Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Radko Belada: Pro dotaci Zelená úsporám přijďte do banky

Autor: Petr Zámečník | 24.04.2009 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Radko Belada: Pro dotaci Zelená úsporám přijďte do banky

Státní fond životního prostředí má 14 pracovišť, kde lze podat žádost o dotace v programu Zelená úsporám. Proto žádosti budou procesovat i vybrané banky. Co nabídnou navíc? A kdo bude muset přesto na SFŽP? Odpovídá Radlo Belada, vedoucí Marketingu pro retailové bankovnictví Komerční banky.

Finanční skupina Komerční banky se stala jednou z pěti finančních skupin, které mají možnost obsluhovat klienty žádající o dotace Zelená úsporám. Jaká je role Komerční banky v tomto dotačním programu?

Komerční banka stejně jako ostatní banky budou administrátory programu Zelená úsporám, což znamená, že budou na svých pracovištích informovat potenciální zájemce o účast v programu Zelená úsporám, budou jim předávat nezbytné materiály, přebírat od nich žádosti a ve finále procesu budou dotaci vyplácet.

Je s touto činností spojena i poradenská činnost? Klient, který si není jistý, zda má na dotaci nárok nebo co má pro její získání udělat, může se obrátit i na pracovníky banky?

Se základním dotazem se na pracovníky Komerční banky a Modré pyramidy samozřejmě obrátit může. Nepředpokládáme ale, že by naši pracovníci poskytovali detailní informace o specifikách jednotlivých dotačních titulů. Tato role je vyhrazena pro krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Jakou má klient výhodu, bude-li žádat o dotaci prostřednictvím banky a nikoli přímo na Státním fondu životního prostředí?

Základní výhodou je dostupnost našich poboček, protože 14 krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí znamená jiné pokrytí než cca 560 pracovišť Komerční banky a Modré pyramidy stavební spořitelny. Jsme v daleko „menších místech“ a zájemce o tento program k nám bude mít určitě blíže.

Zároveň si může na jednom místě vyřídit kromě dotace navazující financování formou EKO úvěru.

Jak bude probíhat přidělování peněz z programu Zelená úsporám mezi jednotlivé banky, které je budou dále poskytovat zájemcům o dotace?

Rozdělování peněz je v režii Státního fondu životního prostředí a bude probíhat formou tzv. „minitendrů“, v nichž se banky budou ucházet o určitou částku, kterou budou následně rozdělovat svým žadatelům o tento program.

Jak by měl postupovat klient, který by chtěl získat dotaci a nebude chtít využít úvěr? Má se obrátit spíš na Státní fond životního prostředí, nebo má spíše využít banku? Kde má větší šanci, že se svou žádostí uspěje?

Systém je nastaven v zásadě jako nároková dotace, a tedy kdo splní podmínky, neměl by být odmítnut, dokud nedojdou finanční prostředky. Z pohledu úspěšnosti by tak neměl nastat žádný rozdíl ani mezi pověřenými bankami ani mezi Státním fondem životního prostředí.

Pokud žadatel má blíže do některé z našich poboček, je pro něj jednodušší tuto možnost využít. Pokud má složitější požadavek nebo se jedná např. o společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo, tak bych doporučoval, aby se obrátil na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Nejednou jsem se setkal s dotazem, kdy vlastník bytového domu má v domě i nebytové prostory. Je možné čerpat dotaci i na zateplení takovéhoto domu?

V programu je uvedena definice „stavba pro bydlení, ve které převažuje funkce bydlení“. Nicméně s tímto dotazem se obraťte raději na Státní fond životního prostředí, jaký konkrétní výklad tohoto pojmu fond bude uplatňovat.

Kdy začne Komerční banka a Modrá pyramida, případně další banky zapojené do programu, rozdělovat prostředky?

Záleží to na termínu dokončení výběrového řízení na tuto administrátorskou činnost. Předpokládáme, že všechny banky budou mít zájem, aby byl tento proces spuštěn v druhé polovině měsíce května, začátkem června tohoto roku.

To znamená, že zájemce, který by chtěl o dotaci zažádat dříve, se musí obrátit pouze na Státní fond životního prostředí.

V tuto chvíli ještě nejsou všechny nezbytné kroky ani ze strany Státního fondu životního prostředí učiněny. V tuto chvíli je to obtížné takto říci, protože ještě neexistuje např. seznam odborných dodavatelů a technologií, který teprve vzniká.

Nicméně ano, v mezidobí, než se pověřené banky ujmou své činnosti, tak krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí jsou tím místem, kam své žádosti nosit.

Státní fond životního prostředí již první žádosti přijal, přestože nejsou známy všechny podmínky, např. zmíněné seznamy dodavatelů a technologií. Není to rizikové pro žadatele, podávat žádost a plánovat zateplení v rámci dotačního programu, aniž by měli kompletní informace?

Nevím přesně, jak předání prvních žádostí proběhlo, nicméně toto je otázka spíše na Státní fond životního prostředí, jak s těmito žádostmi bude nakládat.

Jednou z podmínek přidělení dotací je, že zateplení, příp. výměna kotlů a další činnosti v rámci dotací, musí být dokončeny po 1. dubnu 2009. Zažádat lze jak před realizací, tak po ní. Jak dlouho po realizaci může člověk zažádat?

 V současné chvíli dostupné podklady SFŽP tuto lhůtu neřeší, tzn. předpokládal bych, že o dotaci může klient požádat kdykoli během trvání  programu Zelená úsporám. S tímto dotazem se také eventuelně obraťte na Státní fond životního prostředí.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Využijete program Zelená úporám?

Ano. (110)
 
Ne. (20)
 
Nevím. (8)
 
Nemám nemovitost ani se na jejím vlastnictví žádným způsobem nepodílím. (6)
 Celkem hlasovalo 144 čtenářů

Radko Belada: Pro dotaci Zelená úsporám přijďte do banky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů