Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


První rok Zonky: lidé lidem půjčili 182 milionů, investoři mají připravenou další půl miliardu

28.06.2016 16:33 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: lidé půjčují lidem Zonky půjčky

Auta, kuchyně, 3D tiskárny, nové zuby i prsa a taky jedna bezlepková pekárna, domácí pivovar, cestovka vozící cizince do Českého Švýcarska, kavárna pro matky s dětmi, mobilní aplikace, dílna na rekonstrukci starých motorek JAWA nebo prototyp luxusního vibrátoru. Lidé půjčili lidem už 182 milionů korun a dnes už můžeme říct, že tím zásadním způsobem mění půjčování peněz v Česku. (Tisková zpráva: Zonky)

Zonky funguje přesně rok. Na nové životy, auta a kuchyňské linky a staré dluhy, sny a hříchy lidé lidem půjčili 182 milionů korun.

Pořádnou rychlost Zonky nabralo po spuštění marketingové kampaně letos v březnu, měsíčně teď půjčuje 40 milionů korun. Do služby jsou zapojeny tisíce lidí a funguje kolem ní živá komunita.

Radek Dvořák na Zonky refinancoval svých 14 spotřebních úvěrů, nevýhodných kontokorentů a nesmyslných kreditek. Chytrým refinancováním ušetřil 110 tisíc korun. Všem svým investorům pak přes Zonky napsal: “Ježíš, já byl blbec.”

Designérka Anna Marešová si na Zonky půjčila na to, aby mohla zaplatit faktury za výrobu prototypu luxusního vibrátoru. S vibrátorem vyhrála prestižní evropskou designérskou cenu, dnes už je v prodeji. Jen je kvůli velkému zájmu momentálně vyprodaný.

Petr Burian rekonstruuje historické motocykly. Poptávka je tak veliká, že v dosavadní dílně nestíhá. Na Zonky si půjčil na její rozšíření. Na konci července v té nové pořádá grilovačku pro všechny lidi, kteří se na jeho půjčku složili.

Mám rád alternativní cesty. Líbilo se mi, že i půjčka jde vyřídit bez velkého papírování, mile a s důvěrou, jakou jsem od banky nedostal. Navíc je super, že můžu půjčku kdykoli jednorázově splatit. Zonky zajímal hodně náš příběh, o co nám jde. Prostě to, na čem si já sám nejvíc zakládám. Mašiny teď čekají 2 až 3 měsíce, než přijdou na řadu a díky podpoře od Zonky se to zrychlí a dovedu dílnu k dokonalosti,” říká Burian.

36 procent zákazníků získalo 5,99 % nebo nižší úrok

Na Zonky má každá půjčka svůj příběh. Zatím se jich na Zonky objevilo 1 376 a ani jeden nebyl nuda.

Průměrný úrok na Zonky je aktuálně 8,89 %. Třicet šest procent zákazníků získalo úrok 5,99 % nebo nižší.

Pracujeme na vylepšení našich riskových metod tak, abychom mohli být ještě levnější,” říká ředitelka Zonky Lucie Tvarůžková.

Pro srovnání: průměrný bankovní úrok bez započítání kreditek a kontokorentů je podle ČNB nyní 10,91 %. U kreditek a kontokorentů neexistuje oficiální statistika, podle odhadů se ale úrok pohybuje mezi 15 až 25 procenty.

Refinancováním lidé ušetří v průměru 45 tisíc korun

I proto na Zonky “frčí” refinancování. “Lidem, kteří si k nám převedli dražší úvěry a kreditky, ušetříme podle našich propočtů v průměru 45 tisíc korun,” říká Lucie Tvarůžková.

Spočítali jsme si, že kdyby naši dosavadní “refinancovaní zákazníci” dál platili bankám a nebankám, zaplatili by na úrocích v příštích pěti letech o zbytečných 26 milionů korun víc,” dodává ředitelka Zonky.

Půl miliardy na další půjčování 

V tuto chvíli je na Zonky k dalšímu půjčování připraveno půl miliardy.

O půjčování přes Zonky je extrémně velký zájem. Do příběhů nyní investuje 4 993 lidí. A dalších 6 487 zájemců čeká na to, až se na ně dostane řada. Investoři jsou na Zonky přibíráni postupně.

Pro řadu lidí je to první zkušenost s investováním a na Zonky posílají každý měsíc pár stovek, které jim zbudou z výplaty. Největší investoři už mají rozpůjčováno několik milionů.

A mohou být spokojení. Průměrný investorský výnos za první rok je téměř 8 procent. To je na trhu ojedinělé.

Zaměřujeme se na lidi, kteří v bankách dostávají nefér úrok, protože nezapadají do správných škatulek. Jsme ale poměrně přísní v tom, že nepůjčujeme lidem, kteří v minulosti své dluhy neplatili nebo platili pozdě a nedokáží nám vysvětlit proč. To se nám zatím vyplácí – aktuálně máme jen dva lidi s vážným problémem se splácením,” vysvětluje šéf risku Zonky Jan Zbirovský.

Zákazníci sami vyvíjejí aplikace, které Zonky vylepšují a rozšiřují

Kolem Zonky funguje živá komunita. Investoři si sami založili facebookovou skupinu, kde si vzájemně radí, jak službu používat.

A někteří šli ještě dál – sami vyvinuli aplikace, které pomáhají upozorňovat na nové půjčky nebo investorům nabízejí podrobné statistické přehledy.

Mezi takové služby patří například www.zotify.com, www.zvonkohra.info, v Google Play jsou ke stažení například aplikace Zonker nebo Zonkoid.

První rok Zonky: lidé lidem půjčili 182 milionů, investoři mají připravenou další půl miliardu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »