Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Propad českého stavebnictví nekončí. Počet rozestavěných bytů klesl na minimum

Autor: Luboš Svačina | 08.02.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Propad českého stavebnictví nekončí. Počet rozestavěných bytů klesl na minimum

Pokles produkce českého stavebnictví pokračoval i v roce 2010. Propad v oblasti inženýrský staveb navíc tempo poklesu ještě zrychlilo. V meziročním porovnání si tuzemští stavaři loni vedli o 7,8 % hůře. Zásadní zlepšení podle všech indikátorů nepříjde ani v letošním roce.

Stavební produkce

Stavební produkce v prosinci 2010 meziročně klesla ve stálých cenách o 14,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dní dokonce o 15,7 %. Propad stavební produkce ovlivnily kromě úbytku stavebních zakázek také nepříznivé klimatické podmínky (větší mráz a o třetinu vyšší úhrn srážek). Zatímco v loňském roce propad v oblasti rezidenční výstavby částečně kompenzovalo inženýrské stavitelství, v letošním roce již situace nevypadala dobře ani v jednom ze sektorů. Pozemní stavitelství za výsledky z roku 2009 zaostávalo o 14,3 % a produkce inženýrského stavitelství se meziročně snížila dokonce o 15,6 %.  

Graf 1: Meziroční porovnání měsíční stavební produkce (r. 2010)

Zdroj: ČSÚ

Výrazný propad objemu stavební výroby v prosinci loňského roku jen "korunoval" velmi slabé výsledky všech předchozích měsíců roku 2010. I přes relativně nízkou srovnávací základu české stavebnictví v loňském roce propadlo meziročně o 7,8 % (po očištění o 8 %).

Graf 2: Index vývoje stavebnictví v letech 2001 - 2010 

Zdroj: ČSÚ

Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví však pro ČTK uvedl, že situace v tuzemském stavebnictví je ještě o zhruba 1,5 až 2 procenta horší, než ČSÚ udává. Roční statistiky jsou podle jeho vyjádření zkresleny jednak změnou metodiky ČSÚ a ta také tím, že do stavební produkce je započítávána fotovoltaika.

Produkce pozemního stavitelství, tedy hlavně výstavba budov, loni klesla o 8,4 procenta. Výkon inženýrského stavitelství vlivem vládních škrtů ztratila meziročně 6,7 procenta.

Slabá poptávka po nových bytech

Počet zahájených bytů se v roce 2010 meziročně snížil zhruba o čtvrtinu na 28135 bytů, tedy nejméně od roku 1998, jak vyplývá ze statistik ČSÚ. Klesající tendenci zaznamenali statistici také v počtu dokončených bytů, kterých bylo v loňském roce 36 446 - tedy o 5,3 procenta méně než ve stejném období předloňského roku.

Graf 3: Počty zahájených a dokončených bytů (2998 - 2010)
 

Zdroj: ČSÚ

Při pohledu na graf č. 2 je však zřejmé, že pokles rozestavěných bytů se s časovým odstupem projeví také v počtu dokončených bytů. Developeři a stavitelé útlumem výstavby reagují na oslabenou poptávku po bydlení v novostavbách. Developerům zůstává v zásobě několik stovek neprodaných bytů a nabídka v některých lokalitách výrazně převyšuje poptávku. Přesto ceny bytů v novostavbách zůstávají nepochopitelně na relativně vysokých hodnotách, které jakékoliv oživení poptávky de facto znemožňují. 

Kdy zasvítí světlo na konci tunelu?

Jaký bude výkon stavebnictví v následujících měsících je možné částečně odhadnout z objemu uzavřených stavebních zakázek. Ani tato čísla však nenaznačují brzké oživení. 

Počet stavebních zakázek podniků s 50 a více zaměstnanci v roce 2010 meziročně vzrostl o 15,7 %. Celková hodnota těchto zakázek meziročně vzrostla o 5,4 % a činila 194,3 mld. Kč. Nárůst hodnoty nových stavebních zakázek byl však ovlivněn nízkou srovnávací základnou z roku 2009, kdy hodnota uzavřených zakázek meziročně klesla o 26,2 %. Z dlouhodobého pohledu počet uzavřených zakázek výrazně zaostává za několikaletým průměrem. Ke konci roku 2010 měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci celkem smluvně uzavřeno 9,2 tisíc zakázek a tyto zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací v celkové hodnotě 143,3 mld. Kč. 

Velmi užitečným indikátorem budoucího vývoje může být také počet vydaných stavebních povolení. Bohužel i v této oblasti došlo k meziročnímu zhoršení. Stavební úřady v loňském roce vydaly 105 743 stavebních povolení, což bylo oproti stejnému období roku 2009 o 6,2 % méně. Klesla také orientační hodnota staveb povolených v roce 2010 (398,8 miliardy korun). V roce 2009 to bylo o 2,2 procenta více.

"Bohužel letos se ještě situace příliš nezlepší. Sami stavaři odhadují podle průzkumu společnosti CEEC Research letošní 5,5 procenta pokles odvětví, a to zhruba odpovídá i našemu očekávání. Domácnosti zůstávají mimořádně slabé, takže rezidenční výstavba stavebnictví rozhodně nezachrání. A když k tomu ještě připočteme škrty ve státních rozpočtech, které neumožňují financovat veřejné stavby, vyjde nám, že návrat na předkrizové úrovně zažije stavebnictví až v roce 2012," odhaduje Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance.

Stavebnictví zažívá útlum i v ostatních zemích EU

"Jedinou útěchou stavařům může být, že na poklesu stavebnictví není z mezinárodního pohledu nic podivuhodného. Zarážející je spíš míra poklesu, ovšem i ta je vysvětlitelná tím, jak bylo stavebnictví před krizí přehřáté," komentuje čerstvé statistiky Markéta Šichtařová.

V Evropské unii podle údajů ČSÚ stavebnictví v listopadu kleslo po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,7 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 0,7 procenta a inženýrské stavitelství kleslo o 6,5 procenta.

Anketa

Jakému typu bydlení dáváte přednost?

Osobní vlastnictví. (402)
 
Družstevní vlastnictví. (30)
 
Nájemní bydlení. (87)
 
Jiné. (8)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Propad českého stavebnictví nekončí. Počet rozestavěných bytů klesl na minimum >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

To je v pořádku Drako | 08.02.2011 20:54

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »