Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní společnost České spořitelny radí, jak při prodeji nemovitosti postupovat co nejefektivněji

-     Nepodceňujte podobu nabídky

-     Přípravu prodeje nemovitosti svěřte odborníkovi – vyberte schopného a zkušeného makléře z profesionální realitní kanceláře

-     Na provizi nahlížejte jako na investici, která se vrátí

Prodej nemovitosti se může jevit jako snadná záležitost. Začíná podáním inzerátu, pokračuje několika prohlídkami a brzy končí podpisem smlouvy. V praxi to ovšem chodí jinak. Na trhu se nabízejí tisíce nemovitostí, mezi kterými zájemci vybírají. A pro laika není jednoduché prodej zvládnout. „Spočívá v řadě dílčích kroků, které se nesmí podcenit, aby byl v závěru celý proces korunován úspěchem. Je potřeba správně stanovit tržní cenu prodávané nemovitosti, dobře připravit nabídku a prezentaci včetně co nejlepšího nafocení, inzerovat ve vhodné podobě a na správných místech hlavně na internetu a v neposlední řadě obstarat všechny prohlídky se zájemci. A pokud s některým dojde na sepsání kupní smlouvy, je nutné zvládnout všechny odborné, finanční a právní záležitosti související s prodejem. Proto by jako vůbec první krok měl prodávající zvážit pomoc realitního odborníka. Profesionální makléř totiž sám obstará většinu potřebné práce a klientovi vždy dobře poradí,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS). Ta se zprostředkováním prodejů a pronájmů nemovitostí zabývá na českém trhu již více jak deset let a disponuje širokou sítí poboček se zkušenými makléři, které velmi pečlivě vybírá a dbá na jejich neustálé vzdělávání.

Důkladný a pečlivý výběr makléře je vždy namístě. Hned na začátku se doporučuje oslovit více realitních kanceláří, domluvit si s nimi nezávaznou osobní schůzku a na základě té se dále rozhodovat. „V průběhu setkání by měly realitní kanceláře klientovi sdělit, jakým způsobem pracují, co vše nabízejí za služby, zda pomohou s odhadem ceny a zda se postarají o individuální vyhotovení kupních smluv a vklad na katastr nemovitostí. Klient by si měl také ověřit, jestli jsou všechny tyto služby zahrnuty v provizi,“ radí Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Zprostředkování prodeje nemovitosti je pak dobré svěřit jednomu makléři, který se o ni bude aktivně starat. „Při volbě vhodného makléře se řiďte i vlastními pocity a sympatiemi. Stejně jako makléř působí na vás, bude pravděpodobně působit i na zájemce. Na internetu dále ověřte, kolik má makléř nabídek a v jaké lokalitě působí. Průměrně by měl disponovat asi třiceti nabídkami a soustředit se pouze na určitou část obce a její okolí. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že má již poptávající z jiných nemovitostí v oblasti. Radil bych také ověřit, zda makléř dokáže pomoci kupujícímu se zajištěním financování,“ doporučuje Miroslav Kovář.

Svou roli při výběru hraje i výše provize. Neměla by ovšem sloužit jako jediné vodítko při rozhodování, které realitní kanceláři nemovitost svěřit. Rozhodně zde neplatí rovnice, že nejdražší znamená nejlepší. A nevyplatí se ani výrazně šetřit. „Na provizi je nutné nahlížet jako na investici, která se vrátí v podobě bezproblémového průběhu prodeje, úspory času i starostí a v podobě výsledné vyšší prodejní ceny nemovitosti. Prodej nemovitosti většinou není krátkodobou záležitostí. Najít toho správného kupce může trvat i měsíce. A i pak zabere další
jeden až dva měsíce dokončení převodu peněz,“ upozorňuje Miroslav Kovář.
Pokud je nutné proces prodeje uspíšit, musí se tomu přizpůsobit výše prodejní ceny.

Důležitá je podoba nabídky, jak bude nemovitost prezentována. V případě najmutí realitní kanceláře ji kompletně připraví makléř. „Fotografie vašeho domu nebo bytu musí být perfektní. Vyplatí se proto věnovat pár desítek minut úklidu a aranžování jednotlivých pokojů. Pro zkušeného makléře by úprava místností ani fotografování nemělo představovat žádný problém. Ne každý makléř ale dbá na aktuálnost fotografií. Ty by měly reflektovat roční období, ve kterém je nabídka vystavena. V popisu nemovitosti určitě nesmí chybět její výhody, například zdůraznění klidné lokality, orientace do světových stran nebo kompletní občanské vybavenosti,“ radí Miroslav Kovář.

Makléř rovněž zhodnotí, zda je vhodné umístit na nemovitost reklamní plachtu nebo poutač vystupující do ulice kvůli oslovení kolemjdoucích, kteří třeba nesledují internetové realitní servery. Dále také rozhodne, na které realitní servery bude nabídku exportovat. „Je dobré se informovat, jestli realitní kancelář své nabídky tzv. „TOPuje“, tedy že upřednostňuje jejich pořadí v nabídce mezi všemi nemovitostmi. Případně jak často to dělá,“ doplňuje Miroslav Kovář. Při rozhodování je potřeba posoudit i všechny další marketingové možnosti, kterými realitní kancelář disponuje a díky kterým tedy může nemovitost prodat. Například zda vydává vlastní tištěný časopis s nabídkami. „Na realitním magazínu RSČS máme ověřeno, že tištěná podoba má stále své čtenáře,“ dodává Kovář.

Šance sehnat kupce se výrazně znásobí, pokud realitní kancelář nepracuje samostatně, ale jako součást sítě. V rámci té je nabídka dostupná daleko většímu množství makléřů, neboť většina z nich pracuje s poptávkami svých klientů a vyhledávají pro ně vhodné nemovitosti i v interní databázi.

Realitní společnost České spořitelny radí, jak při prodeji nemovitosti postupovat co nejefektivněji >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »