Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní makléři žijí mimo realitu?

Autor: Daniel Kuchta | 10.12.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 7 komentářů
Realitní makléři žijí mimo realitu?

Podle jednoho nejmenovaného makléře realitní krize v ČR dávno skončila a nemá již se stavem českého trhu žádnou souvislost. Na první pohled skutečně dobrá zpráva, už bylo na čase. Ve skutečnosti ale pouze špatný pokus o vyvolání iluze, že všechno špatné je za námi a čekají nás už jen roky růstu.

Realitní krize, pokles cen nemovitostí ve všech sektorech, výrazný propad stavebnictví apod. Podobné zprávy již několik let slýcháme z různých nezávislých zdrojů a ty samé zdroje nás přesvědčují o tom, že náprava se tak brzo konat nebude. Stavební průmysl se stále potácí na svém dně, a i když někteří developeři očekávají v příštím roce zlepšení situace a mají odvážné plány, celkové vyhlídky realitního trhu nejsou příliš optimistické.

Je pravdou, že krize na trhu s realitami nezasáhla Českou republiku tak hluboce, jako například USA a ani následná krize ve finančním sektoru nebyl v ČR díky odpovědnému chování českých bank tak výrazná, jako jinde ve světě. Ekonomika se vzpamatovává a nezaměstnanost zatím není až tak horkým problémem, i když situace je stále horší, než před několika lety.

Ale výroky, že realitní krize "nemá se skutečným stavem na českém trhu už žádnou souvislost", jsou skutečně přitažené za vlasy. Není úplně jasné, co tím chtějí někteří realitní makléři naznačit. Patrně si myslí, že tyto klamavé a zavádějící výroky jim pomohou v tom, aby se nerozhodní klienti, konečně rozhoupali k nákupům nemovitostí, protože "rostoucí poptávka" potlačí ceny nemovitostí nahoru. Nebo skutečně žijí mimo realitu a nechtějí si přiznat, že současná poptávky zdaleka nedosahuje úrovně nabídky a tato situace na trhu ještě nějakou dobu bude trvat.

Řeči o konci krize a opětovném růstu cen pouštějí do éteru jak developeři, tak realitní kanceláře prakticky od jejího začátku, bohužel šlo prakticky vždy o marketingový tah, který již na první pohled nemohl znít věrohodně. To, že rostoucí počet nemovitostí v dražbách kvůli neschopnosti splácet hypotéku „přihrává“ realitkám nové klienty, je možná pravda, ale nemyslím si, že by právě to byl důvod k radosti a už vůbec nejde o znak toho, že krizové období je za námi. Realitní kanceláře se zřejmě mohou těšit na novou várku nešťastníků, kteří přecenili své možnosti a nestíhají splácet byt, jehož hodnota dnes nepřevyšuje dlužnou sumu bance za hypotéku, to ale spíše znamená, že krize ještě zdaleka neskončila.

Objem dražeb, zejména těch nedobrovolných, bude v příštím roce nejspíše ještě větší, než v roce letošním, protože banky zatím tuto možnost ve velkém nevyužívaly. To se ale může změnit s přibývajícím počtem dlužníků neschopných plnit své závazky a na trhu se tak objeví větší množství bytů za poměrně zajímavé ceny. Ty přinutí prodejce buď nechat ceny na stejných hodnotách, jako je tomu dne, nebo dále snížit a prodávat pod cenou.

Developeři dnes nejsou schopni prodávat nové nemovitosti a musí řešit, jestli je prodají za nízkou cenu, nebo si musí půjčovat peníze nestandardním způsobem. Jak připomíná Evžen Korec ze společnosti EKOSPOL, „vlivem ekonomické recese nedosáhne většina developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků, na potřebný úvěr. Odhaduji, že více než polovina z připravovaných projektů se vůbec nedostane do stádia realizace.“

Na trhu s bydlením je nezanedbatelný nepoměr mezi tím, co očekávají developeři smlsaní růstem cen z minulosti a tím, za co chtějí prodávat své nemovitosti developerské společnosti. Lidé si nechtějí kupovat nové předražené nemovitosti, i když jim je developer nabídne „slevu“, nebo vybavení bytu v ceně, čímž může cenu opět nafouknout do nereálných výšin (developer má vybavení bytu za sníženou cenu, ale klient si za něj zaplatí mnohem více, než kdyby jej koupil sám).

Stále velké množství potenciálních kupců tak raději vyčkává na správnou dobu k nákupu. A mají více možností. Buď si počkají na zajímavou nabídku od developera, který jim prodá nový byt za dobrou cenu (a s rostoucím počtem neprodaných bytů mohou být tyto nabídky stále zajímavější), nebo zkusí štěstí na již zmiňované dražbě. Jak již bylo řečeno, odborníci očekávají nárůst počtu dražeb nemovitostí v příštím roce, a i když jde většinou o starší byty, jejich cena může být velmi zajímavá. Myslím, že není potřeba je tahat za nos vyhlášeními, která je mají přinutit k uspěchanému rozhodnutí. Pokud někdo má zájem kupovat byt za současné cen, ať si jej koupí. Pokud chce počkat, protože očekává lepší nabídku, ať si počká. Například na lepší úrok na hypotéce.

Určitě každý chce, aby současná nejistota byla za námi a aby na (nejen nemovitostních) trzích zavládl klid a všechno se vrátilo k normálu. To ale neznamená, že ztratíme soudnost a budeme si malovat růžovou budoucnost za každou cenu.

Anketa

Za jak dlouho očekáváte konec "hypoteční krize"?

Už skončila. (9)
 
Do měsíce. (1)
 
Do čtvrt roku. (0)
 
Do půl roku. (4)
 
Do roka. (39)
 
Později. (107)
 Celkem hlasovalo 160 čtenářů

Realitní makléři žijí mimo realitu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Blíží se další realitní krize? Petr Zámečník | 09.11.2012 00:00

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »