Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Přelom v investicích: poprvé větší zájem o nájmy než zóny

Přelom na realitním trhu podnikatelských nemovitostí přineslo první pololetí letošního roku. Poprvé od roku 1989 chce víc investorů podnikat v nájmu, než aby stavěli vlastní budovy v průmyslových zónách. Přesněji - šest z deseti společností hledá nájem, jen třetina chce vlastní pozemek včetně vlastní haly a zbylých devět procent firem plánuje regenerovat brownfield. Ukázaly to pololetní statistiky poptávky po podnikatelských nemovitostech agentury CzechInvest.

Rostoucí zájem o nájmy vidíme v našich statistikách dlouhodobě. Letos je to ale poprvé, kdy je vyžaduje nadpoloviční většina společností,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Dokládá to, že se u nás už perfektně vyvinul trh s podnikatelskými nemovitostmi, a zároveň to ukazuje, že investoři mají v Českou republiku stále větší důvěru, protože všeobecně platí, že čím mladší tržní ekonomika, tím víc společností chce budovy, ve kterých podnikají, raději přímo vlastnit."

V připravené nájemní budově můžete začít podnikat prakticky okamžitě a nemusíte se potýkat s velkou investicí do stavby nové nemovitosti,“ přidává další důvody rostoucí obliby nájmů Milan Kratina, vedoucí oddělení umístění projektů agentury CzechInvest.

Stavba zbrusu nového závodu v průmyslové zóně bude trvat i víc než rok, což je pro investory opravdu dlouhá doba. Proto je důležité, aby kvalitně připravená zóna, která opravdu chce přilákat nové společnosti, měla připravené územní rozhodnutí a hotové rozhodnutí EIA pro předpokládané investory,“ doporučuje Kratina.

Zájem o Plzeňsko, Brno a střední Čechy

Statistiky také ukázaly, že se investoři v důsledku globální recese začali vracet do tradičních oblastí jako je Plzeňsko, okolí Brna nebo střední Čechy. „Třeba poptávka po Plzni je oproti minulému roku dvojnásobná,“ upřesňuje Milan Kratina. „Za posledních několik měsíců v těchto regionech po letech stoupla nezaměstnanost, což sem opět láká nové společnosti. Právě našponovaný pracovní trh odsud investory poslední roky spíše odrazoval“ dodává Kratina.

Přirozeně sem chtějí investovat především ty společnosti, které hledají zkušené a spolehlivé zaměstnance. To znamená podniky, které nevyžadují spoustu jednoduché – a hůře placené – manuální práce, ale naopak hledají specialisty, kteří se poradí s těmi nejmodernějšími technologiemi,“ pokračuje Kratina.

Cílem agentury CzechInvest je směřovat investory především do oblastí s vyšší nezaměstnaností, proto v našich pololetních statistikách nabídek podnikatelských nemovitostí stále dominují i Moravskoslezský nebo Ústecký kraj. Nicméně právě o oblasti jako Plzeňsko nebo okolí Brna začínají v posledních šesti měsících investoři sami projevovat stále větší zájem,“ vysvětluje nárůst poptávky Kratina.

Stoupá zájem o velké plochy v nájmu

Na rozdíl od roku 2007 letos opět stoupá v nájemních halách zájem i o velké plochy. Největší nárůst zažila poptávka po ploše od 5 000 do 10 000 metrů čtverečních. Narostl ovšem zájem i o plochy nad 10 000 metrů čtverečních. Nejvíc investorů však stále vyhledává nájem dvou až pěti tisíc čtverečních metrů. V průmyslových zónách se pak s největším propadem zájmu musely vyrovnat menší pozemky do pěti hektarů.

Devět procent brownfieldů

Ani ne jeden z deseti nových investorů hledá pro své podnikání v České republice opuštěný brownfield připravený k regeneraci. Podíl společností, které zanedbané areály vyhledávají, ale mírně stoupá – za poslední dva roky narostl o dva procentní body – stále však zůstává nízký. CzechInvest proto už na začátku minulého roku spustil na adrese www.brownfieldy.cz Národní databází brownfieldů. Ta je volně dostupná každému zájemci a obsahuje podrobné informace o 350 brownfieldech napříč celou Českou republikou.

Agentura CzechInvest připravila v prvním pololetí letošního roku nabídky nemovitostí přesně na míru požadavkům celkem 66 zájemců o podnikání v České republice. Databáze, ze které CzechInvest nemovitosti nabízí, v současné době zahrnuje přes pět stovek průmyslových zón, business parků, technologických a vědeckotechnických areálů nebo kancelářských prostor v celé České republice. I tato databáze je při splnění základních požadavků na kvalitu, kterou investoři vyžadují, otevřená všem, kteří chtějí své podnikatelské nemovitosti prostřednictvím agentury CzechInvest novým investorům nabídnout.

Přelom v investicích: poprvé větší zájem o nájmy než zóny >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »