Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Protipovodňový návod: co dělat před a po povodni

Autor: Monika Hrušová | 04.07.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Protipovodňový návod: co dělat před a po povodni

Kvůli možným letním bouřkám hrozí na území České republiky záplavy a povodně. Postup, co máte dělat při poškození vašeho obydlí, je dobré znát ještě před pojistnou událostí.

Jestli vám hrozí povodeň či nikoli, teoreticky zjistíte v povodňových mapách, které zveřejňuje Česká asociace pojišťoven na svých stránkách. Povodňové mapy také slouží jako praktický nástroj pro pojišťovny a stanovení výpočtu pojistného.
Pro určení rizika povodně se rozlišují 4 povodňové zóny:
1. Zóna - Povodně nehrozí a lokalita je z pohledu pojištění proti tomuto riziku bezproblémová.
2. a 3. Zóna – Jde o území, které je ohroženo možnou povodní. Sazby u pojištění mohou být navýšeny o rizikový příplatek
4. Zóna – Tato oblast je většinou nepojistitelná anebo jen za specifických podmínek. Například při navýšení terénu nebo protipovodňovém opatření
Zdroj: ČAP


Raději si zkontrolujte své pojistné smlouvy. Pokud máte starší smlouvu, nemusí krýt riziko záplavy a povodně. „K pojištění nemovitosti je také dobré mít sjednané pojištění proti sesuvu půdy. Velice často tato škoda vzniká právě v důsledku povodní, ale riziko nemusí být u některých pojišťoven zahrnuto v základu,“ upozorňuje Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Musíte také rozlišovat, zda vás postihla povodeň nebo záplava. Záplava je z přívalových dešťů, srážek a bouří. Nezávisí na žádném toku. Kdežto povodeň vzniká vylitím řeky, potoku nebo říčky ze svého koryta. Některé smlouvy nekryjí obě rizika.

Když přijde velká voda

Když vaše obydlí zasáhne velká voda, okamžitě pojistnou událost oznamte pojišťovně. Využít můžete formulář na internetových stránkách pojišťoven nebo call centrum.

V případě, že již k zaplavení nemovitostí a v nich uložených movitých věcí došlo, potom je potřeba, abyste co nejrychleji začali zachraňovat poškozené věci. To znamená postupně je vyprostit ze zaplavených objektů a roztřídit na zničené nebo poškozené,“ doporučuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

Než však začnete uklízet, škodu si raději vyfoťte. Pomůže to nejen vám, ale i pojišťovně. Zbytky poničených věcí ale ani pak nevyhazujte. Nechte je uložené na jednom místě, aby si je pak mohl prohlédnout, případně zdokumentovat pracovník pojišťovny.

Tip: Vyčerpávat, nebo nevyčerpávat vodu ze zatopeného sklepa?

Co potřebuje pojišťovna

„Než přijde pracovník pojišťovny, připravte si platnou pojistnou smlouvu, ze které budete požadovat odškodnění, seznam poškozených a zničených věcí, pořizovací doklady, účty a v případě poškození stavby její stavební plány a fotodokumentaci zničených nebo poškozených věcí,“ doplňuje Dagmar Koutská.

Pokud je škoda velká a vám nezbylo takřka nic, můžete pojišťovnu požádat o zálohu na pojistné plnění. Musíte si však o ni říct ihned při nahlášení pojistné události. Podle Jolany Ackermannové Pojišťovny se o vás pojišťovny také postarají a poskytnou náhradní ubytování v případě neobyvatelnosti místa trvalého bydliště a uhradí nad rámec pojistného plnění.  Částka bývá často omezená a pohybuje se kolem 30 tisíc korun.

Statistika
Statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) dokládají, že zatímco z hlediska počtu pojistných událostí byly nejzávažnější povodně z roku 1997, kdy bylo pojišťovnám hlášeno 115 763 pojistných událostí a vyplaceno více než 8 mld. Kč, v roce 2002 bylo vyplaceno pojišťovnami celých 34,7 mld. Kč v pojistném plnění za extrémní škody při více než 80 ti tisíci pojistných událostí, přičemž výše celkových škod byla odhadnuta na 73 miliard Kč.

Anketa

Máte pojštěnou domácnost?

Ano. (104)
 
Ne. (33)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 141 čtenářů

Protipovodňový návod: co dělat před a po povodni >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Pojištění bytu a domácnosti není totéž Petr Zámečník | 19.06.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »