Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Připlatit si při prodeji nemovitosti? Vyplatí se to

Připlatit si při prodeji nemovitosti? Vyplatí se to

Co není zadarmo, to lidé od realitních makléřů nechtějí. Přesto právě placené nadstandardní služby mohou pomoci nemovitost rychleji prodat a udržet její cenu. Co nabízí realitní makléři nad rámec provizí?

Český realitní trh je svým způsobem specifický. Pracujeme na základě provizí jako jinde ve světě, ale máme trochu jiná pravidla hry. Provize by z logiky věci měl platit prodávající jako objednatel služby a ve většině regionů se takto děje. Nicméně existují i výjimky.

Například Jižní Morava je, co se týče provizí specifikum. Velmi často zde platí provizi kupující. Je zvláštní, že i v tak malém státě jako je Česká republika, jsou tak velké rozdíly ve způsobu realitního obchodu. A to nemluvím o jakýchkoliv snahách převést další platby nebo poplatky na druhou stranu realitního obchodu a prostě řečeno urvat z obchodu co nejvíce.

Svým způsobem tomu rozumím, jedná se přece o obchod, kde si každý rýsuje své podmínky a čeká, co druhá strana snese. Pokud to funguje, pak žádný problém není.

Ale co se stane, když klientovi z pozice realitní kanceláře nabídnete nějakou jinou nadstandartní službu? Například home staging, technickou zprávu nemovitosti pro kupujícího, která odhalí skutečný stav, den otevřených dveří s pohoštěním, kde pozvete předem vytipované potencionální klienty a nemovitost předvedete v plné parádě, nebo speciální letákovou činnost zaměřenou pouze na prodej konkrétní nemovitosti, popřípadě nějakou online kampaň? Ve většině případů nepochodíte.

Na českém realitním trhu stále platí, že co není zadarmo nebo započteno v rámci provize, tak to nechci. Přitom vše není tak černobílé, jak to někdy mohou naši klienti vnímat. Provize je v první řadě odměna realitního makléře a realitní kanceláře za přivedení klienta a zprostředkování obchodu. Tím se myslí kompletní inzerce, vytvoření prezentace, osobní prohlídky makléře se zájemci v dané nemovitosti, kompletní smluvní dokumentace, právní pomoc při řešení nenadále situace během prodeje, vklad na katastru a předání nemovitosti.

Často se klienti ptají, proč mají platit provizi ve výši 3 až 5 %. Nicméně je potřeba si uvědomit, že prodej nemovitosti není v žádném případě levnou záležitostí. Je časově náročný, a pokud chcete svou nemovitost prodat rychle a bezpečně, klade to i velké nároky na odbornost a profesionalitu zprostředkovatele takového prodeje. To všechno stojí nemalé peníze.

Makléři v podstatě pracují zadarmo až do okamžiku realizování celého obchodu, absolvují desítky prohlídek a hledají toho pravého kupce. V případě úspěchu následuje odměna v podobě provize. Někdy na takovou odměnu čeká dlouhé měsíce.

Jenže i makléř ví, že obchod se dá velmi často urychlit. A rozhodně ne tak, že by potencionálnímu kupujícímu lhal nebo zastíral určité skutečnosti. Někdy stačí velmi málo. Například nemovitost důkladně uklidit, popřípadě si objednat nadstandartní službu home staging, která vaší nemovitost připraví k prodeji drobnými doplňky a zajistí kvalitní nafocení. Taková nemovitost pak v inzerci vypadá výjimečně a má větší šanci, že si ji všimnou potencionální kupci. Hezké věci se vždy prodávají lépe.

Nebo služba, která zajistí kompletní technickou dokumentaci o skutečném stavu nemovitosti, může být v samotném důsledku velkou výhodou při prodeji oproti konkurenčním nabídkám. Především protože kupující získá okamžitou a nezkreslenou informaci o stavu nemovitosti, nic jej nemůže překvapit, a prodávající tak lépe může držet skutečnou cenu nemovitosti bez snahy zájemce neustále vyžadovat slevu, protože prodávající zatajil odloupávající se nátěr oken. 

Problém je, že tyto služby se platí navíc, a přestože by dokázaly danou nemovitost rychleji prodat nebo lépe držet její cenu na trhu, klienti o ni zatím ve velké míře neprojevují zájem. A tak stále platí, že je potřeba mít v první řadě kvalitní realitní servis a bezproblémové smlouvy bez malého písma nebo skrytých pokut.

Špičkový přístup makléře a profesionální vystupování je stále omývaný základ. Bohužel velmi často tam není ani to. Pro klienty mám jedno doporučení: Když prodáváte svou nemovitost a chcete ji prodat dobře a co nejrychleji, využívejte více než samotné základní služby. Nebojte se makléři říct si o nadstandard, i když vás to něco málo bude stát. V důsledku to můžete být právě vy, kdo svou nemovitost prodá rychleji a za lepší cenu než soused v okolním činžáku.

Autor je provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality

Anketa

Využili byste nadstandardní placené služby realitních makléřů?

Ano. (20)
 
Ne. (18)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 41 čtenářů

Připlatit si při prodeji nemovitosti? Vyplatí se to >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »