Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Přichází letní horka. Jak ochladit dům a nezaplatit tisíce korun navíc?

23.06.2016 18:39 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: úspora dům energie

Také v létě můžeme ušetřit značné finanční částky za elektřinu. Náklady naopak rostou při neefektivním provozu lednice i přílišném používání klimatizace pro ochlazení domu. Vyzkoušejte následující tipy na úspory energií a užijte si léto bez starostí a zbytečných výdajů navíc.

Jednou z nejdůležitějších zásad pro udržení chladnějšího prostředí je zamezit slunečním paprskům, aby během horkých dní přehřívaly naši domácnost. V boji proti přehřátí interiéru nám pomůže hlavně vhodné stínění oken a noční větrání, ale třeba i dobrá izolace.

7 tipů, jak na úspory energie i v tropických dnech

1. tip: Pozor na námrazu

Potenciální prostor pro úspory nabízí lednice, respektive mraznička. „Pokud vlastníte starší typ kuchyňského spotřebiče s mrazničkou, dávejte pozor, aby vytvořená námraza nepřevyšovala 3–5 mm. V případě, že je zmrzlá vrstva vyšší, dochází k navýšení spotřeby elektřiny,“ říká Ivan Vinca ze společnosti E.ON.

Rada: V horkých letních dnech se mraznička stává také úložištěm tekutin, které do ní vkládáme v různých nádobách, abychom se následně osvěžili ledovým nápojem. Pokud nádoby neuzavřeme víčkem, postupným odpařováním opět podporujeme tvorbu námrazy.

2. tip: Lednici není třeba podchlazovat

Lednici je v každém případě vhodné umístit do chladnější části místnosti, protože každý stupeň navíc v jejím okolí zvyšuje její spotřebu. Nezapomeňte, že interiér lednice by měl být zaplněný zhruba ze 70 % a vnitřní teplota by měla dosahovat asi 7 stupňů, přičemž není potřeba lednici záměrně podchlazovat ani při tropických venkovních teplotách.

Rada: Pokud vaší kuchyni stále ještě kraluje starší typ spotřebiče, rozhodně se vám vyplatí investovat do lednice s označením nejvyšší energetické třídy účinnosti A+++. „Tyto spotřebiče mají v porovnání s nižšími energetickými třídami nejnižší roční spotřebu a běžně disponují rovněž funkcí pro ‚samoodmrazování‘, takže ušetříte nejen peníze, ale i spoustu času,“ říká energetická poradkyně Michaela Špačková ze služby E.ON Rádce.

3. tip: V kuchyni omezte používání trouby

Horký vzduch z trouby je v létě obzvláště nepříjemný. Pokud nažhavenou troubu otevřeme, výrazně zvýšíme teplotu v kuchyni, která se v parném bezvětří těžko větrá. Ideálním řešením je ohřívání jídla v mikrovlnné troubě nebo na venkovním grilu.

Rada: Pokud přece jen troubu použijete, vypněte ji pár minut před vyndáním jídla. Připravený pokrm se dopeče při pozvolném chlazení trouby a vy se elegantně vyhnete nárazovému přehřátí místnosti.

4. tip: Správně nastavte klimatizaci

Provoz chladícího zařízení může být energeticky velmi náročný. „V některých případech dochází k situaci, kdy je energetická náročnost chlazení vyšší než spotřeba energie na vytápění. Navíc si lidé často myslí, že se cirkulační klimatizací nejen interiér ochladí, ale také vyvětrá, což není pravda,“ vysvětluje Libor Hrubý, expert Centra pasivního domu.

Rada: Základním pravidlem při zapnuté klimatizaci je mít zavřená okna a nastavit přístroj tak, aby teplota dosahovala asi 24 stupňů. Teplota v domě by se totiž měla od té venkovní lišit maximálně o 7 stupňů, přičemž větší teplotní rozdíl vede k vyšší spotřebě energie.

5. tip: Větrejte spíše v noci

Otevřít okna během parného letního dne má na ochlazení domu i díky častému bezvětří pramalý účinek. Pokud chcete větrat, vyplatí se vám to spíše v noci, kdy můžete provádět takzvané noční předchlazení objektu. „Největší množství chladu v domě můžeme nahromadit v noci, kdy teplota i v nejteplejších dnech roku klesá. Stačí tedy nechat dům přes noc důkladně větrat. V ideálním případě doporučuji využít systému řízeného větrání s rekuperací, který najdeme v pasivních domech,“ říká Hrubý.

Rada: Naopak při vysokých venkovních teplotách bychom během dne měli větrat co možná nejméně.

6. tip: Využívejte stínění

V létě můžeme během dne namísto větrání vsadit na stínění. K tomu lze využít venkovní či meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety. „Díky nočnímu větrání můžeme dům s dostatečnou tepelnou kapacitou vychladit a připravit na nápor tepla přes den. Nejdůležitější je nepustit dovnitř sluneční záření. Ideálním řešením jsou venkovní žaluzie pro stínění oken umístěné směrem na západ,“ vysvětluje Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt.

Rada: Další variantou proti přehřívání interiéru jsou okenní odrazové fólie, které se lepí na vnější stranu okna a odráží sluneční záření.

7. tip: Pomozte si dobrou izolací

Díky vhodně zvolené izolační vrstvě můžeme během horkých dní do jisté míry zamezit přílišnému vnikání tepla do domu. „Dobře izolovaný dům s velkou tepelnou kapacitou je zároveň nejlepší alternativou ke klimatizaci. Vhodná je například vnější izolace a zdivo z vápnopískových cihel,“ popisuje Murtinger.

Rada: Samotná izolace prostory a celkový interiér domu neochlazuje. Proto nezapomínejte na další rady a aktivně váš domov oachlazujte.

Tisková zpráva: E.ON

Přichází letní horka. Jak ochladit dům a nezaplatit tisíce korun navíc? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »