Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pronajímat si kancelář? Výhodnější je investovat do vlastní

Drtivá většina českých firem dlouhodobě sídlí v kancelářích, za něž platí nájemné.Uspolečností, které si nejsou jisté svou velikostí a perspektivou na trhu, lze takový přístup samozřejmě pochopit. Existuje však široké spektrum podniků, jako jsou například právní kanceláře, IT společnosti nebo obchodní firmy, u nichž existuje předpoklad, že budou sídlit na jedné adrese dlouhodobě. 

Podle odhadu Martina Mazla, specialisty na financování nemovitostí ze společnosti Hypoman.cz, je takových firem na trhu kolem 40 %. Proč potom neinvestují do vlastních prostor?

„Mezi nejčastější důvody patříšpatná informovanost o možnosti koupě menších kancelářských jednotek v administrativních budovách,“ říká Martin Opluštil, ředitel společnosti Amigal Group, která pro své klienty vyhledává zajímavé příležitosti v oblasti investic do komerčních nemovitostí. „Přispívá k tomu ale také fakt, že jsou v nájmu odjakživa, takže je nikdy nenapadlo zkusit uvažovat nad něčím jiným,“ dodává MartinOpluštil.

Průzkum: Povědomí o investicích do komerčních nemovitostí je nedostatečné

Z průzkumu provedeného společností Amigal Group v průběhu března letošního roku vyplývá, žese 41 % oslovených společností nikdy nezabývalo variantou náhrady placení nájemného investicí do vlastních prostor a možnými pozitivními dopady na cash flow, které z této změny vyplývají (splátka úvěru na pořízení vlastní kanceláře může být často výrazně nižší než dosud placené nájemné).

Při pátrání po dalších důvodech, pročmalé a střední firmy dosud nezainvestovalydo vlastní kancelářské jednotky, byl nejčastěji slyšet důvod omezené nabídky na trhu(uvedlo 35 % respondentů) a neznalost možností bankovního financování kanceláří (druhý nejčastější důvod, který se objevil u 26 % odpovědí).Průzkum dále ukazuje, že firmy mají zájem o investice do vlastních kanceláří nejen za účelem využití pro své potřeby, ale také ve forměinvesticese záměrem následného pronajímání. V této souvislosti se 68 % respondentů navíc shodlo na tom, že ceny nemovitostí v ČR ve střednědobém a dlouhodobém horizontu pravděpodobně porostou.

Investice do kanceláří v praxi

Příkladem firmy, která se rozhodla investovat do vlastních kanceláří, může být společnost Neverland s.r.o. Tadříve sídlila v nájemních prostorech v lokalitě Prahy 6, kde platilanájemné. „V pronajatých kancelářských prostorech jsme sídlili až do roku 2011.Jen na nájemném jsme měsíčně utratili kolem 120 tisíc Kč, navíc jsme museli řešit problémy s přístupem majitele k údržbě budovy a omezenýmimožnostmiparkování,“ říkáRoeeSagi,jednatel společnosti.

Společnost Neverlandse zprvu obávala, aby se jí nezvýšily měsíční náklady spojené se splátkami a v jejích řadách se ozývaly hlasy, že navrhovaná změna nepřinese nic dobrého. „S odstupem času jsme ale rádi, že jsme přestěhování do vlastních prostor provedli. Zbavili jsme se problému s minulým pronajímatelem, naše měsíční náklady se snížily přibližně o 15 % oproti placení nájemného a navíc si nyní můžeme o podobě a využívání prostor rozhodovat sami, bez nutnosti náročného vyjednávání s majiteli,“ doplňuje RoeeSagia dodává: „Díky zajištění bankovního financování jsme na celkovou investici potřebovali pouze 30 % vlastních zdrojů.“

Z hlediska úvěrového financování v oblasti komerčních nemovitostí nabízí současný trh příznivé podmínky – banky jsou investicím do komerčních nemovitostí nakloněny a nízké úrokové míry tomu odpovídají. „V našich úvahách jsme se původně obávali, že výše splátky úvěru na koupi kancelářské jednotky bude výrazně vyšší než nájemné, které se za takovou kancelář platí.Reálná situace na bankovním trhu nás proto překvapila, neboť v naprosté většině realizovaných investic došlo v závislosti na délce úvěru ke snížení měsíčních nákladů o 5 až 20 %,“říká Martin Opluštilze společnosti Amigal Group.

Ten se dále domnívá, že pro celou řadu investorů může být investice do komerčních prostor také způsobem, jak naložit s volnými prostředky, pro něž aktuálně nenachází vhodnou investiční příležitost.„Pokud se investor nechce starat o následný pronájem jiným subjektům, může si koupit kancelářskou jednotku s garantovaným nájmem, který mu zajistí naše společnost.Zbaví se tím nejen všech organizačních kroků, které jsou s pronajímáním kanceláří spjaty, ale především podstupuje nulové riziko, že by měl jednotku bez nájemníka a tudíž bez příjmu.“informoval Martin Opluštil.

„Pokud se navíc firma v budoucnu dostane do situace, kdy bude volné finanční prostředky opět potřebovat, může se komerčními prostorami zaručit bance a snáz tak získá volné prostředky ke svému podnikání,“ vysvětluje Martin Mazel ze společnosti Hypoman.cz.

Zdroj: CHILLICOM s.r.o.

Pronajímat si kancelář? Výhodnější je investovat do vlastní >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »