Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Proč objemy hypoték neustále rostou?

Autor: GOLEM FINANCE | 23.05.2016 16:46 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Tagy: objemy hypoték Golem Finance hypotéky

Banky za 4 měsíce letošního roku půjčily lidem na bydlení 77,2 mld. Kč, tedy o 10 mld. více než loni. Celková suma sjednaných úvěrů letos nejspíš překoná 250 mld. Kč. Proč objem hypoték neustále roste? A kdy to skončí?

Lidé si v průměru půjčují 1,9 mil. Kč. Loni to bylo o 100 000 Kč méně

Hypoteční banky a stavební spořitelny zveřejnily své dubnové výsledky. Průměrná úroková sazba v dubnu sjednaných hypoték klesla z 1,97 % na 1,94 %. Oproti stejnému období loňského roku průměrná sazba klesla o 0,17 procentního bodu. V korunovém vyjádření u 1milionové hypotéky s 20 letou splatností rozdíl v měsíční splátce činí zanedbatelných 81 Kč.

Výše úrokové sazby tedy v tuto chvíli není faktorem, podle kterého by se klienti měli rozhodovat o realizaci svého záměru ohledně bydlení. Mnohem důležitější jsou v tuto chvíli ceny nemovitostí. Ty podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz zatím vzrostly oproti loňskému průměru o 5 %.

Rostoucí ceny nemovitostí jsou motorem poptávky po novém bydlení a levné hypotéky jsou palivem, které celý trh pohání vpřed. Díky levným hypotékám nejen že dosáhne na hypotéku více lidí, ale lidé dosáhnou i na mnohem vyšší částky než v minulosti, což potvrzuje ukazatel průměrné výše hypotéky. Oproti loňskému roku tento ukazatel v dubnu vzrostl o 104 000 Kč na 1 866 765 Kč.  

g4

g5

Nárůst průměrné výše hypotéky se projevuje také v růstu objemů sjednávaných hypoték. Zatímco počty prakticky stagnují – oproti loňskému dubnu banky tentokrát sjednaly jen o 92 hypoték více – v objemu meziroční nárůst překračuje 2 miliardy korun (y/y + 6,9 %).  Banky reportující své výsledky portálu hypoindex.cz celkově v letošním dubnu poskytnuly hypotéky za 17,1 miliardy korun, což je další měsíční rekord. Mimochodem už 17. v řadě!

g69 důvodů růstu objemu poskytnutých hypoték  

  1. Růst průměrné výše hypotéky – průměrná výše úvěru v prvním čtvrtletí vzrostla o 240 000 Kč. Toto číslo je však ovlivněno výkyvem v lednu. Po očištění průměrná výše úvěru letos zatím roste zhruba o 150 000 Kč

  2. Růst cen nemovitostí – ve velkých městech tempo růstu mírně pokleslo, nicméně k ekonomicky silným oblastem se přidávají zbývající oblasti ČR, kde ceny rostou velmi rychle

  3. Extrémní nízké úrokové sazby – sazby na mezibankovním trhu výrazně poklesly, což otevřelo prostor pro pokles úrokových sazeb hypoték. Nyní průměrná nabídková sazba prolomila 2% hranici

  4. Dostupnost hypoték s vysokým LTV – úvěry do 90 % LTV se nyní poskytují za ceny téměř shodné s hypotékami do 70 nebo 85 %.

  5. Výstavba oživila, rostly výrazně i developerské projekty a počet bytů daných do prodeje, tyto úvěry patří objemem k nejvyšším a poptávka zatím neoslabuje, jen už pozvolna docházejí zásoby nových bytů. Opět, stejně jako před krizí, se prodávají „byty pouze na papíře“

  6. Buy to let – tento segment loni výrazně akceleroval, primárně ve větších, univerzitních městech se podílel výrazně na růstu objemu nových hypoték a tento trend pokračuje i nyní. V prodeji nových bytů byl podíl až 20 % a více (Praha, Brno)

  7. Pokračující růst reálné ekonomiky – české domácnosti jsou optimistické ohledně budoucího vývoje, nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni, nízké úročení depozit zároveň snižuje sklon k úsporám a lidé utrácejí 

  8. Banky nabízely velmi příznivé podmínky financování, dostupnost hypotéky byla na historicky nejpříznivější úrovni, to platilo vloni a letošní podmínky dostupnosti se ještě díky poklesu úrokových sazeb zlepšily – od začátku roku dosud bylo je realizováno 120 akčních kampaní. Vloni za celých 5 měsíců jich bylo 119, což potvrzuje, že trend je mírně rostoucí. I letos bychom se mohli dočkat rekordního počtu akčních nabídek

  9. Diskuse o záporných úrokových sazbách – je pro některé klienty stimulem k investici do nemovitosti nebo vylepšení bydlení. Nejde zatím o výrazný vliv, ale čím více se bude toto téma medializovat, tím bude stimulace poptávky vyšší. 

Tip: V případě zájmu o bližší informace k jednotlivým bodům a příkladům u praxe napište nebo zavolejte lubos.svacina@golemfinance.cz

Stavební spořitelny dohánějí březnový propad

Stavební spořitelny v květnu sjednaly úvěry za 4,73 miliard korun, což je o 19,6 % více než v loňském roce a o takřka 60 procent více než v předchozím měsíci. Aktuální výsledky jsou však poznamenány březnovým výpadkem produkce Českomoravské stavební spořitelna (ČMSS), která implementovala nový IT systém. Procentuální podíl jednotlivých stavebních spořitelen na celkové dubnové produkci ilustruje následující tabulka.

g7

g8

Bilance po 4 měsících: Letošek bude opět rekordní

Celkově od začátku roku bylo zatím sjednáno 32111 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 62,2 miliardy korun. Oproti loňskému roku objem sjednaných hypoték vzrostl o 14 procent. Rostoucí trend vykazují i stavební spořitelny a to i navzdory březnovému výpadku produkce ČMSS. Celkový objem úvěrů ze stavebního spoření činí 14,9 mld. Kč, tedy o 12,9 % více než loni. V celkovém součtu banky a stavební spořitelny za uplynulé 4 měsíce rozpůjčovaly na bydlení přes 77 miliard korun. 

„Na základě kvartálních výsledků a s připočtením dubnové produkce jsme se rozhodli přehodnotit náš prvotní odhad letošního roku, a co do objemu sjednaných hypotečních úvěrů očekáváme, že celková částka hravě přesáhne 200 miliard korun a v součtu se stavebními spořitelnami letos půjde na bydlení přes 260 miliard korun,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

g9

„Tempo meziročního růstu hypoték se v následujících měsících přibrzdí a ve druhé polovině roku už nebude tak výrazné jako za první čtyři měsíce roku. Celkové objemy budou však letos rekordní, a to jak v hypotékách, tak i v úvěrech ze stavebního spoření,“ uzavírá Libor Ostatek.     

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz

Proč objemy hypoték neustále rostou? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »