Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní společnost České spořitelny upozorňuje na rizika prodeje nemovitosti bez asistence odborníků

-     Prodej nemovitosti na vlastní pěst představuje mnohá rizika, lidé podceňují zabezpečení celé transakce

-     Realitní kancelář pomůže s určením tržní ceny nemovitosti, zajistí její prezentaci a ochrání prodávajícího před bezdůvodným odstoupením kupujícího bez náhrady 

-     Provize realitní kanceláři za komplexní odborné služby představuje investici, která se vrátí v podobě bezproblémového průběhu prodeje

Cílem každého, kdo řeší prodej nemovitosti, je rychlé nalezení kupce, který zaplatí požadovanou cenu. S tím přichází otázka, zda ke zprostředkování prodeje přizvat realitní kancelář. „Asistence realitní kanceláře je některými lidmi považována za zbytečnost, která prodávajícího stojí peníze navíc v podobě provize. Lidé chtějí ušetřit a prodej nemovitosti řeší na vlastní pěst. To je však velký a zbytečný risk, který může prodávajícího v konečném důsledku stát mnohem více peněz, času a námahy než služby realitní kanceláře,“ upozorňuje Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Na první pohled se může zdát, že prodej nemovitosti zvládne každý sám. Stačí však opravdu málo a prodávající může přijít o peníze i nemovitost. „Řada lidí podceňuje bezpečnost celého obchodu. Je až s podivem, jak si dnes každý chrání osobní údaje, ale na druhou stranu si mnoho vlastníků pouští domů bez jakéhokoliv prověření realitní turisty a cizí lidi často s pochybnými úmysly,“ varuje Jan Zeman, manažer a majitel franšízové pobočky RSČS/Realitní kancelář CENTRUM, a dodává: „Realitní kancelář má účinné metody, jak podstatnou část lidí s nedobrými úmysly odfiltrovat. Klienty si prověřujeme a část známe z minulých obchodních případů,“ uvádí Jan Zeman. S bezpečným prodejem také souvisí na míru připravená rezervační smlouva a jistina. Pokud prodej probíhá bez přítomnosti realitní kanceláře, nemusí se prodávající od potenciálního zájemce dočkat složení rezervační zálohy. Může se také stát, že pokud zájemce v průběhu jednání objeví atraktivnější nemovitost, odejde bez omluvy a náhrady. I v tomto případě by realitní kancelář poskytla ochranu.

Prodávající také často narazí na kupce, který enormně tlačí na snížení ceny. Pak se pod tlakem může dostat do situace, kdy dostane mnohem méně peněz, než kdyby jednal od začátku prostřednictvím profesionálního makléře. Pro zajištění bezpečného prodeje je vhodné do procesu zaangažovat právníka, daňového a finančního poradce, notáře nebo advokáta k úschově peněz. Prodávající musí tyto lidi najmout a hlavně zaplatit, čímž se jeho náklady výrazně zvýší. Renomovaná realitní kancelář zajišťuje všechny tyto služby v rámci kompletního servisu, který pokrývá provize.

„Téměř tři čtvrtiny našich klientů nejdříve vyzkouší různé vlastní cesty, které by mohly vést k prodeji nemovitosti. Pokud však během několika měsíců neuspějí, je vždy lepší konzultovat prodej s odborníky a jít kupujícímu naproti,“ radí Jan Zeman. Hlavním tématem v diskusi prodávajícího s kupujícím je vždy cena. Pokud ji prodávající hned na začátku špatně určí, může být důvodem neúspěšného prodeje. Kdo se obchodem s realitami profesně nezabývá, nedokáže tržní cenu nemovitosti správně nastavit. Zná totiž jen nabídkové ceny z internetu, ale nezná ty reálné, za které se nemovitosti v okolí skutečně prodávají. S aktuálním tržním ohodnocením nemovitosti poradí prodávajícímu zkušený makléř, který má trh zmapovaný.

Prezentace nemovitosti na internetu je dnes základem úspěchu. Realitní kancelář v rámci svých služeb zajistí vyhotovení inzerátu, umístění na realitní servery i komunikaci se zájemci. Existují i takové inzertní portály, na kterých je možné nabídku umístit bezplatně a bez realitní kanceláře. Stačí pouze připravit text, pořídit pár fotografií, zkontrolovat, odeslat a čekat, až zavolá kupec. Rozčarování se dostaví v řádu několika hodin, kdy volá jeden makléř za druhým. „Otrávený majitel si po týdnu stejných rozhovorů začne uvědomovat, že mu vlastně žádní kupci nevolají a že asi někde udělal chybu. A začne se zajímat o služby profesionálů. A jsou tu i další komplikace. Budete-li nabízet dům za několik miliónů na portálu, který je primárně určen pro bezplatnou inzerci, sami tím snižujete jeho hodnotu. Nejvyšší cenu dostanete při prodeji přes realitní kancelář,“ vysvětluje Jan Zeman. 

Kupující jsou také již zvyklí na jistý komfort. Mají danou představu o své budoucí nemovitosti a je pro ně pohodlnější, když jim někdo předloží aktuální nabídku více zajímavých objektů. Servis realitní kanceláře jim zajistí, že nemusí navštěvovat všechny nemovitosti, protože zkušený makléř dokáže poradit a vyřadit ty nevyhovující ještě před prohlídkou. Nemusí také sami jednat s majiteli a makléř za ně obstará řadu nezbytných kroků. Kupující má dnes díky velké nabídce z čeho vybírat a je velmi náročný. Proto má rád s sebou makléře, který pro něj pracuje a pomůže mu s rozhodnutím.

Realitní společnost České spořitelny upozorňuje na rizika prodeje nemovitosti bez asistence odborníků >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Re: Reklama Radek | 02.06.2014 15:57
Reklama KIV | 31.05.2014 09:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »