EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Petr Zámečník

07. 11. 2013

0 komentářů

Prodali vám drahé stavební spoření? Braňte se

 


 

Čas od času prosvitnou médii otřesné případy stařečků a stařenek obraných nejrůznějšími způsoby. Jedním z nich je i navýšení cílové částky stavebního spoření nejrůznějšími „specialisty na stavební spoření“, kdy je obchodním zástupcem jaksi „opomenuto“ sdělit výši poplatku za navýšení cílové částky, zato bývá deklarováno, že nic není třeba doplácet. A skutečně není – stavební spořitelna si poplatek strhne z již naspořených peněz, což poškozený zjistí nejdříve z ročního výpisu z účtu.

Poškodit klienta ale nemusí jen zástupce stavební spořitelny. Své dokáži udělat i nepoctiví hypoteční makléři. Výběr banky a hypotéky nemusí probíhat vždy podle zájmu klienta, i v tomto oboru je možné „optimalizovat“ nabídku podle výše provize.

V obou uvedených případech dochází k poškození klientů, kteří jednáním „odborníka“ přichází k (mnohdy k nemalé) finanční ztrátě. A zodpovědnost? Tu od 1. 1. 2014 bude explicitně definovat nový Občanský zákoník.

§ 2950 – „Škoda způsobená informací nebo radou“:

„Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě.“ 

REKLAMA

Zdroj: Nový Občanský zákoník

Paragraf nového Občanského zákoníku deklarující zodpovědnost odborníka za radu poskytnutou za úplatu (včetně úplaty od finanční instituce, která vyplácí provize za zprostředkované produkty) je v poslední době velmi citovaný a uváděný jako bič na nepoctivé finanční poradce, hypoteční makléře a specialisty na stavební spoření. Ve skutečnosti ale nepřináší nic moc nového.

Důvodová zpráva k novému Občanskému zákoníku k příslušnému § 2950 uvádí: „Jedná se o standardní úpravu, která je civilnímu právu vlastní už od dob římského práva.“ A nemusíme chodit ani do starověkého Říma. Dokonce i v socialistickém Občanském zákoníku z roku 1964, který dosud s drobnými novelizacemi využíváme, má zodpovědnost za škodu zakotvenou.

§ 415: „Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.“

REKLAMA

§ 420: „(1) Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.“

Zdroj: Současná podoba Občanského zákoníku

Současná podoba Občanského zákoníku obsahuje zodpovědnost za škodu způsobenou někomu jinému ať již úmyslně, nebo z nedbalosti či neznalosti. Nezáleží přitom, zda se profiluje jako „odborník na danou problematiku“ či nikoli. Otázka leží ale jinde: Podaří se poškozenému prokázat zavinění škody?

V příkladu penzistů přesvědčených k navýšení cílové částky na nesmyslnou hodnotu se na první pohled může zdát prokázání škody triviální. Nesmyslně vysokou cílovou částku penzisté ze svého důchodu nemají možnost využít. Ale: Co když v době navyšování cílové částky prohlašovali, že chtějí ke smlouvě následně přizvat své děti či vnoučata a čerpat úvěr? Pak by navýšení cílové částky smysl mít mohlo.

Hypoteční makléř doporučující konkrétní banku také mohl vycházet z požadavku klienta na konkrétní finanční instituci. Chce-li klient financovat svou nemovitost konkrétní bankou XYZ, hypoteční makléř mu úvěr rád zprostředkuje.

Klienti ČMSS, kterým stavební spořitelna nedovolí předčasně splatit překlenovací úvěr, se také mohou marně dovolávat ústního prohlášení zástupce stavební spořitelny při prodeji stavebního spoření, že budou moci kdykoli úvěr splatit. Všeobecné obchodní podmínky (VOP) hovoří jednoznačně o „možnosti“ stavební spořitelny udělit souhlas, nikoli o její povinnosti. A VOP ke smlouvě dostali. Že je nečetli? Nebo jim plně neporozuměli?

Příslušný paragraf zakotvující zodpovědnost příslušníka odborného stavu nepřináší novou zodpovědnost, ale ukazuje přímější cestu k ní. Potíže s prokázáním škody ale budou pravděpodobně obdobné i od ledna 2014. Vše pak může posunout jedním či druhým směrem (tedy k efektivnímu prosazování vyšší či nižší míry zodpovědnosti) následná soudní praxe.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *