Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realita českých realit pod lupou: Mezi pronájmy vévodí byty. Největší nabídku najdeme ve středních Čechách a na jihu Moravy.

V Česku mezi pronajímanými nemovitostmi jasně dominují byty, které tvoří 90 % veškerých nemovitostí určených k pronájmu. Zejména v Praze a Středočeském kraji patří jejich nabídka k nejvyšším. Na trhu se objevují také garáže či rodinné domy, oproti tomu chaty a další nemovitosti k pronájmu jsou spíše výjimkou. Byt pronajmete za necelý měsíc, přičemž nejrychleji zmizí z nabídky na Plzeňsku, na Liberecku to trvá dvakrát tak dlouho. Pardubicko a Vysočina jsou pak regiony patriotů, kteří upřednostňují dlouhodobou investici do vlastního bydlení spíše než pronájem nemovitosti.

„V průběhu března a dubna letošního roku byla každá devátá z deseti pronajatých nemovitostí byt. Pronájmy zaujímají čtvrtinu z více než 100 000 nabídek na největším českém realitním serveru Sreality.cz. Proto se staly hlavním tématem druhého vydání Reality českých realit, jehož výsledky představujeme v infografice, ve které také najdete strukturovaný přehled,“ uvádí Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz. „I když se pronajímají zejména byty, desetinu pronajímaných nemovitostí tvoří rodinné domy a garáže. Ve Středočeském či Jihomoravském kraji, kde se daří tuzemské turistice, nalezneme v nabídce i chaty. Ostatní nemovitosti, jako např. vily či chalupy, jsou na trhu pronájmů spíše raritou,“ dodává Zadák.

Nájemníky bude vlastník bytu hledat nejčastěji 25 dní. Nejrychleji se přitom pronajímají byty na Plzeňsku, kde z nabídky bytů určených k pronájmu zmizí zpravidla za 15 dní. O den déle to bude trvat v Pardubickém kraji (16 dní). Na druhé straně téměř dvakrát tak dlouho trvá pronajmutí bytu v Ústeckém kraji, a to celých 29 dní, na Liberecku pak 28 dní. Nejvíce bytů k pronájmu najdeme v Praze (9 774), nejméně na Vysočině (149) a na Karlovarsku (247).

Pronájmy v regionech ovlivňuje míra nezaměstnanosti a pohyb obyvatel

Doba potřebná k pronajmutí bytu však sama o sobě ucelenou představu o trhu s nemovitostmi nedává. Je třeba sledovat i další ukazatele. Vezmeme-li si jako příklad Prahu a Středočeský kraj, kde je nejmenší míra nezaměstnanosti (mezi 5 a 6 %) a zároveň nejvyšší roční přírůstek obyvatel vzniklý stěhováním (více než 10 tisíc), nepřekvapí nás, že nájmy zde patří k nejvyšším. „Jednoduše řečeno je zde po bytech velká poptávka a jejich pronájem může vlastníkům zajistit slušný zisk. Podobnou situaci můžeme sledovat v plzeňském či jihočeském regionu. To, že zde nájemní byty mizí z nabídky takovou rychlostí, způsobuje jejich menší množství i nižší cena,“ shrnuje Zadák.

Pardubicko a Vysočina jsou z několika důvodů velmi specifické kraje. V obou je jedna z nejmenších nabídek bytů k pronájmu (337, resp. 149). Nezaměstnanost se zde pohybuje okolo 9, potažmo 11 %. V únoru jsme zjistili, že i počet bytů k prodeji v těchto regionech patří v ČR k nejnižším. „Tento stav vybízí k závěru, že jde o kraje patriotů. Lidé zde častěji investují do koupě pozemku či rodinného domu,“ vyvozuje Zadák. Podobný trend můžeme sledovat i v Olomouckém kraji, kde je ale nabídka nájemních bytů vyšší (625). „Širší nabídku v porovnání s předchozími dvěma kraji bych přisuzoval většímu počtu vysokoškoláků na Olomoucku. Díky studentům se tak pronajímání bytu více vyplatí,“ komentuje Zadák.

Na Královéhradecku se byt pronajme rychleji než na Zlínsku.  Na jihovýchodě Moravy jsou ale ceny nájmů vyšší. V prvně jmenovaném se byt obvykle pronajme za pouhých 19 dní, což je čtvrtá nejkratší doba v ČR. Oproti tomu na Zlínsku bude majitel bytu čekat až 27 dní a cena jeho pronájmu je přitom jedna z těch vyšších v republice (8 000 Kč). Michal Zadák k tomu proto dodává: „Z porovnání těchto dvou krajů vyplývá, že na Zlínsku je zájem o nájemní bydlení nižší, ale ne natolik, aby srazil cenu nájmu bytu na minimum.“

V Moravskoslezském a Jihomoravském kraji je druhá nejvyšší nabídka nájemních bytů v Česku (2 700). Na severu Moravy jsou však byty nejlevnější ze všech regionů, nájemce zde zaplatí nejčastěji 6 000 Kč/měsíc. Naproti tomu na jihu Moravy je měsíční nájem po Praze druhý nejdražší (9 375 Kč).  „Při hledání příčiny cenového rozdílu nám může napovědět pohyb obyvatel. Ze severu Moravy se podle ČSÚ ročně odstěhuje na tři tisíce lidí, což je nejvyšší úbytek obyvatel vzniklý stěhováním v celé ČR. Není se čemu divit, když se zde míra nezaměstnanosti pohybuje okolo osmi procent. Je tedy možné říci, že lidé hledají uplatnění jinde, třeba právě v Jihomoravském kraji, respektive Brně. Při bližším pohledu na data z Jihomoravského kraje totiž zjistíme, že značná část nájemního bydlení se nachází právě tam. K dispozici jsou v Brně hlavně menší byty – jedno a dvoupokojových bytů je zde téměř třikrát více než tří a čtyřpokojových. Cenu zde tedy znovu ovlivňuje zvýšená poptávka, zejména po malých bytech pro studenty či přistěhovalou novou pracovní sílu,“ uzavírá Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Pronájem rodinných domů, garáží a chat se řídí regionálními specifiky

Pronájem domů v Česku není příliš obvyklý, z celkové nabídky tvoří domy k pronájmu 7 %. Téměř v devíti případech z deseti jde o rodinné domy. Vily či chaty se pronajímají minimálně. Rodinné domy jsou přitom nejčastěji k pronájmu v Praze (544) a ve Středočeském kraji (472). Nejrychleji ale lze pronajmout rodinný dům na jihu Moravy (27 dní), kde je však nabídka omezenější (114). Naopak nejdéle bude majitel čekat na Zlínsku (89 dní) a v Jihočeském kraji (83 dní). „Rodinné domy si nejčastěji pronajímají společnosti, které v regionu působí a potřebují si tam zajistit místo, odkud mohou jejich zaměstnanci pracovat či kde je mohou ubytovat. Proto je největší nabídka právě v Praze či blízkém Středočeském kraji. Pronájem rodinného domu soukromou osobou je dle mé zkušenosti spíše výjimkou,“ uvádí Zadák.

Velmi podobná je v Česku nabídka pronájmů garáží a garážových stání. Nejčastěji se s takovými inzeráty setkáme logicky ve velkých městech, kde může být s parkováním problém. V nabídce nemovitostí k pronájmu se občas objeví i s chaty. Za povšimnutí stojí, že téměř polovina právě pronajímaných chat se nachází ve Středočeském a Jihomoravském kraji. „Jde o regiony, které jsou atraktivní pro tuzemské cestovatele. Předpokládáme, že v letních měsících budou majitelé aktivnější a nabídka chat k pronájmu vzroste. Zejména pak v Jihočeském a Zlínském kraji,“ komentuje Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Zdroj dat: Sreality.cz a ČSÚ

Realita českých realit pod lupou: Mezi pronájmy vévodí byty. Největší nabídku najdeme ve středních Čechách a na jihu Moravy. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (358)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 512 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »