Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Realitní trh zažívá renesanci

Realitní trh zažívá renesanci

Realitní krize končí. Vyplývá to z dat prodejů nových bytů i výsledků realitních kanceláří. Lidé začali opět prodávat a kupovat byty.

Kupující poznali, že období nejistoty spojené s hospodářskou recesí a hrozbou nezaměstnanosti je za námi a že větší poklesy cen již čekat zřejmě nemohou. Prodávající si tak oddechly a byť se slevou začali prodávat. Mazivem pro skřípající kola realitního trhu jsou nejlevnější hypotéky v historii České republiky. A tak se realitní trh začal konečně hýbat.

„Objem prodaných nemovitostí oproti loňským třem čtvrtletím je skvělý. Zatímco loni jsme touto dobou měli prodaných 10 822 nemovitostí, letos to je za stejné období celých 11 762. Růstová tendence je tedy evidentní,“ hodnotí situaci své společnosti Miroslav Jonáš, místopředseda představenstva a obchodní ředitel M&M reality. Nutno podotknout, že podle M&M reality krize skončila již před dvěma lety

Rostou ovšem i prodeje bytů z developerských projektů. Jen v Praze bylo za první tři čtvrtletí letošního roku prodáno 2 581 bytů, což představuje sice mírný, ale přesto meziroční nárůst o 3,6 %. Nejvíce na vzestupu je přitom Praha 10, kde developeři rozpoutali cenovou válku.

„Praha 10 se díky loňským a letošním nabídkám developerů stává centrem levného bydlení v metropoli, takže logicky dochází i k přesunu zákaznických preferencí stejným směrem,“ uvádí k rostoucímu zájmu o tuto lokalitu Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Co stojí za oživením realitního trhu

Čas.

Čas je hlavním faktorem, který ukončil realitní krizi projevující se zamrznutím realitního trhu, kdy prodávající neprodávali a kupující nekupovali. Obě strany realitní transakce mohou prodej/nákup nemovitosti odložit. Pokud ale skutečně chtějí prodat/koupit byt či rodinný dům, dříve či později tak učiní.

Realitní krize začala v roce 2008 souběžně s pádem banky Lehman Brothers a s tím spojenou celosvětovou nejistotou. Letos jsme „oslavili“ čtvrté výročí „narození“ krize, a to je dostatečná doba na zvyknutí si na novou realitu.

Úrokové sazby hypoték.

Úrokové sazby hypoték jsou na svých historických minimech. Přitom i nadále padají. Včera oznámila další snížení sazeb další banka, zítra pravděpodobně oznámíme v rámci sledování Fincentrum Hypoindexu nový rekord.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů dosáhly svého maxima v srpnu 2008. Se začátkem krize se sice zvýšily rizikové marže bank, ale byly kompenzovány snižováním úrokových sazeb a zvyšováním likvidity centrální bankou, díky čemuž sazby stagnovaly do konce roku 2009. Pak začal pokles, který si vzal oddechovou pauzu v první polovině roku 2011 a následně v první polovině roku 2012.

Období sazeb pod 4 % trvá již od září 2011. Navíc od prosince 2011 se pohybují poblíž hranice 3,5 %, kterou možná zítra dokonce prorazí. To je dost dlouho dost nízko na to, aby lidé začali uvažovat o půjčce. A nemovitost? Ta se již najde…

Pokles cen nemovitostí.

Ceny nemovitostí klesly. Krátce po začátku krize se ceny bytů příliš nepohnuly. Mezi roky 2008 a 2010 podle informací z přiznání k dani z převodu nemovitostí pouze o necelých 10 %. Ceny rodinných domů dokonce o 7 % vzrostly[1]. Ovšem při pohledu do nabídky developerů i na realitní inzerci lze usuzovat, že v uplynulých necelých dvou letech ceny dále padaly.

Kupující si zároveň jsou vědomi vzrůstající konkurence. Zatímco před dvěma lety stačilo počkat a prodávající sám oslovil potenciální zájemce s nabídkou slevy, dnes zejména v lukrativních lokalitách přibývá zájemců, kteří chtějí danou nemovitost koupit.

Ceny nemovitostí… klesnou ještě?

Vývoj cen nemovitostí závisí na nabídce a poptávce, které jsou ovlivněny i makroekonomickou situací. Ta se zdá se začíná pomalu zlepšovat, což by mohlo nahrávat růstu cen. Jsou ovšem nezanedbatelná rizika číhající za hranicemi České republiky, které mohou křehké oživení rozbít.

Spíše růstu cen nemovitostí nahrává též uvolněná měnová politika České národní banky, která zvyšuje množství peněz v oběhu. Nemovitost jakožto reálné aktivum je odolné vůči inflaci, a tudíž pokud by snahy o oživení ekonomiky vedené centrální bankou přispěly k růstu cenové hladiny, projevilo by se to na zvýšení (nominálních) cen i v oblasti realit.

Nemovitosti, které nestihly upravit své ceny směrem dolů v období 4 let po krizi, tak pravděpodobně nyní již také neučiní. Další pokles, pokud by se dostavil, bude pravděpodobně spíše kosmetického rázu a nebude mít delší trvání.

Anketa

Nastává již oživení realitního trhu?

Ano. (8)
 
Ne. (60)
 Celkem hlasovalo 68 čtenářů

Realitní trh zažívá renesanci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

EKOSPOL

M&M reality

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Anonym | 17.10.2012 11:40
Jens | 17.10.2012 06:39
Re: Dřív se tady běžně diskutovalo, Radek | 16.10.2012 12:04
Ach pf | 16.10.2012 07:50
Dřív se tady běžně diskutovalo, Jens | 16.10.2012 07:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »