Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Půjčka na splátku hypotéky aneb Cesta do propasti

Autor: Petr Zámečník | 09.12.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Půjčka na splátku hypotéky aneb Cesta do propasti

Zní to až neuvěřitelně: Domácnosti dojdou peníze. Nemá na nejbližší splátku hypotéky. A jak to vyřeší? Vezme si spotřebitelský úvěr a splátku hypotéky z něj zaplatí. A tuto strmou cestou do propasti se ubírá stále více lidí.

 

Lidový slovník opět stále častěji protkávají pojmy jako „krize“, „nezaměstnanost“, „dluhy“… Mohou za to nejen média informující o situaci v eurozóně, mohou za to nejen vlády stahující své státy do dluhových pastí, ale může za to také skutečnost, že se recese dostává z televizních obrazovek do reálné ekonomiky – tedy do firem, které propouští, a do domácností, jejichž živitelé ztrácejí zaměstnání.

Je-li domácnost zatížená hypotékou či jinými velkými závazky, stává se pro ni ztráta příjmu o to více kritickou. Čím napnutější rodinný rozpočet je, tím je domácnost finančně ohroženější. A při rozpočtu bez dostatečných rezerv se může stát, že na splátku hypotéky peníze nezbydou. Stále častějším řešením pak je čerpání spotřebitelské půjčky na splátku hypotéky.

Půjčit si na splacení dluhu jiným dluhem může být za některých okolností výhodné. Kupříkladu tehdy, je-li nová půjčka levnější (i po započítání případných nákladů na předčasné splacení předcházející) než stávající. To ale rozhodně není případ půjčky na splátku hypotéky.

„Odložení“ splátky hypotéky a její rozdělení do menších splátek delší splatností odporuje snad všem zásadám řízení osobních a rodinných financí i rozumného úvěrování. A především to nic neřeší. Pokud domácnost nemá na splátku hypotéky v jednom měsíci, pravděpodobně nebude mít na splátku ani příští měsíc. Zvyšováním zadlužení se tak pouze propadá do stále hlubší roviny dluhové spirály. A ta se dokáže chovat jak tekuté písky.

Kam až může vést látání jednoho dluhu jinými, stále dražšími, ukazuje v současné době v plamenných barvách Evropská unie. Na úrovni rodinného rozpočtu to platí úplně stejně. Nebo ještě lépe: Na úrovni státu platí stejná pravidla jako na úrovni domácnosti. A to navzdory prohlášení některých populistických výroků politiků, že se dluhy (státu) platit nemusí. Pravda je taková, že musí.

Hypotéka splácená spotřebitelskou půjčkou v číslech

Domácnost, která začne vytloukat klín (hypoteční splátky) klínem (spotřebitelskými půjčkami) se dostává do dluhové spirály mnohem rychleji, než by se zpočátku mohlo zdát. Ukažme si to na příkladu.

Představme si rodinu, která čerpala hypotéku 2,5 mil. Kč na pořízení vlastního bydlení. Původně hypotéku chtěla co nejdříve splatit, a tak se rozhodla pro 20letou splatnost, kterou „ještě utáhla“, i když s minimálními rezervami. Úrokovou sazbu předpokládejme na úrovni 5 %. Anuitní splátka hypotéky tak činí (po zaokrouhlení) 16 500 Kč.

Rodina se dostane do finančních potíží a nebude mít peníze na splacení celé splátky. Bude si muset půjčit 10 tis. Kč a splátky rozloží na 1 rok při úrokové sazbě neúčelového úvěru 15 %. Měsíční splátka se bude pohybovat na úrovni těsně nad 900 Kč. Domácnost tak v daném měsíci bude muset zaplatit „jen“ 7 400 Kč, a pokud neumí pracovat s finančními informacemi, může se domnívat, že na transakci krásně ušetřila.

Tabulka 1: Výdaje domácnosti na splátky při jediné půjčce na splátku hypotéky

Měsíc

Splátka

běžný bez půjčky

16 500 Kč

1. měsíc s půjčkou

7 400 Kč

dalších 11 měsíců

17 400 Kč

Jenže pak přijde další měsíc (a za ním ještě dalších 10 měsíců), kdy bude domácnost muset ze svého rozpočtu najít 17 400 Kč. A to v situaci, kdy již jednou neměla ani na nižší splátku. Rodina tak stojí před dilematem: Půjčit si dalších 10 000 Kč „jen za 900 Kč měsíčně“, nebo platit celou (zvýšenou) splátku?

Rozhodne-li se domácnost pro „pohodlnou“ variantu čerpání půjčky na splátku hypotéky i v dalších měsících, velmi rychle ji úvěr dostihne. Každý měsíc po dobu jednoho roku se celková splátka zvyšuje o dalších 900 Kč a po 12 měsících je vyšší než původní hypoteční splátka a ustálí se při čerpání stále nových a nových ročních úvěrů na splátku ve výši 17 300 Kč.

Tabulka 2: Výdaje domácnosti na splátky při každoměsíční půjčce na splátku hypotéky

Měsíc

Splátka

běžný bez půjčky

16 500 Kč

1. měsíc s půjčkou

7 400 Kč

2. měsíc s půjčkou

8 300 Kč

3. měsíc s půjčkou

9 200 Kč

4. měsíc s půjčkou

10 100 Kč

5. měsíc s půjčkou

11 000 Kč

6. měsíc s půjčkou

11 900 Kč

7. měsíc s půjčkou

12 800 Kč

8. měsíc s půjčkou

13 700 Kč

9. měsíc s půjčkou

14 600 Kč

10. měsíc s půjčkou

15 500 Kč

11. měsíc s půjčkou

16 400 Kč

12. měsíc s půjčkou

17 300 Kč

13. a další měsíce s půjčkou

17 300 Kč

Na jednu stranu se může zdát, že tento způsob může fungovat. Vždyť je splátka „jen“ o 800 Kč (bez použitého zaokrouhlování o 831 Kč) vyšší a při „rolování“ půjček je cena nižší než při jediné půjčce, která se následně splácí. Takto vyšší splátka znamená zdražení hypotéky z 5 % na téměř 5,6 % (bez započítání poplatků za sjednání s vedení spotřebitelských půjček) a za 20 let by to znamenalo zvýšení nákladů o téměř 200 tis. Kč. To v konečném důsledku není tak zlé. Ale…

Opět se dostáváme k jádru jezevčíka: Pokud domácnost měla potíže se zaplacením nižší splátky, bude mít velmi pravděpodobně potíže i se zaplacením splátek vyšších. Jak to řešit? Dalšími dluhy? Může se pak snadno stát, že domácnost novou půjčku nedostane. Co se stane pak?

V prvé řadě splátky úvěru vylétnou o 10 tis. Kč, které nelze znovu rozložit do dílčích splátek. Poté bude každý měsíc splátka klesat vždy se splacením dalšího úvěru.

Tabulka 3: Výdaje domácnosti na splátky úvěrů při splácení půjček na splátku hypotéky

Měsíc

Splátka

Poslední měsíc s novou půjčkou

17 300 Kč

1. měsíc bez nové půjčky

26 400 Kč

2. měsíc bez nové půjčky

25 500 Kč

3. měsíc bez nové půjčky

24 600 Kč

4. měsíc bez nové půjčky

23 700 Kč

5. měsíc bez nové půjčky

22 800 Kč

6. měsíc bez nové půjčky

21 900 Kč

7. měsíc bez nové půjčky

21 000 Kč

8. měsíc bez nové půjčky

20 100 Kč

9. měsíc bez nové půjčky

19 200 Kč

10. měsíc bez nové půjčky

18 300 Kč

11. měsíc bez nové půjčky

17 400 Kč

12. a další měsíce bez nové půjčky

16 500 Kč

Přestože se může zdát půjčka na splátku hypotéky řešením, jak bance platit včas a „nezatěžovat“ ji svými problémy, je to cesta značně ošidná. Asi jako procházka po zledovatělé skluzavce vedoucí do dluhové pasti.

Lepší řešení? Odklad splátek či prodloužení splatnosti

Při finančních potížích domácnosti je vždy vhodné s bankou komunikovat – a to co nejdříve a hledat konstruktivní řešení.

Jednou z možností je odklad splátek úvěru. Banka si sice naúčtuje nějaké poplatky za změnu smlouvy či nastavení nového splátkového kalendáře, ale nedochází k dalšímu zadlužování rodinného rozpočtu. Toto lze ale využít zpravidla až v pozdějších fázích úvěru, neboť banka zpravidla vyžaduje platbu alespoň úroků a odklad se týká pouze jistiny. A při anuitním splácení je v prvních letech splátka z naprosté většiny platbou úroků.

Druhou možností je prodloužení splatnosti. Tu některé banky nabízejí 30 až 40letou. Maximální splatnost úvěru je ale také dána věkem dlužníků, kdy úvěr musí být splacen ještě v produktivním věku a nelze ho zpravidla protáhnout do období penze.

Prodloužením úvěru z příkladu z 20 let na 30 let by došlo ke snížení anuitní splátky hypotéky na 13 421 Kč, tedy o více než 3 000 Kč. Pokud by banka přistoupila na 40letou splatnost, činila by splátka 12 055 Kč.

Anketa

Zvládáte splácet hypotéku?

Ano, bez potíží. (132)
 
Ano, s potížemi. (46)
 
Ne. (19)
 
Nemám hypotéku. (196)
 Celkem hlasovalo 393 čtenářů

Půjčka na splátku hypotéky aneb Cesta do propasti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »