Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Přistěhovat se do vašeho bytu? Žádný problém

Autor: Petr Zámečník | 29.06.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 3 komentáře
Přistěhovat se do vašeho bytu? Žádný problém

Máte svůj dům či byt. Nemáte žádné dluhy. Dokonce jste si ohlídali i vaše děti a ani ony nic nedluží. Přesto se můžete dostat do potíží s exekutory. Jak je to možné? Stačí, aby si neznámý dlužník přihlásil trvalé bydliště do vašeho domova. A dozvědět se o tom ani nemusíte.

Změnit si trvalé bydliště je velmi snadné. Stačí zajít s titulem opravňujícím k užívání bytu na obecní úřad a nahlásit změnu. Titulem opravňujícím k užívání bytu může být doklad o koupi bytu, doklad o převodu podílu v bytovém družstvu s právem užívat bytovou jednotku nebo nájemní smlouva. Víc nepotřebujete.

Obecní úřad na základě obdržených dokumentů, které ani nearchivuje ani není oprávněn posuzovat jejich pravost, nového trvale bydlícího přihlásí a následně zašle informaci o přihlášení osoby majiteli objektu. Jenže...

Je-li byt či dům v osobním vlastnictví, na základě informace z katastru nemovitostí může obecní úřad dohledat konkrétního majitele a jemu informaci o nově registrované osobě zaslat. Ten tak informaci o přihlášení nové osoby získá. Je-li ale byt v družstevním vlastnictví, dostane informaci družstvo - a majitel konkrétní jednotky (resp. nájemce a družstevník v jedné osobě) se o změně pravděpodobně nedozví.

Vyžaduje-li obecní úřad kromě smlouvy další dokumenty, např. souhlas majitele bytu či domu, činí tak bez jakéhokoli zákonného podkladu. Jak nám sdělil pracovník evidence obyvatel městského úřadu jedné pražské městské části, v případě, kdy by si nájemník stěžoval proti postupu úřadu, ve správním řízení by uspěl.

Potíž s evidencí... exekuce

Mít či nemít trvalé bydliště na konkrétní adrese nikterak neopravňuje "trvale bydlícího" k žádným právům, natož k právu užívat byt k bydlení. Z tohoto pohledu může být majitel bytu v klidu a nehrozí mu žádný postih, když "přistěhovalce" v bytě bydlet nenechá. Háček je jinde... exekuce.

Exekutoři při dohledávání dlužníků využívají mimo jiné databáze evidence obyvatel. A mají-li důvodnou domněnku, že se dlužník zdržuje na místě trvalého bydliště, může zajistit majetek, který v bytě najde. Navštíví-li vás v době, kdy jste doma, máte štěstí. Tedy pokud můžete důvěryhodně prokázat, že jste vy uživatelem bytu a že osoba, kterou exekutor hledá, v bytě nebydlí - a nikdy nebydlela. Exekutor ovšem na vaše pozvání čekat nemusí.

V případě, kdy exekutor označí váš majetek, jste to vy, kdo musí prokazovat, že patří vám a nikoli povinnému - dlužníkovi.

Výhodou je, že osoba je v místě trvalého bydliště evidována v domě, nikoli v konkrétním bytě. Exekutor se tak sice z databáze evidence obyvatel dozví, ve kterém domě by se mohl dlužník zdržovat, nedozví se ale byt, kde ho má hledat. Samozřejmě pokud se nejedná o rodinný dům nebo tuto informaci nezíská z jiných zdrojů.

Jak se stát "spolubydlícím"

Získat trvalé bydliště na konkrétní adrese není nijak složité. Stačí si kupříkladu padělat nájemní smlouvu. Ta nemusí mít notářsky ověřené podpisy a bez nich nemá obecní úřad nejmenší šanci zjistit, zda je nájemní smlouva pravá či falsifikát. Jistě, padělatel se dopouští trestného činu podvodu, ale to vás před následky neochrání.

Majitel nemá přitom příliš příležitostí se o nově přihlášeném včas dozvědět. Lze si sice zažádat o výpis aktuálně přihlášených osob v konkrétním domě, ale tak snadné to není. Je-li majitelů domu více, např. sdružených ve společenství vlastníků jednotek, musí s výpisem přihlášených osob souhlasit všichni vlastníci. Jednodušší je to v případě družstevního domu, kde stačí, aby o výpis zažádalo družstvo.

Jak se zbavit "spolubydlícího"

Zbavit se "přistěhovalce" není těžké, ale je to zdlouhavé. V prvé řadě je nezbytné na obecní úřad doručit dokumenty prokazující neoprávněnost bydliště přihlášené osoby - např. potvrzení od družstva, že s "falešným" nájemníkem neuzavřelo nájemní smlouvu nebo že smlouva již není platná, v případě majitele bytu v osobním vlastnictví by mělo být postačující čestné prohlášení.

Obecní úřad následně zahájí správní řízení. Pokud neoprávněně přihlášený nekomunikuje nebo není možné dohledat jeho skutečné bydliště a nemá datovou schránku, pak se řízení o zrušení trvalého bydliště protahuje. Rozhodnutí tak lze očekávat nejdříve za měsíc. Nejpozději musí obecní úřad rozhodnout o výsledku do 60 dnů.

Perličkou je, že majitel nemovitosti ani není účastníkem správního řízení. O výsledku se tak v konečném důsledku ani nemusí dozvědět.

Proč by to kdo dělal?

Nabízí se poslední otázka: Proč by se někdo přihlašoval někam k trvalému pobytu? Důvodů může být několik. V českých krajích je jedním z nabíledni závist a pomsta. Proč nepřihlásit do bytu patřícího někomu, kdo se mi nelíbí, některého z mnoha českých chronických dlužníků a trochu mu nezkomplikovat život?

Anketa

Přistěhovat se do vašeho bytu? Žádný problém >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Rovnoprávnost smluvních stran CREDO | 29.06.2011 11:52
Co strašíte? CREDO | 29.06.2011 11:26
Pozor na podnájemní smlouvy CREDO | 29.06.2011 11:24

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »