Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Prodej či pronájem nemovitostí manžely: Nutný souhlas obou

Autor: Vladimír Zdražil | 25.10.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 9 komentářů
Prodej či pronájem nemovitostí manžely: Nutný souhlas obou

K napsání tohoto článku mně inspiroval vysoký počet dotazů týkající se společného jmění manželů a zejména potom nemovitého majetku, který manželé buď pronajímají, nebo prodávají. Snad bude inspirací nejen pro manžele, ale též pro smluvní partnery, kteří s manželi nájemní anebo kupní smlouvu uzavírají.

 

Chybně uzavřených smluv v důsledku neznalosti základních právních principů běhá po ČR stovky. Jejich chybné nastavení se často projeví při sporu mezi smluvními partnery, anebo je zastaví kupříkladu Katastr nemovitostí.

Je logické, že vlastníky nemovitostí jsou právě manželé velmi často. Samozřejmě platí též alternativa, že vedle společného majetku obou manželů jsou vlastníky nemovitostí též jednotlivci. Povětšinou jde o ty, kteří koupili nemovitost za svobodna, anebo o ty, kteří si z nějakého důvodu u konkrétní transakce zúžili společné jmění manželů.

Základní právním principem je to, že s jakýmkoli nakládáním s majetkem musí všichni spoluvlastníci souhlasit

Základní princip je skutečně jednoduchý, a přesto se často porušuje. Jestliže nemovitost vlastní více subjektů, tak jakékoli transakce s ní musí být odsouhlaseny právě všemi spoluvlastníky. V případě prodeje nemovitostí zapsaných do katastru nemovitostí je vše víceméně jasné. Pokud by některý z manželů prodával nemovitost v SJM sám, tak katastr nemovitostí takový převod jednoduše neprovede. V podstatě sám katastr zde zafunguje jako semafor a celou transakci zavčas zastaví.

U pronájmů nemovitostí ve společném jmění manželů je situace jiná v tom, že žádný jiný subjekt kromě pronajímatele a nájemce v celé transakci nefiguruje. Obsah nájemní smlouvy si sjednávají obě smluvní strany. Tyto smlouvy tudíž nejsou nikým kontrolovány ani ověřovány. Nájemce by se měl ve vlastním zájmu ujistit, zda nemovitost je buď ve vlastnictví jednotlivce, anebo je vlastníků více. V prvním případě je samozřejmě nutné podepsat nájemní smlouvu právě s vlastníkem, zatímco v případě druhém je nutné si vyžádat písemný souhlas obou spoluvlastníků (tedy v našem případě manželů).

Spory mezi manželi mohou být zásadní a nájemce o nich vědět nemusí

Proč by si měl takové věci hlídat především nájemce? Zejména z toho důvodu, že manželé mohou být mezi sebou ve sporu a rozhodnutí jednoho ten druhý rád zhatí. Nájemce by se tudíž měl nejprve ujistit, kdo nemovitost vlastní (například tím, že požádá o výpis z listu vlastnictví k předmětu nájmu), a následně si se všemi spoluvlastníky odsouhlasí fakt, že nemovitost je k pronájmu skutečně určena a odsouhlasena.  Pak nic nebrání k podpisu nájemní smlouvy. 

Pokud by nájemní smlouva nebyla podepsána oběma manželi, může to vést až k neplatnosti smlouvy a je pravděpodobné, že by nájemní vztah rychle skončil. Podobné je tomu i v případě prodeje. Je dobré se tudíž dopředu se všemi dohodnout, aby byl průběh celé transakce hladký.

Společné jmění manželů lze měnit jak u již nabytého majetku, tak i toho pořizovaného

Manželé mohou zužovat nebo rozšiřovat rozsah společného jmění manželů. Zdůrazňuji, že toto lze učinit pouze ve formě notářského zápisu. Důvod pro tuto striktní podmínku je velmi dobře vysvětlitelný. Jelikož jde o zásadní dokumenty týkající se majetku manželů, je návštěva notáře a vyhotovení takové dohody v podobě notářského zápisu bezpochyby ospravedlnitelná.

Měnit rozsah společného jmění lze přitom na již pořízený majetek. Pochopitelně tak lze měnit společné jmění manželů i u již existující a zapsané nemovitosti v katastru. Postup je podobný. Opět se u notáře sepíše dokument a ten se v požadované podobě doručí na katastr nemovitostí. Po provedení zápisu bude patrné, jak je nyní upraveno vlastnictví ke konkrétní nemovitosti.

SJM se zužuje zejména při prodeji bytu pořízeného před manželstvím a nákupu dalšího

Podobně lze dopředu upravit budoucí nákup nemovitosti pouze jedním z manželů, přestože by jinak automaticky pořizovaná nemovitost do společného jmění spadla. Pokud se tak skutečně dopředu manželé dohodnou, tak tento konkrétní byt se na základě příslušného notářského zápisu stává výlučným majetkem právě jednoho z manželů.        

V praxi se toto často stává v situacích, kdy jeden z manželů vstupoval do manželství již s jinou nemovitostí pořízenou před sňatkem. Nyní tuto nemovitost prodává a kupuje nějakou jinou. Na koupi nové nemovitosti jsou výhradně použity finance z první nemovitosti a je vcelku logické, že chce být vlastníkem pouze tento manžel. Pak je opět výhodné se SJM adekvátně pracovat.

Příjmy z pronájmu bytu zdaňuje pouze jeden z manželů

Výše uvedené řádky snad dostatečně jasně poukázaly na to, jak postupovat v situaci, kdy jsou našimi smluvními partnery manželé, a jak v případě, kdy jsme manželi my a chceme zúžit či rozšířit SJM. A jak s daněmi?

Pronajímají-li byt manželé, tak se příjmy z pronájmu zdaňují v rámci paragrafu 9 zákona o daních z příjmů. Proti příjmům z pronájmu se postaví buď skutečné výdaje s pronájmem (častější varianta), anebo paušální výdaje ve výši 30 procent příjmů. Výsledkem je konkrétní základ daně, na který je aplikována patnáctiprocentní sazba. Jestliže jsou pronajímateli manželé, tak příjmy z pronájmu zdaňuje jeden z nich (nikoli oba rovnoměrně). Zákon nijak nespecifikuje, zda muž či žena. Jestliže je vlastníkem naopak pouze jedna osoba, tak tam to je jasné bez možnosti volby.

Podobné daňové pravidlo platí i pro prodej nemovitosti ve společném jmění manželů. Příjem z prodeje nemovitosti obsažené v SJM zdaňuje pouze jeden z manželů v rámci paragrafu 10 – Ostatních příjmů dle zákona o daních z příjmů. V případě, že nemovitost manželé vlastnili déle než pět let před jejím prodejem, tak lze dle paragrafu 4, odst. 1, písm. b využít osvobození od daně.

Anketa

Máte zúžené společné jmění manželů?

Ano. (4)
 
Ne. (11)
 
Nejsem vdaná/ženatý. (16)
 Celkem hlasovalo 31 čtenářů

Prodej či pronájem nemovitostí manžely: Nutný souhlas obou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 9 komentářů)

2 vlastníci nemanželé Hampl | 19.09.2016 20:39
Lebeda Karel | 05.03.2012 15:03
RE: RE: RE: RE: Dotaz kate_te2 | 01.12.2011 10:57
RE: RE: RE: Dotaz Radek | 29.11.2011 10:17
RE: RE: Dotaz kate_te2 | 28.11.2011 15:04

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »