Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Průměrná výše hypotéky v srpnu vzrostla na 3leté maximum

Banky i přes meziroční propad objemu poskytnutých hypoték procházejí úspěšným obdobím. Díky nízkým úrokovým sazbám a oživující poptávce po bydlení suma poskytnutých hypoték znovu přesáhla 10 miliard korun a průměrná výše hypotéky vzrostla na 3letém maximum. Stavební spořitelny rekordně levným hypotékám jen těžko konkurují. Daří se jim růst v počtu nově uzavíraných smluv a čekají, až přijde jejich čas.  

Tuzemské banky reportující své výsledky portálu hypoindex.cz* v srpnu uzavřely 6515 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 11,2 miliardy korun. V porovnání s předchozím měsícem klesla celková suma o 3 miliardy korun a propad je patrný i v meziročním srovnání. Loni v srpnu banky uzavřely 7661 hypoték v objemu 12,4 miliardy Kč. Procentuálně tedy objem sjednaných hypoték meziročně klesl o 10 %. Z pohledu celého roku to není nijak překvapivý výsledek a spíše potvrzuje dosavadní trend. Trh hypoték v letošním roce nepatrně zaostává za loňskými výsledky.

clipboard0400

V součtu od začátku roku suma sjednaných hypoték činí 96 miliard korun. Loni za stejné období to bylo 100,8 miliard korun. Velkou měrou se však na tomto rozdílu podílí refinancování dříve poskytnutých hypoték. Zatímco loni jsme podíl refinancování odhadovali na 36 %. Letos je to podle statistik České národní banky necelá čtvrtina vykazované produkce.

Dobrá zpráva. Objemy nově sjednávaných hypoték rostou.

Následující graf ilustruje sumu sjednaných hypoték v období od ledna do srpna v letech 2006 – 2014. Vykazované objemy jsou zde však očištěny o vliv refinancování (šedivá část). Z grafu potom vyplývá, že produkce nových hypoték v letošním roce roste meziročně o 15 %. A toto je důležitý údaj pro trh, banky a celou ekonomiku. Hypotéky jsou jedním ze střípků mozaiky, která napovídá, že ekonomice se daří lépe a lidé začínají znovu utrácet. Poptávce po hypotékách pomáhají krom rekordně nízkých úrokových sazeb také pozvolna rostoucí ceny nemovitostí. Podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz průměrná cena bytů vzrostla (všechny kategorie, všechny byty) od začátku roku o 80 000 Kč a aktuálně činí 1,8 milionu korun.

clipboard0401

Průměrná výše hypotéky na 3letém maximu

S růstem cen nemovitostí částečně může souviset také nárůst průměrné výše hypotéky, která v srpnu dosáhla 1,717 milionu korun, což je nejvyšší hodnota za poslední 3 roky. Kromě rostoucích cen nemovitostí se v tomto ukazateli projevuje podle našeho názoru efekt rekordně nízkých úrokových sazeb, kdy klienti si raději za levno půjčí a vlastní prostředky investují jiným způsobem nebo si je ponechají jako rezervu pro nečekané události.

clipboard0402

Úrokové sazby se blíží dnu

Průměrná úroková sazba v srpnu sjednaných hypoték činila 2,65 %. Oproti předchozímu měsíci tedy ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX klesl o 12 setin procentního bodu (7/2014: 2,67 %). Oproti loňskému roku průměrná úroková sazba klesla o 36 setin procenta. Na základě vývoje ukazatele průměrných nabídkových úrokových sazeb hypoték GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, očekáváme, že průměr FINCENTRUM HYPOIDEXu se v následujícím měsíci přiblíží k 2,6 % nebo klesne pod ní. Index GOFI 70 v srpnu propadl na 2,58 %.

Stavební spořitelny zatím zbrojí

U stavebních spořitelen k žádné změně oproti předchozím měsícům nedošlo. Zájem o úvěry ze stavebního spoření pod tlakem levných hypoték vadne. Celkově stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům půjčily 3,43 mld. Kč, což je o 9 % méně než v předchozím roce. Dominantní postavení v objemu sjednaných úvěrů si udržuje Českomoravská stavební spořitelna. Objem v srpnu sjednaných úvěrů činí 2,154 mld. Kč. O druhou příčku měsíc co měsíc soupeří Raiffesen stavební spořitelna (0,55 mld. Kč) a Stavební spořitelna České spořitelny (0,41 mld. Kč). Čtvrtou příčku s přehledem drží Modrá pyramida (0,265 mld. Kč) a pětici uzavírá Wuestenrot stavební spořitelna (0,055 mld. Kč).

clipboard0403

V součtu od začátku roku vede ČMSS. Ze dvojice RSTS a SSČS má navrch Raiffeisen stavební spořitelna, která za uplynulých osm měsíců půjčila klientům 5 miliard korun. Produkce SSČS činí 3,7 mld. korun. Podíly ostatních spořitelen uvádí následující graf.

Absolutně odlišné podíly však stavební spořitelny dosahují v počtu nově sjednaných smluv. V této oblasti jsou rozdíly mnohem menší. Celkově jich mají stavební spořitelny zatím na kontě již 426 tisíc, což je o 70 000 více než vloni. I v tomto segmentu podnikání první místo drží ČMSS (33 %). Následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou a Modrou pyramidou s 22procentním podílem.

Banky se letos celkovým objemem přiblíží hranici 200 mld. Kč   

Za uplynulých 8 měsíců banky a stavební spořitelny společně rozpůjčovaly na bydlení již 122,5 miliard korun. Loni za stejné období to bylo 131,2 mld., ale v roce 2012 „jen“ 108,5 mld. korun. Bankám se v letošním roce opět nadprůměrně daří. Stavební spořitelny čekají na svou příležitost a přemýšlejí, jak klienty zaujmout. Celkově letos očekáváme, že se objem poskytnutých úvěrů na bydlení přiblíží 200 miliardám korun.   

clipboard0404

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz, Česká národní banka (ČNB)

Průměrná výše hypotéky v srpnu vzrostla na 3leté maximum >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »