Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní trh se v loňském roce zmenšil o 15 miliard

Autor: Luboš Svačina | 10.03.2011 01:02 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Realitní trh se v loňském roce zmenšil o 15 miliard

Hodnota českého realitního trhu v loňském roce klesla oproti předchozímu roku o 9 % na 160 miliard korun, což je dokonce o 14 % méně než v "krizovém" roce 2008. Co bude ovlivňovat dění na realitním trhu v roce 2011?

Šíť realitních kanceláří REMAX včera zveřejnila výsledky průzkumu, který pro ni zpracovala společnost MindBridge Consulting a jehož cílem bylo zmapovat velikost a aktuální kondici realitního trhu v České republice.

Podle autorů studie byl český realitní trh v loňském roce stále ještě ovlivněn dozvuky celosvětové finanční krize, která se promítla jak v poptávce po novém bydlení, tak i ceně nemovitostí. Podle zmíněné studie změnily v loňském roce svého vlastníka nebo nájemníka nemovitosti v celkové hodnotě 160 miliard korun, což je v meziročním porovnání o 9 % méně, a oproti roku 2008 celková suma zobchodovaných nemovitostí klesla dokonce o bezmála 14 %.
 
Graf 1: Celkový trh nemovitostí v mld. Kč

Zdroj: MBC, REMAX

V uvedených číslech jsou zahrnuty nové i starší byty, rodinné domy, ale i rekreační nemovitosti – chaty a chalupy. Zdrojem dat jsou v tomto případě statistiky katastrálního úřadu, ČSÚ, obchodního rejstříku doplněné informacemi realitních kanceláří.

Na smrštění trhu se podle autorů studie v uplynulých letech podílelo hned několik faktorů, ale mezi ty nejdůležitější bezesporu patří celkový pokles počtu realizovaných transakcí v důsledku oslabené poptávky a  svým dílem se na klesajícím trendu podepsal také propad cen nemovitostí.

Přes realitky jde jen polovina prodejů a pronájmů

Podíl realitních kanceláří na celkovém objemu uskutečněných transakcí v loňském roce meziročně pokles o 2 procentní body na 52 %. Celkově tedy prostřednictvím realitních makléřů byly v roce 2010 zobchodovány nemovitosti za zhruba 83 miliard korun.

Graf 2: Podíl realitních kanceláří na uskutečněných obchodech

Zdroj: MBC, REMAX  

Tip: Z Jak jsou na tom realitní kanceláře v okolních zemích a co může mít vliv na využívání služeb realitních kanceláří? Odpověď naleznete v článku " Švýcaři, Rumuni a Řekové realitní kanceláře nepotřebují ".

Útlum na realitním trhu se okamžitě projevil v dalším poklesu částky inkasovaných provizí. Zatímco v roce 2009 celkový provizní obrat dlouhodobě sledovaných realitních kanceláří činil 3,26 miliardy korun, v loňském roce realitní makléři inkasovali na provizích o 16 % méně, tedy zhruba 2,75 miliardy.

Graf 3: Výše provizního obratu realitních kanceláří
 
Zdroj: MBC, REMAX  

Na první pohled je patrné, že provizní obrat realitních kanceláří klesl více, než objem realizovaných transakcí. Vysvětlení této disproporce je však velice jednoduché. Řada realitních kanceláří aby přestála období útlumu trhu byla donucena vlivem zostřené konkurence na trhu k redukci svých odměn. Průměrnou výši provizí ve své studii společnost MindBridge bohužel neuvedla, ale s velkou pravděpodobností klesla hluboko pod dříve běžných 5 procent.

Změna DPH realitní trh znovu rozkolísá

Propad trhu nemusí být podle autorů studie ještě konečný. Aktivitu realitního trhu ovlivňuje celá řada makroekonomických vlivů (nezaměstnanost, inflace), dostupnost hypoték a přechodně také například deregulace nájemného. Nicméně v současnosti nejžhavějším tématem, které bude z velké míry ovlivńovat vývoj na trhu realit je podle autorů studie právě projednávaný návrh na sjednocení DPH na úrovni 20 %.

"Z trhu zmizí agregovaná poptávka 57-70 mld. Kč. Přestože zvýšení DPH bude ubírat především v „provozních“ prostředcích domácností a ne v „investičních“, bude i tak část těchto peněz chybět poptávkové straně na trhu nemovitostí," upozorńuje Ladislav Klika, ředitel společnosti MindBridge Consulting a doplňuje:  "Pozitivní vliv zvýšení DPH na poptávku po nemovitostech bude přechodný. Zájemci, kteří urychlí rozhodnutí, budou chybět na straně poptávky v příštím roce, resp. v období, kdy se vyšší DPH projeví."

Tip: Odlišný pohled na připravované sjednocení sazeb DPH a jeho dopadu na realitní trh naleznete v článku Petra Bukače " Vyplatí se s koupí bytu kvůli změnám DPH neotálet? ".

Anketa

Realitní trh se v loňském roce zmenšil o 15 miliard >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »