Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Připravte se na daně v roce 2012

Autor: Petr Zámečník | 06.01.2012 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Připravte se na daně v roce 2012

Daně a daňová přiznání jsou noční můrou snad všech daňových poplatníků. Je jich moc a každé mají jiné termíny. Kdy je potřeba podat daňová přiznání a zaplatit daně související s nemovitostmi v letošním roce? A co hrozí, když nepodáte daňové přiznání či nezaplatíte včas?

 

Vlastnictví nemovitosti zakládá nespočet daňových povinností. Jakmile si ji pořídíte, vystupujete jako ručitelé pro daň z převodu nemovitosti, následně musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitostí a platit tuto daň. Pokud navíc budete nemovitost pronajímat, nevyhnete se podání daňového přiznání k dani z příjmů a můžete se stát i plátcem daně z přidané hodnoty.

S nemovitostmi jsou spojeny ale také daňové úlevy. Pořídíte-li si nemovitost k vlastnímu bydlení na úvěr, můžete si odečíst zaplacené úroky od základu daně z příjmů. (Pokud nemovitost pronajímáte, můžete si cenu úvěrových zdrojů započítat do nákladů. Chcete-li si ale uznat do nákladů i cesty vlastním vozem, nevyhnete se silniční dani.)

Daň z nemovitostí

První daňovou povinností nového majitele nemovitosti je zpravidla podání daňového přiznání k dani z nemovitostí. Daňové přiznání (úplné či dílčí) se podává pouze při pořízení či změně stavu nemovitosti (např. při změně zemědělské půdy na stavební pozemek či při výstavbě či dostavbě nemovitosti).

Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitostí je 31. 1. 2012. Daň je následně vyměřena finančním úřadem a předepsána k platbě buď v jediném termínu 31. 5. 2012, pokud je vyměřená daň do 5 tis. Kč, nebo ve dvou splátkách u daňové povinnosti vyšší.

U nemovitostí k zemědělské výrobě a chovu ryb je stanovena povinnost splátky uhradit k

 • 31. 8. 2012 a
 • 30. 11. 2012.

U ostatních nemovitostí ve splátkách k

 • 31. 5. 2012 a
 • 30. 11. 2012.

Daň z příjmů

Daňové přiznání k dani z příjmů je nezbytné podat sice až do 2. 4. 2012 a ke stejnému datu je nezbytné uhradit doplatek daně, pokud daňový poplatník nevyužívá služeb daňového poradce (v takovém případě má termín posunutý o tři měsíce), nicméně zaměstnanec, který měl v uplynulém roce buď jediného, nebo několik po sobě jdoucích zaměstnavatelů, může požádat o vyúčtování daně prostřednictvím svého posledního zaměstnavatele do 15. 2. 2012. I v rámci vyúčtování daně je možné uplatnit např. úroky z úvěru na bydlení.

S potřebou podávat pravidelná hlášení o zaměstnancích se mohou setkat pronajímatelé, kteří k této činnosti využívají své zaměstnance (např. jako správce apod.), případně musí odvádět srážkovou daň za lidi pracující na dohodu.

Daň z přidané hodnoty

Stát se plátcem daně z přidané hodnoty při pronájmu nebývá zpravidla příliš výhodné. Nájemné je od daně z přidané hodnoty osvobozeno, ale bez nároku na odpočet DPH na vstupu. Pokud tedy pronajímáte a neuplatňujete vůči nájemníkům DPH, nemůžete si ani jako plátce daně nechat vrátit např. daň zaplacenou za počítač, který používáte k evidenci nájemníků.

Daň z přidané hodnoty v případě nájemného ale můžete uplatňovat „dobrovolně“. V takovém případě si můžete odečíst i DPH „na vstupu“ – tedy kupříkladu za onen počítač. Pokud jsou vašimi nájemníky plátci DPH, tak vás ani zvýšení ceny o 20 % nemusí trápit (vaši nájemníci si vámi účtované DPH uplatní na svém vstupu). Pokud ale pronajímáte byty fyzickým osobám, pak by v případě, že se stanete plátcem a začnete uplatňovat daň z nájemného, došlo k faktickému zdražení pro nájemníky, nebo byste museli nájemné adekvátně snížit.

Daň lze vyúčtovávat buď čtvrtletně, nebo měsíčně. Při čtvrtletním zúčtování jsou termíny podání daňových přiznání k dani z přidané hodnoty i zaplacení daně

 • 25. 1. 2012 (za 4. čtvrtletí 2011),
 • 25. 4. 2012 (za 1. čtvrtletí 2012),
 • 25. 7. 2012 (za 2. čtvrtletí 2012),
 • 25. 10. 2012 (za 3. čtvrtletí 2012).

Při měsíčním vyúčtování je termínem vždy 25. den v měsíci následujícím po měsíci, za který je přehled a daňové přiznání podáváno.

Silniční daň

Silniční daň je třeba platit a příslušné daňové přiznání podávat pouze v případě, kdy v souvislosti s pronájmem chcete uplatňovat též náklady na automobil – a to jak pořizovací formou odpisů, tak náklady na opravy, garážování či pohonné hmoty a další náplně.

Podat daňové přiznání k silniční dani a daň zaplatit za rok 2011 je nezbytné do 31. 1. 2012. Nejspíš se ale nevyhnete ani zálohovým platbám, které je třeba platit ve čtvrtletních intervalech vždy k

 • 16. 4. 2012,
 • 16. 7. 2012,
 • 15. 10. 2012,
 • 17. 12. 2012.

Daň darovací, dědická a z převodu nemovitosti

Daň darovací, dědická a z převodu nemovitostí a daňové přiznání k nim nemají pevně stanovené termíny, ale vždy závisí na datu uskutečnění daru, dědictví či převodu. Daňové přiznání je třeba podat a daň zaplatit do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k převodu.

Nepodáte včas daňové přiznání? Zaplatíte!

Nepodání či pozdní podání daňového přiznání je tvrdě trestáno. Pryč jsou doby mírných sankcí, kdy se zejména u daňových přiznání s nulovou či minimální daní  nemusel daňový poplatník ničeho obávat. Dnes platí minimální sankce za nepodání daňového přiznání ve výši 500 Kč, pokud se s podáním zpozdíte o více než 5 pracovních dnů. Sankce může být ale i vyšší - dosahuje 0,05 % z daňové povinnosti za každý další den.

Samotné zpoždění při placení daně takový problém již není. Penále do částky 200 Kč za rok finanční úřad nebude vymáhat.

Anketa

Platíte daň z nemovitostí?

Ano. (100)
 
Ne. (14)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 117 čtenářů

Připravte se na daně v roce 2012 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »