Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Raiffeisenbank: Neplaťte za hypotéku víc než musíte!

Autor: Luboš Svačina | 01.04.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 5 komentářů
Raiffeisenbank: Neplaťte za hypotéku víc než musíte!

Raiffeisenbank přichází na trh s Offsetovou hypotékou, která kombinuje hypoteční úvěr se spořícím účtem. Kolik máte v bance uloženo, tolik vám banka odečte ze zůstatku jistiny úvěru, a o to budete mít nižší měsíční splátku. Po Převratné hypotéce od UniCredit Bank se jedná o další velkou novinku tohoto týdne.

Offsetová hypotéka Raiffeisenbank vychází z parametrů hypotéky Klasik, nicméně základním konstrukčním prvkem je tzv. bilanční mechanismus, který spočívá ve vzájemném započítávání zůstatků na úvěrovém a spořícím účtu. Jinými slovy to znamená, že měsíční splátka úvěru se může dynamicky měnit v závislosti na objemu prostředků uložených na spřaženém spořícím účtu. Čím více bude mít klient naspořeno, tím menší jistinu úvěru splácí a tím menší budou jeho měsíční splátky hypotéky, přičemž prostředky na depozitním účtu má neustále k dispozici. Z tuzemských bank podobnou službu zatím nabízí pouze mBank.

Komu je Offsetová hypotéka určena?

Offsetovou hypotéku je možné financovat záměry odpovídající podmínkám hypotéky Klasik, tzn. koupě, výstavba, rekonstrukce domu, bytu, chaty, chalupy, koupě pozemku anebo refinancování stávajících úvěrů.  

Parametry Offsetové hypotéky:
  • hypotéka je určena klientům s vyšší bonitou
  • minimální částka úvěru je 2 000 000 Kč
  • splatnost úvěru až 30 let
  • financování až do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti
  • podmínkou získání úvěru je otevření a aktivní používání běžného účtu u Raiffeisenbank

Na rozdíl od hypotéky Klasik však musí klient počítat s navýšením úrokové sazby v závislosti na hodnotě LTV, a to v rozmezí od 0,3 do 0,4 procentního bodu. Poplatky pro Offsetovou hypotéku zůstávají více méně stejné jako ve variantě Klasik. Za vyřízení úvěru klient nic neplatí, vedení úvěrového účtu je zpoplatněno 150 Kč/měsíc.

Rozdíl mezi nabídkou mBank a Raiffeisenbank spočívá jednak v tom, že mBank nabízí službu mBilans pouze u hypoték s variabilní úrokovou sazbou, kdežto Raiffeisenbank nabízí offsetovou hypotéku s fixacemi na 1, 2, 3, 4 a 5 let. A druhou odlišností, která částečně hovoří v neprospěch Raiffeisenbank je pevně stanovené procento zůstatku úvěru, do jehož výše je možné realizovat vklady na spořící účet. Klienti s fixací na 1 a 2 roky mohou na protiúčet vložit maximálně 50 % zbývající jistiny hypotéky. Pro fixace 3 - 5 let platí limit 30 %.

Modelový příklad

Klient žádá o hypotéku v hodnotě 2 000 000 Kč (LTV 85 %) se splatností 20 let a zvažuje úrok zafixovat na 3 roky. Zároveň má k dispozici 300 000 Kč (např. ze stavebního spoření), které si chce uchovat jako likvidní rezervu pro případ nečekaných výdajů. Klient se rozhoduje mezi Offsetovou hypotékou, nebo hypotékou Klasik, přičemž 300 000 by si uložil na spořící účet s úrokovou sazbou 2 % p.a. (pozn. jedná se o konzervativního klienta)

Tabulka 1: Modelové porovnání Offsetové hypotéky a hypotéky Klasik (85 % LTV)
  Klasik Offset
Částka úvěru 2000000 Kč 2000000 Kč
Disponibilní prostředky  300000 Kč 300000 Kč
Úroková sazba hypotéky  5,39 % 5,74 %
Úroková sazba spořícího účtu        2% p.a.            -
Výnos ze spořícího účtu 500 Kč            -
Daň z úroků ze spořícího účtu -75 Kč            -
Měsíční splátka hypotéky -13634 Kč -11926 Kč
Daňová vratka za zaplacené úroky z hypotéky* 1329 Kč 1204 Kč
Součet -11880 Kč -10722 Kč
Rozdíl                          1158 Kč
Zdroj: kalkulačka rb.cz, vlastní výpočty
* měsíční průměr z celkové roční vratky za první rok splácení

Měsíční splátka offsetové hypotéky i přes vyšší úrokovou sazbu je výrazně nižší, defacto odpovídá měsíční splátce hypotéky v hodnotě 1 700 000 Kč. Tabulka rovněž znázorňuje efekt v případě uplatnění daňových odpočtů ze zaplacených úroků. Částky uvedené v tabulce odpovídají odpočtům za první rok splácení, v dalších letech budou o něco nižší. Za uvedených podmínek a po započtení všech efektů klient s offsetovou hypotékou ušetří měsíčně 1185 korun.

Plusy a mínusy Offsetové hypotéky

Výhodou konstrukčního principu offsetové hypotéky obecně je možnost s růstem úspor průběžně snižovat zůstatek hypotéky, snižovat měsíční splátky úvěru, ale zároveň zachovat si výbornou likviditu pro případ neočekávaných událostí. Pokud bude prostředky na cokoliv potřebovat může si je kdykoliv vybrat. Bilanční spořící účet banka sice nijak neúročí, ale klient na něm ve skutečnosti dosahuje výnosů (lépe řečeno bilančních úspor) odpovídajících úrokové sazbě samotné hypotéky. 

Nevýhodou je vyšší úroková sazba než v případě standardní varianty a omezení objemu vkladů. "Nic není zadarmo. "Každou výhodu klient zaplatí. U offsetové hypotéky je cenou zpravidla vyšší úroková sazba než u klasické hypotéky bez "bilančního mechanismu". Vyšší cena je pochopitelná - banka nikdy nemá jistotu, kolik prostředků klientovi půjčí a klient může de facto čerpat celý objem úvěru i nic, podle toho, kolik prostředků na bilanční účet vloží. Banka tak potřebuje mít peníze neustále v pohotovosti pro případ, že klient svůj bilanční účet vyprázdní," komentoval systém offsetové hypotéky Petr Zámečník v článku "Chcete spořit s hypotékou? Žádný problém!".

Anketa

Je pro vás offsetová hypotéka zajímavější než klasická?

Ano. (66)
 
Ne. (11)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 80 čtenářů

Raiffeisenbank: Neplaťte za hypotéku víc než musíte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Máte peníze? Neplaťte úroky z hypotéky Petr Zámečník | 27.06.2012 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Ponúkame úver Ponúkame úver a investovať s investorom, kontaktujte nás ešte dnes! | 17.09.2011 06:50
RE: RE: RE: Bilanční účet a krach Radek | 09.09.2010 15:39
RE: RE: Bilanční účet a krach Janis | 08.09.2010 11:28
RE: Bilanční účet a krach Mirek | 15.06.2010 15:45
Bilanční účet a krach uf | 01.04.2010 11:52

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »