Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Prodej nemovitosti přes realitku? Buďte dvojnásob ostražití!

Autor: Luboš Svačina | 05.12.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Prodej nemovitosti přes realitku? Buďte dvojnásob ostražití!

Trh s realitami zažívá ochlazení. Část realitních makléřů na trhu funguje spíše ze setrvačnosti. Podle některých expertů dojde zanedlouho na oddělování "zrna od plev". Vyhněte se proto převodům peněz přes vázané účty realitních kanceláří.

Moravskoslezská realitní kancelář Rekin začátkem tohoto týdne přestala komunikovat se svými klienty a pozastavila klientům výplaty peněz za zrealizované obchodní transakce. Není proto divu, že jedna z klientek již podala na společnost Rekin trestní oznámení za zpronevěru. 

V krátkém čase je to již druhá realitní kancelář, která se ocitla v problémech. V polovině října pro svou insolvenci ukončila činnost realitní agentura Arden, která rovněž svým klientům dluží přibližně 23 milionů Kč a jejíž majitel již skončil v policejní vazbě. 

Na českém trhu v podstatě neexistují žádné nároky na odbornost nebo finanční zázemí obchodníků s nemovitostmi. Díky neexistenci jakýchkoliv bariér vstupu do odvětví působí na českém realitním trhu v současnosti přibližně 40 000 osob s živnostenským oprávněním na zprostředkování obchodů s nemovitostmi. Velká část z nich vznikala v době, kdy realitní trh vykazoval neuvěřitelnou dynamiku růstu a řadu obchodníků tento boom katapultoval ze dne na den na vrchol. 

Bohužel v posledních měsících realitní trh vykazuje velmi znatelné ochlazení a obchody začínají váznout. Klesající poptávka po nemovitostech se projevuje v poklesu cen nemovitostí a jejich majitelé, pokud jim to situace umožňuje, prodej odkládají na pozdější dobu.

Snížený objem realizovaných obchodních transakcí se logicky projevuje v poklesu provizních příjmů jednotlivých zprostředkovatelů (realitních kanceláří). Nehledě na to, že trh bude obchodníky s nemovitostmi tlačit ke snižování procentní sazby provize za zprostředkovaný obchod (v současnosti se provize realitních kanceláří pohybují kolem 3 % prodejní ceny nemovitosti). To bude pro řadu společností novinka, se kterou nepočítaly.

Aniž bychom chtěli vytvářet atmosféru strachu, zmíněnou situaci a zostřený konkureční boj všechny realitní kanceláře neustojí a na některé z nich bude mít zamrznutí trhu smrtíci dopad. V lepším případě se stanou součástí konkurenčních - finančně stabilnější - společností. 

Světová finanční krize se začíná projevovat ve všech odvětvích podnikání, dotýká se tedy i českého realitního businessu. Její příchod velmi intenzivně sleduji a vyhodnocuji. Jedním z jevů, které jsem očekával a který se v těchto dnech začíná projevovat, je pročišťování realitního trhu. Nastává období, kdy se na realitním trhu začne oddělovat zrno od plev,“ říká Martin Zaremba, majitel a ředitel Realitní kanceláře STING.

Mezi realitními kancelářemi se vyplatí vybírat

Výše zmíněné tvrzení nyní platí dvojnásobně. Jak mezi realitkami vybírat a na co se zaměřit při posuzování její solventnosti jsme se zaměřili v červencovém článku "Jak si vybrat kvalitní realitní kancelář?". Kromě obecných pravidel týkajících se výběru (historie realitní kanceláře, dostupnost referencí, kvalita komunikace se zákazníkem) by měl potenciální klient věnovat dostatečnou pozornost nabízeným službám.

Ve stávající situaci by měl klient, který se rozhodl pro zprostředkovaný prodej či koupi nemovitosti, bezpodmínečně požadovat po zprostředkovateli zajištění převodu peněz formou notářské, advokátní nebo bankovní úschovy! V žádném případě se nedoporučuje peníze převádět přes účty realitní kanceláře, která k nim má tím pádem přístup a s penězi může dále manipulovat. 

"Kupní ceny by měli skládat na nezávislém účtu v advokátní, notářské nebo bankovní úschově. Prostě u někoho, kdo s realitní kanceláří nemá nic společného," doporučuje Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR.

Faktem totiž je, že vedení "finančně nabourané" realitní kanceláře zpravidla i přesto, že ví, v jaké je finanční situaci, pokračuje v přijímání zakázek a jede tzv. "na doraz". Klienty vyplácí se zpožděním a z peněz inkasovaných z jiných obchodů. I přesto, že navenek vše vypadá více méně v pořádku. "Podnikatel" vytlouká klín klínem a marně doufá ve spásu. Toto řešení je však neuvěřitelně krátkozraké a co chvíli přijde okamžik, kdy na účtu nebude dostatek disponibilních prostředků na výplaty klientů. 

A potom už je zpravidla pozdě...

Anketa

Využil/a (byste) při prodeji nebo koupi nemovitosti notářské úschovy?

Ano (107)
 
Ne (23)
 Celkem hlasovalo 130 čtenářů

Prodej nemovitosti přes realitku? Buďte dvojnásob ostražití! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »