Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Propad cen tradičních aktiv směruje stále více investorů k realitám

Autor: EKOSPOL | 23.04.2013 16:33 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: propad cen investice reality

Propad cen tradičních aktiv, jakými jsou zlato, stříbro a jiné drahé kovy, přetrvávající krize eurozóny bez jasného řešení a nebývalá nejistota na akciových trzích jsou hlavními faktory, které směrují stále větší část investorů do segmentu realit. Vyplývá to ze zkušeností přední české developerské společnosti EKOSPOL.

„Již v loňském roce se u nás výrazně zvýšil podíl nákupů nových bytů na investici. Z dlouhodobého průměru okolo 10–12 % se během roku 2012 zdvojnásobil na více než 24 %,“ všímá si Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL a dodává: „Tehdy ale byla primárním motivem u téměř poloviny kupujících nedůvěra v český penzijní systém a snaha zabezpečit se na stáří. V letošním roce ale vedle toho sledujeme i návrat tradičních „investorských“ stimulů – tedy stabilního a bezrizikového výnosu a ochrany peněz před inflací.“

Podle Korce lze očekávat, že v letošním roce bude podíl investičních nákupů nemovitostí stoupat a konkrétně u společnosti EKOSPOL by se mohl dostat až k hranici 30 % všech prodaných bytů. Dva základní faktory – nízké ceny nemovitostí a přetrvávající rekordně nízké úroky z hypotéčních úvěrů vytvářejí ideální podmínky a do nemovitostí investují nejen milionáři, ale i lidé s pár stovkami tisíc úspor a stabilním příjmem.

Klesají hodnoty klasických investičních instrumentů, roste zájem o reálná aktiva

V posledních týdnech a měsících můžeme na světových trzích sledovat propad ceny drahých kovů. A zdaleka nejde jen o zlato, jehož cena spadla minulé pondělí za jediný den o 8 %, nejvíce za posledních 30 let. Cena stříbra například klesá již od konce března a jen v uplynulém týdnu ztratila celých 14 %. Pokles cen drahých kovů vypovídá o jediném – ceny tradičních komodit, k nimž se investoři upnuli na začátku hospodářské recese, byly vlivem vysoké poptávky vyhnány do absurdní výše. Dnes jejich ceny padají a ještě dlouho padat budou, než se dostanou na reálnou úroveň.

Současný vývoj cen akcií pak představuje jeden velký chaos. V akciích dnes může zbohatnout pouze ten, kdo disponuje důvěrnými informacemi s podstatným vlivem na ceny konkrétních akciových titulů, jinak je to sázka do loterie. Ceny akcií se řídí v podstatě stádním chováním a davovým šílenstvím.

A státní dluhopisy? Ty představují jen účetní převod veřejného zadlužení do soukromých peněženek občanů bez jistoty, že dané státy nečeká stejný osud, jako Řecko, Kypr, Portugalsko, Španělsko, Itálii a další země.

„Mezi našimi klienty rychle roste počet profesionálních obchodníků s cennými papíry a měnami, kteří do nemovitostí investují své peníze vydělané na kapitálových trzích. Proč? Podle vlastních slov chtějí investovat do něčeho, co má určitou reálnou hodnotu a i v době krize uspokojuje některou ze základních lidských potřeb. V případě nemovitostí je to bydlení, někteří z nich investují také do základních potravin na komoditních burzách,“ vysvětluje Evžen Korec.

V opětovný brzký růst cen drahých kovů, světlé zítřky evropských dluhopisů nebo uklidnění situace na akciových a měnových trzích příliš mnoho „insiderů“ a finančních profesionálů nevěří.

„Zatímco v letech hospodářského boomu hledali lidé příležitosti, jak na svých investicích co nejvíce zbohatnout, dnes hledají především způsoby, jak hodnotu svého majetku uchovat a dosáhnout přiměřeného zhodnocení bez rizika. Což kvalitní byty koupené za odpovídající ceny bezpochyby splňují. Předpokládám, že obdobný trend v segmentu secondhandového bydlení zaznamenaly i české realitní kanceláře,“ uzavírá Evžen Korec.

Propad cen tradičních aktiv směruje stále více investorů k realitám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »