Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o 42% na 1,99 miliardy

Autor: | 23.03.2010 13:56 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Čistý zisk banky meziročně vzrostl o 42 procent na 1,99 miliardy korun. Celková aktiva vzrostla meziročně o 6 procent na 193,5 miliardy korun. K růstu došlo především díky klientským vkladům, které narostly o 16 procent na 130,1 miliardy korun. Jen v posledním čtvrtletí pak vklady vzrostly o dvanáct miliard korun.

Rok 2009 byl nejen nejúspěšnější, ale i nejnáročnější v historii Raiffeisenbank v České republice. I v době krize se nám podařilo pokračovat v našem růstu, prudce jsme zvýšili zisk a nadále máme nejspokojenější klienty na trhu. Rád bych klientům poděkoval za projevenou důvěru, stejně tak děkuji i všem zaměstnancům za perfektní práci v loňském roce,“ komentoval výsledky generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Lubor Žalman

Hlavním úspěchem pro nás bylo, že se nám podařilo udržet vysokou důvěru klientů, která se odrazila v dalším růstu vkladů. Zároveň došlo k mírnému nárůstu úvěrového portfolia. Hlavním zdrojem příjmů jsou úrokové výnosy, které odrážejí rekordní prodeje z předchozích let,“ vysvětlil Lubor Žalman. „K našemu loňskému nárůstu zisku přispělo v loňském roce i efektivní řízení rizik, důsledné vymáhání a kontrola nákladů. To vše přispělo k rekordnímu téměř dvoumiliardovému zisku, k posílení banky a ke zlepšení ukazatelů výkonnosti, jako je např. návratnost kapitálu,“ uvedl Lubor Žalman.

Rok 2010 bude pro české banky zřejmě ještě obtížnější. Očekáváme postupný růst nezaměstnanosti a s tím související nárůst nesplácených úvěrů u domácností. Zároveň by ale mohlo dojít k prvním známkám oživení ve firemním sektoru, což pro nás znamená jediné: chceme více než v loňském roce úvěrovat dobré a životaschopné projekty,“ dodal k výhledům na rok 2010.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA ROK 2009

ČISTÝ ZISK Čistý zisk banky meziročně vzrostl o 42 procent na 1,99 miliardy korun.

VKLADY A ÚVĚRY Celková aktiva vzrostla meziročně o 6 procent na 193,5 miliardy korun. K růstu došlo především díky klientským vkladům, které narostly o 16 procent na 130,1 miliardy korun. Jen v posledním čtvrtletí pak vklady vzrostly o dvanáct miliard korun.

Mírně vzrostlo i úvěrové portfolio banky, celkové úvěry ke konci roku dosáhly 142,8 miliardy, což je meziročně o tři procenta více. V samotném čtvrtém čtvrtletí se úvěrové portfolio banky zvýšilo o dvě miliardy.

NÁKLADY Snižování provozních nákladů bylo pro banku jednou z hlavních priorit roku 2009. Provozní náklady  tak přes pokračující růst banky meziročně klesly o 4,5 procenta na 4,28 miliardy korun. Úspor banka dosáhla v ostatních správních nákladech (pokles o 15,4%), a to především v nákladech na informační technologie či na outsourcing, nikoli v nákladech na zaměstnance (meziroční nárůst o 3,3%).

KAPITÁL Vlastní jmění banky meziročně vzrostlo o 14% na 13,2 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky zůstala stabilně vysoká na úrovni 11%. Došlo k  výraznému zlepšení poměrových ukazatelů, poměr nákladů a výnosů se zlepšil na 52,5% a návratnost kapitálu před daní (ROE) dosáhla 25,3%. Cílem banky je výkonnostní ukazatele i v roce 2010 dále zlepšovat.

 ŘÍZENÍ RIZIK   Do konce roku banka vykázala ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek ve výši 1,87 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 38 %. Nárůst nákladů na rizika souvisí se zhoršením ekonomické situace a s nárůstem objemu nesplácených úvěrů. V roce 2009 Raiffeisenbank výrazně posílila a zlepšila proces vymáhání. V této oblasti dochází k zefektivnění procesů, k využívání nových nástrojů, např. elektronických aukcí a k personálnímu posílení vymáhacích týmů.

STRUKTURA VÝNOSŮ Nárůst nákladů na rizika je kompenzován růstem úrokových výnosů, a to meziročně o 21% na 6,3 miliardy korun. To je dáno především rostoucím počtem klientů
a souvisejícím nárůstem depozit a úvěrů. Naopak příjmy z poplatků meziročně vzrostly pouze o 2% a na 1,62 miliardy korun.

HLAVNÍ NEFINANČNÍ UDÁLOSTI ZA ROK 2009

· Důraz na kvalitu obsluhy: v rámci projektu Customer Service Excellence se banka zaměřila na zvýšení spokojenosti obsluhovaných klientů, právě to je jedna z hlavních cest, kterou se chce banka odlišit od konkurence. Zároveň došlo k dalšímu rozšiřování pobočkové sítě, především v Praze a velkých městech. Ke konci roku banka měla 104 poboček.

· Spokojenost klientů je stále nejvyšší v České republice. Podle celoevropsky uznávaného průzkumu TRIM indexu hodnotícího spokojenost a retenci klientů spokojenost klientů RB v době krize vzrostla a je nejvyšší v ČR (zdroj: TNS Aisa, červenec 2009).

· V prestižní soutěži Banka roku Raiffeisenbank letos opět získala titul pro „Nejdynamičtější banku roku“. Účet eKonto obhájil titul „Účet roku“, v hlavní kategorii „Banka roku“ Raiffeisenbank po loňském vítězství letos získala 3. místo. Banka se rovněž stala Nejlepší bankou v ČR podle uznávaného mezinárodního časopisu Global Finance.

· Pokračující zavádění nových produktů a služeb. Banka se v loňském roce zaměřila především na depozita: eKonto Garant kombinuje výhody spořicího účtu a termínovaného vkladu, vydávala nové emise prémiových dluhopisů a HZL. Podnikatelům nabídla např. nový typ podnikatelského účtu eKonto Mikro Prémium, kde podnikatelé kromě vedení účtu a dalších služeb mohou získat zdarma i transakce. V úvěrové oblasti Raiffeisenbank spustila např. věrnostní program ke kreditním kartám či umožnila půjčky přes internet.

· Pokračující snižování či rušení některých poplatků. Banka loni zrušila např. poplatek  za nadměrný vklad hotovosti či poplatek za blokaci karty. Rovněž navýšila bonus placený klientům eKonta na 20 Kč měsíčně.

Charitativní rozměr eKonta nese první výsledky. Majitelé eKonta se mohou vzdát zasílané 20 Kč ve prospěch jednoho ze čtyř charitativních subjektů (Pomozte dětem!, Konto bariéry, Český červený kříž a H.Stepic CEE Charity). Doposud takto na účty charity bylo připsáno více než 600.000 korun.

Zaměstnanci: nastartování konceptu firemního dobrovolnictví, zřízení firemní školky – zaměstnanci odpracovali v druhé polovině roku 2009 přes 700 dobrovolnických hodin.

Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o 42% na 1,99 miliardy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »