Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


První nemovitostní fond padl: Smůla, nebo špatná strategie?

Autor: Daniel Kuchta | 03.09.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
První nemovitostní fond padl: Smůla, nebo špatná strategie?

Před týdnem 1. nemovitostní OPF Realtia společnosti REALTIA prodal svou jedinou nemovitost. Pak došlo k tomu, co většina lidí očekávala: Fond ukončí svou činnost. Proč? A jak jsou na tom ostatní nemovitostní fondy?

V pondělí 1. září se na stránkách společnosti Realtia objevila nenápadná zpráva, že představenstvo společnosti „rozhodlo o zastavení aktivní nabídky podílových listů 1. nemovitostního OPF REALTIA s tím, že investiční společnost požádala ČNB o odnětí povolení k vytvoření fondu.“ Společnost zároveň nevyloučila, že v budoucnu se o založení podobného fondu pokusí, ale bude čekat na vhodnější podmínky.

Studená sprcha pro všechny, kteří věřili tomu, že realitní fondy budou u nás úspěšným prodejním artiklem, vcelku očekávaná informace pro ty, kteří měli alespoň nějaké informace o společnosti Realtia.

Těžké časy pro realitní fondy

Realitní fondy (resp. prozatím pouze Realtia) u nás doplácejí na několik faktorů, které se spojily proti nim. Je to celkově nepříznivá situace na trzích a stále trvající nedůvěra investorů v investice jakéhokoli druh. Zejména u těch méně zkušených. Lidé si dají dohromady špatně vynášející trhy a krizi na nemovitostním trhu (co na tom, že je to v USA, ale slyší o tom na každém kroku) a jejich ochota investovat do nemovitostí je tatam (pokud nejde o vlastní bydlení, které je sice drahé, ale bude navždy jejich). Když se navíc stále častěji mluví o nemovitostní bublině v Čechách a i výsledky developerských společností nejsou nijak přesvědčivé, investoři se do nemovitostí hrnout nebudou.

Druhým problémem je nejspíše právě orientace nemovitostních fondů na retailovou klientelu. Realtia sice neměla jednorázovou minimální sumu nejnižší (30 000 korun), ani to však není na fond, který potřebuje na nákup jedné nemovitosti několik stovek milionů korun, mnoho. Nízká suma sice na jedné straně může působit příznivě na lidi, kteří nemají na investování vyhrazeny statisíce, ale investovat jednorázově tisícovku (jako je tomu u fondu společnosti REICO) do podílového fondu mě osobně nedává velký smysl.

Zde je nutné pochválit způsob ČSOB, která rovněž založila nemovitostní fond, který může investovat přímo do nemovitostí, avšak je určen pouze velkým, institucionálním investorům, ČSOB Property Fund. Samotní představitelé společnosti se nechali slyšet, že jde prakticky o zkoušku. Zní to logicky, velcí investoři „naplní“ fond rychleji a jsou schopni lépe reagovat na výkyvy na trzích.

Dalším problémem, který se týká zejména Realtie a který patrně byl právě tím, co fondu zlomilo vaz, jsou distribuční kanály a marketingová podpora. Ostatní dva fondy určené retailovým klientům nemají potřebu shánět klienty přímo, společnosti je totiž mohou „přibalit“ do různých produktových portfolií a profilových produktů, které jsou složeny z různých fondů společností. Tak se peníze do nemovitostních fondů dostanou, i když o tom samotní investoři prakticky ani nemusí vědět. Je to zjednodušený příklad, ale tak to prostě funguje (i když ani společnost Conseq není úplně spokojena s dosavadními prodeji svého nemovitostního fondu).

Realtia se pravděpodobně spoléhala na pouhý zájem klientů o investování do nemovitostí a situaci jednoduše podcenila. Ano, zájem o nemovitostní fondy zde byl, a podle všeho nemalý, situace na trzích ale byla v té době poněkud jiná. Je pravda, že za protahování legislativního procesu, který umožnil v ČR zakládat nemovitostní fondy, investiční společnosti nemohou, ale na druhou stranu je potřeba jedním dechem dodat, že doba, kdy se fondy začaly zakládat, už na domácím trhu s nemovitostmi nebyla pro fondy úplně ideální. A to si mohli pánové portfolio manažeři lépe spočítat.

Nedostatek spatřuji také ve způsobu prezentování samotné společnosti a fondu. Po úvodním oznámení velmi ambiciózních a bombastických plánů jakoby se po fondu slehla zem. Buďto si pánové ve vedení neuvědomovali složitost tehdejší situace, nebo prostě dělali z lidí hlupáky.

Rovněž mlžení o tom, jestli je nemovitost, kterou společnost Nationwide Holding a.s. zakoupila hned při zakládání fondu, je, nebo není v portfoliu fondu, nevypovídá o serióznosti společnosti. Informování o prodeji podílového fondu MAXIMA pojišťovně snad již ani nemá smysl zmiňovat. A aby toho ještě nebylo málo, přibyl jako důvod ukončení činnosti „především fakt, že globální realitní trhy procházejí v posledních měsících a kvartálech velmi komplikovaným obdobím, a jejich další vývoj je prakticky nemožné predikovat.“

Pánové z Realtie dnes vypadají jako partička amatérů, kteří nedokázali odhadnout situaci a mají problém s tím, že nedokáží predikovat vývoj na trzích. Pokud by to měl v dobách krize zabalit každý portfolio manažer, tak dnes neexistuje žádný podílový fond. Zůstává tak doufat, že příznivé podmínky, které by jim v budoucnu vyhovovaly, nenastanou.  

Příklad Realtie je ukázkou toho, že všechno zlé je na něco dobré. Je to taková zmenšenina současné situace, která vládně na trzích po celém světě a sráží jednu slabou banku v USA za druhou. Velké oči a špatný odhad vedou k tomu, že ti špatní skončí, ti lepší zůstanou.

První nemovitostní fond padl: Smůla, nebo špatná strategie? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »