářských prostor. Podepsaly nájemní smlouvy na celkem 84.000 m2 a s 31% podílem na čisté realizované poptávce (tzv. net take-up) dosáhly absolutního prvenství. V loňském roce byla také uzavřena historicky největší nájemní, agenty plně zastupovaná transakce na pražském kancelářském trhu – společnost SAP si pronajala téměř 25.000 m2 v administrativní budově Metronom. Letos tak do nových kanceláří v Praze 5 SAP sestěhuje téměř 2.000 zaměstnanců svých tří provozů. (Tisková zpráva: JLL) 

K výrazným pronájmům IT firem na pražském trhu patří také: Avast Software (15,000 m2 v budově Enterprise), Microsoft (11,500 m2 v BB Centrum budova Delta) či Oracle (10,400 m2 v Aviatice). Letošní rok začal také slibně. Společnost CSC Computer Sciences si pronajala 9,400 m2 v administrativní budově Enterprise Office Center a další IT firmy/centra sdílených služeb na trhu vhodné prostory hledají. Praha je podle celosvětového žebříčku společnosti Tholons tzv. „2015 Tholons 100 Outsourcing Destinations“ jednou z nejlépe hodnocených evropských lokalit vhodných pro zřízení a provoz outsourcingových center/center sdílených podnikových služeb.   

Nejvýznamnější nájemní transakce IT a firemních center sdílených služeb v Praze 2014 – 2016

2016

CSC Computer Science

9.400 m2

Praha 4 / Enterprise Office Center

2015

SAP

25.000 m2

Praha 5 / Metronom

 

Avast Software

15.000 m2

Praha 4 / Enterprise Office Center

 

Microsoft

11.500 m2

Praha 4 / BB Centrum Delta

 

Oracle

10.400 m2

Praha 5 / Aviatica

 

ICZ

7.000 m2

Praha 4 / Kavčí Hory Office Park

 

STRV

5.600 m2

Praha 8 / River Garden II and III

2014

HP

18.000 m2

Praha 4 / BB Centrum Delta

 

MSD Global IT Centre

6.200 m2

Praha 5 / Riverview

 

Amazon

6.000 m2

Praha 6 / Blox

Zdroj: JLL, duben 2016

„Podle našich zkušeností se firmy stěhují obvykle po zhruba 10 – 12 letech. Důvodem bývá obvykle jejich fyzický a vnitřní morální růst a s nimi spojená zcela přirozená potřeba větších a kvalitnějších prostor. V loňském roce navíc firmy (nejen z oblasti IT) využily příznivé situace na trhu, kdy developeři dokončili rekordní množství nových administrativních budov. Pokud jsme našli kanceláře v obdobné cenové relaci a lepší kvalitě, stěhování do nových prostor dostalo téměř vždy zelenou. Valná většina IT firem díky tomu zvýšila kvalitu svých prostor,“ uvádí Petr Kareš, vedoucí oddělení zastupování nájemců společnosti JLL.

„Výše uvedené IT firmy věnovaly přípravě svých nových prostor velkou péči. Relokace v jejich pojetí nebyla pouhým přesunem stávajících kanceláří blíže do centra Prahy, ale intenzivně se zabývaly zvýšením kvality vnitřního prostoru a celkovým uspořádáním interiéru. Maximálně se zaměřily na to, aby vyšly vstříc požadavkům svých často mladých zaměstnanců (z generace Y, tzv. Millennials) a aby maximálně využily možností, které přináší digitální revoluce, na níž se samy podílí“ uvádí Kevin Turpin, vedoucí průzkumu trhu ze společnosti JLL, a dodává: „například společnost Microsoft se věnovala řadu měsíců přípravě kompletní workplace strategy a přišla s řadou inovativních řešení. Video z nových kanceláří firmy Microsoft, které jsme natočili v rámci projektu Kanceláře budoucnosti, si můžete prohlédnout na našich internetových stránkách www.officefinder.cz.“        

Podle výroční zprávy s názvem Sektor sdílených podnikových služeb v České republice 2016, kterou připravila asociace ABSL (Association of Business Leaders Service) mimo jiné ve spolupráci s JLL, je v České republice aktuálně více než 180 center sdílených služeb. Téměř polovina z nich (48 %) se nachází v Praze, 22 % v Brně a 21 % v Ostravě. V tomto sektoru bylo v roce 2013 zaměstnáno celkem 50.000 lidí, v roce 2015 již 65.000 lidí (nárůst o 30 %) a do roku 2020 se očekává další růst až k hranici 100.000 osob. Zatímco dříve se centra sdílených podnikových služeb zaměřovala především na centralizovaný provoz či outsourcing finančních a účetních služeb, dnes centra poskytují mnohem širší záběr služeb – od IT, přes HR, marketing a zákaznické služby, až po výzkum a vývoj. 

„Pracovní nároky na zaměstnance v oblasti IT a center sdílených podnikových služeb jsou vysoké – očekává se vysokoškolské vzdělání (v případě IT technického charakteru, v případě sdílených center podnikových služeb dle konkrétního zaměření technické, ekonomické či humanitní), jazyková vybavenost (vynikající angličtina + další světové či specifické jazyky dle geografického zaměření daného centra) a připravenost k dalšímu profesnímu vzdělávání (např. v podobě pokročilého reportingu, analytických a zákaznických služeb). Na druhé straně na trh v současné době přichází tzv. generace Y, která má odlišné představy o tom, jak, kdy a za jakých podmínek pracovat. Ideálem není vyčerpávající pracovní tempo (10–12 hodin denně, pět, šest či sedm dní v týdnu), ale zajímavá a obohacující práce, která umožní také uspokojivý společenský a rodinný život. V boji o talenty pomáhá i inovativně vybavené pracovní prostředí a flexibilní pracovní doba, která umožňuje skloubit pracovní a soukromé cíle (tzv. work-life balance). Firmy, které se tomuto trendu přizpůsobí, mají největší šanci nové talenty získat a udržet,“ uvádí Eduard Forejt, ředitel rozvoje obchodu ve společnosti JLL.     

Projekt Kanceláře budoucnosti:

JLL ve spolupráci s vydavatelstvím Economia a svými významnými klienty z oblasti kancelářských nemovitostí připravila sérii videí o tom, jak se přední společnosti působící na českém trhu přizpůsobují změnám, které přináší digitální revoluce a nadcházející generační obměna jejich zaměstnanců. Tradiční představy pevného pracovního místa pro každého zaměstnance a uzavřené zasedací místnosti se zdají být minulostí. Videa jsou zveřejňována každý týden na webu www.officefinder.cz. Aktuálně Vás odborníci JLL provedou kancelářemi firem: Microsoft, Cisco, Passerinvest, Skanska a další budou následovat až do letních prázdnin.            

Pražský trh s kancelářskými prostory čeká největší stěhování v jeho novodobé historii. IT firmy a firemní centra sdílených služeb expandují a řada z nich letos v rámci Prahy změní své sídlo >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »