Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pro hypotéku do pojišťovny?

Autor: Petr Zámečník | 02.10.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Pro hypotéku do pojišťovny?

Hypotéku neseženete pouze v bance. Můžete navštívit také hypotečního makléře, finančního poradce... nebo pojišťovnu. Česká pojišťovna od včerejšího dne rozšířila počet spolupracujících bank, jejichž hypotéky nabízí. Vyplatí se zajít pro hypotéku do pojišťovny?

Česká pojišťovna ještě předevčírem spolupracovala se dvěma bankami, jejichž hypotéky měla ve vlastní nabídce - s Hypoteční bankou a Raiffeisenbank. Včera se ke dvojici ze silné hypoteční čtyřky přidala třetí - Komerční banka.

Spolupráce mezi Komerční bankou a Českou pojišťovnou se netýká zdaleka jen hypoték. Obě instituce chtějí spolupracovat i na vývoji produktů a jako první vlaštovku představily specializované pojištění fotovoltanických článků. A zatímco Česká pojišťovna bude prodávat hypotéky Komerční banky, bude Komerční banka na svých pobočkách nabízet majetková pojištění České pojišťovny, která tak nahradila pojišťovnu Allianz, která s bankou spolupracovala dříve.

Zástupce České pojišťovny má ve výběru konkrétního hypotečního produktu pro klienta volnost. K dispozici má veškeré produkty partnerských společností, z nichž vybírá „podle výhodnosti a vhodnosti pro klienta, tj. nejen dle ceny, ale také dle správně vybraného typu produktu. Každá ze spolupracujících bank je v něčem silnější, příp. unikátní,“ jak k našemu dotazu uvedl Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny. Není žádné nařízení, které by výběr limitovalo nebo mělo preferovat některou společnost.

Ze dvou zatím spolupracujících bank je na pobočkách a u zástupců České pojišťovny úspěšnější Raiffeisenbank s 60% podílem na prodaných hypotékách pojišťovnou. Hypoteční banka o něco zaostává se 40% podílem. A jaký je cíl u nově spolupracující Komerční banky? Podle sdělení České pojišťovny cíl nelze zatím specifikovat...

Proč chodit do pojišťovny?

Hlavním lákadlem hypotéky sjednané prostřednictvím pojišťovny je sleva na pojištění - stavby, nemovitosti, domácnosti, příp. odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Slevu Česká pojišťovna poskytuje ve výši 20 % po celou dobu trvání úvěru.

„Připravujeme pro klienty v průběhu roku vždy několik vlastních marketingových akcí, postavených mimo jiné na zvýhodněné sazbě nebo odpuštěném poplatku. I mimo tyto akce máme možnost nastavovat klientům individuální cenové podmínky, které se mohou v řadě případů lišit od standardní cenové nabídky spolupracujících bank,“ doplnil výhody pojišťovny Václav Bálek.

Nechci slevu zadarmo...?

Česká pojišťovna nabízí pojištění k hypotéce se slevou. Otázka ale zní, zda základní pojištění bez slevy není výrazně dražší než u jiných pojišťoven. Při rychlém srovnání na pojištění nemovitosti - mimopražského bytu v ceně 1,5 mil. Kč vyšlo pojistné (bez záplav) na kalkulátoru České pojišťovny ve výši 1 203 Kč. Srovnáním čtyř pojišťoven na serveru Pojištění.cz vyšlo rozmezí pojistného u srovnatelné nemovitosti od 1 200 Kč do 1351 Kč (dražší obsahovalo implicitně pojištění odpovědnosti).

Je sice možné, že byste pojištění nemovitosti mohli získat i levněji. Na druhou stranu se základní pojistné pojištění nemovitostí téměř neliší od konkurenčních nabídek.

Druhým aspektem je, zda skutečně Česká pojišťovna nabízí úrokové sazby shodné se sazbami partnerských institucí. K porovnání jsme využili kalkulátory na stránkách předmětných institucí - České pojišťovny, Hypoteční banky, Komerční banky a Raiffeisenbank. Testována byla nemovitost v ceně 2 mil. Kč, na níž měla být čerpána hypotéka ve výši 1,5 mil. Kč (tedy na 75 % zástavní hodnoty nemovitosti) se splatností 20 let a fixací 5 let.

Tabulka 1: Úrokové sazby hypoték

Banka/pojišťovna

Úroková sazba

Splátka úvěru

Poznámka

Česká pojišťovna

5,54%

10 352 Kč

úrokové sazby orientační

Hypoteční banka

5,49%

10 330 Kč

úrokové sazby "od"

Raiffeisenbank

6,79%

11 441 Kč

úrokové sazby orientační

Komerční banka

5,29%

10 141 Kč

úrokové sazby "od"

Zdroj: Kalkulátory jednotlivých bank/pojišťovny.

Výpočty kalkulátorů nejsou samozřejmě příliš směrodatné, zejména jsou-li přímo u nich uváděné úrokové sazby jako orientační. Zatímco Komerční banka a Hypoteční banka do kalkulátorů vkládají minimální úrokové sazby, Raiffeisenbank počítá se sazbami o 0,5 procentního bodu vyššími než minimálními. Česká pojišťovna uvádí sazby pouze v kalkulátoru.

Kde se ptát po hypotéce?

Jedno je jisté. V žádném případě se nevyplatí se po hypotečním úvěru ptát pouze u své domovské banky. Přestože by znalost klienta měla být pro banku výhodou a pro klienta by měla znamenat slevu, česká praxe takto daleko ještě nedospěla - a je mnohem častější nabízet např. prověřeným stávajícím hypotečním klientům sazby vyšší než neznámým novým. Vždy se vyplatí získat informace z více bank. Jak na to?

Možností, jak zjistit podmínky jednotlivých bank, je celá řada. První z nich je obejít si je. To je ale časově velmi náročné a není příliš mnoho klientů obejít více než dvě nebo tři banky. Před obcházením bank je proto dobré nastudovat jejich rámcové podmínky na internetu - ať již na stránkách bank, nebo na finančních serverech.

Alternativou je vzít si k ruce hypotečního zprostředkovatele - buď hypotečního makléře, který se na zprostředkování hypoték specializuje a má dostatek zkušeností i s netradičními požadavky a situacemi klientů, nebo na finančního poradce, který je schopen řešit situaci rodinných financí komplexně - a kupříkladu najít jiné řešení než hypotéku. V obou případech je ale třeba být schopen posoudit kvalitu nabízených služeb - a tak ani v tomto případě nedoporučuji odložit vlastní zjišťování informací.

Česká pojišťovna se třemi bankami, jejichž hypotéky zprostředkovává, se řadí mezi hypoteční zprostředkovatele. Její hlavní činností ale přesto zůstává pojištění. Proto bych nespoléhal na jedinou nabídku od pojišťovny, stejně jako bych nespoléhal na jedinou nabídku banky - a vždy bych doporučil hledat informace i v jiných institucích. Na druhou stranu nevidím důvod, proč by Česká pojišťovna nemohla patřit mezi oslovené.

Anketa

Zvládáte splácet úvěr na bydlení?

Ano, bez problémů. (237)
 
Ano, ale s potížemi. (109)
 
Ne. (40)
 
Nemáme úvěr na bydlení. (202)
 Celkem hlasovalo 588 čtenářů

Pro hypotéku do pojišťovny? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »