Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Půjčujte si! Němci jsou opatrnější, více si vybírají

Autor: Pavel Jiroušek | 21.08.2007 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Půjčujte si! Němci jsou opatrnější, více si vybírají

Třetí část exkurze do reality stavebního spoření v Německu je věnována úvěrům. Publicista PAVEL JIROUŠEK tímto článkem končí pohled na financování bydlení u našich sousedů.

Třetí část exkurze do reality stavebního spoření v Německu je věnována úvěrům. Složce stavebního spoření, kterou poměrně dlouho čeští stavebně spořící považovali za méně důležitou. Nyní ale stále získává na významu s reálně rostoucí potřebou získat prostředky na pořízení či zlepšení bydlení, nikoliv pouze spořit.

Vzhledem k tomu, že český systém stavebního spoření se až na výjimky zhlédl v německém vzoru (viz předchozí dvě části tohoto článku, zde a zde), nejsou rozdíly zásadní, nicméně zůstávají hodny zmínky. Následující, především statistické údaje jsou převzaty z německého specializovaného serveru, který porovnal 21 tamních stavebních spořitelen, jež byly ochotny poskytnout údaje, a cca 120 jejich různých tarifů.

Poplatek za zpracování a poskytnutí úvěru se (až na výjimky) neplatí. U žádné německé stavební spořitelny by neměl přesáhnout 1 % cílové částky. Vychází se očividně z toho, že klient, který byl sankcionován za uzavření smlouvy, platil i za vedení účtu ve spořící fázi, by už neměl být dalším poplatkem zatížen.

Vzhledem k počtu stavebních spořitelen v Německu (jak jsme se už zmínili, 16 je soukromých a 11 zemských) je výběr instituce i nejvhodnějšího tarifu záležitostí zcela zásadní.

Podmínky pro přidělení úvěru jsou obdobné jako u našich stavebních spořitelen - tedy po naspoření 40 % - 50 % cílové částky. To je na německém trhu obvyklé. Poněkud se vymyká několik (málo) institucí, vesměs soukromých, jimž stačí naspořit 25 % cílové částky, druhý extrém požaduje 60 %. Minimální doba spoření je, jak už jsme uvedli, 7 let, průměrná podle německých údajů 8-9 roků. Doba přidělení se nedá při uzavírání smlouvy odhadnout. Je samozřejmě závislá na budoucích peněžních tocích a obchodních podmínkách konkrétní stavební spořitelny.

Pro přidělení úvěru je nezbytné i dosažení hodnotícího čísla. Postup je obdobný jako v České republice. Úroky z úvěrů se pohybují mezi 1,82 % a 6,33 % ročně v závislosti na zvoleném tarifu.

Ve spořící fázi nedostanou zpravidla účastníci na úrocích více než 1 % p.a., jen jediná stavební spořitelna nabízí 3 % p.a., ale má také nejvyšší poplatky, takže se tato zdánlivá konkurenční výhoda více méně vyrovnává. Do nákladové složky se samozřejmě promítá úročení ve spořící fázi, výška anuitní splátky (u níže úročených úvěrů bývá nejvyšší) i další poplatky.

Měsíční splátka úvěru ze stavebního spoření bývá 0,4 % z cílové částky, byť u některých stavebních spořitelen šplhá až na 0,9 %.

Překlenovací financování

Praxe je podobná jako v Česku, tyto kredity ale stavební spořitelna zpravidla zprostředkuje u jiné finanční instituce. Lze tedy dostat neumořitelný úvěr až do výše cílové částky. Úroková sazba je stejně jako u nás vyšší než u řádného úvěru ze stavebního spoření, podle německých pramenů ale o něco výhodnější než u hypotečních úvěrů.

Ti, kdož tento typ úvěru čerpají, by měli mít smluvně ošetřeno, aby úroková sazba byla pevně stanovena až do doby přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření. Pokud by zde došlo k časovému nesouladu, může se pochopitelně překlenovací financování neočekávaně a dost výrazně prodražit.

Zdroj: Investujeme.cz

Půjčujte si! Němci jsou opatrnější, více si vybírají >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »