Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Reality v Česku: Cizinci utíkají!

Autor: Josef Kovan | 19.07.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Reality v Česku: Cizinci utíkají!

Krátce po začátku minulé dekády se strhnul divoký nájezd cizinců na české realitní kořisti. V Česku letěly ceny nemovitostí vzhůru rychleji, než přibývala patra všemožných developerských projektů. Stali jsme se tedy vhodným cílem pro uložení liber či eur do cihel a malty. Dnes ale cizinci utíkají.

„Nájezd přišel především ze zemí jako Velká Británie, Irsko a Itálie, kde investoři historicky se zahraničními nemovitostmi spekulují nejvíce,“ říká Jan Rosák, předseda představenstva Century21 Bonus Praha.

Zahraniční investory neodradily ani překážky v podobě zakládání společností s ručením omezeným, či povolení k přechodnému pobytu nebo jiných regulačních nástrojů. České banky se naučily s cizinci během druhé poloviny minulého století trochu pracovat. Inu, proč ne, peníze se tehdy dávaly každému, tak samozřejmě i papírově bohatým Angličanům.

Pokud odhlédneme od korporátních investorů, kteří skupovali činžovní domy a pozemky k developerské činnosti, zbývá zde poměrně vysoké číslo česky nehovořících vlastníků různých rezidenčních jednotek. Převážně v rámci katastrálního území Praha a v menší míře i ostatních atraktivních či strategicky položených měst.

Privátní investoři nakupovali jeden až dva byty za účelem pronájmu. Systém je vcelku jednoduchý. Jako „buy to let“ investor složím deset procent depozit, na zbytek nákupu si vyjednám hypotéku a spočítám si, že mi příjem z pronájmu měsíční splátky hypotečního úvěru zaplatí. A pokud ne, zbytek rozdílu mezi hypotéční splátkou a nájmem dorovnám z vlastní kapsy,“ podotýká Jakub Koťan ze společnosti KotanGuard Estates. Předpokládaným plusem se pak stane zvýšení ceny bytu na dvojnásobek při prodeji v horizontu 5 až 10 let. Krásná a přímočará investice.

Tip: Hypotéky pro cizince: Velký přehled

Jenže přišla celosvětová finanční krize. Růst cen českých nemovitostí začal klesat a s ním i nájmy. Pokles cen u českých nájmů zahraniční investory překvapil, jelikož jejich trhy se za těchto okolností chovají opačně. Příkladem nechť je Velká Británie, kde cyklus opakujících finančních krizí pravidelně postihuje realitní trh již od poloviny dvacátého století. Pokles cen nemovitostí snižuje poptávku po vlastním bydlení, ale oživuje trh s pronájmy. Zájem o pronájmy pak nevyhnutelně zvyšuje jejich cenu.

Český realitní trh je jiný a má určitá specifika, která bylo nutné v krizi odzkoušet. Místní nájemní trh není úzce navázán na výkon prodejů. A pokud ano, tak opačně než třeba v Británii. Krize nepřinesla zvýšený zájem o pronájmy, česká krize spíše přinesla absolutní neochotu k jakémukoli stěhování. Mladí lidé si často prodloužili pobyt pod jednou střechou s rodiči, společnosti přestali štědře platit činže svých zaměstnanců, cizinci pracující v Česku se začali přesouvat jinam a negativní vliv na vývoj cen měla i postupná deregulace.

Dalším faktorem byla ztráta světové měny na českou korunu v řádu desítek procent a české nájemní investice se začaly stávat luxusem. Luxusem, který stojí stále více, jelikož těžce vydělaná eura a libry koruna nemilosrdně konvertuje na menší a menší částky. Např. v roce 2007 se britská měna nakupovala za 40 Kč. Podle aktuálního kurzovního lístku za ni nyní obdržíte pouze 27 Kč. Tyto trendy s sebou přinesly riziko nesplacení hypotečních úvěrů, které si cizinci v Česku před lety nasmlouvali.

Mezi domácím a zahraničním dlužníkem je podstatný rozdíl. Pokud českému dlužníkovi teče do bot, jelikož nezvládá splácet hypotéku, většinou se bojí o vlastní střechu nad hlavou. Toto představuje obrovský životní problém, který buď vyřeší a zůstane, nebo ho čeká psychicky náročná návštěva exekutora a stěhování do nájemního bydlení.

Cizinec se k neschopnosti splácet v Česku hypotéku staví většinou s vědomím z neúspěšné investice. Jednu či více nemovitostí už doma má a primárně se pouze bojí, že v případě sesplatnění hypotéky a exekuce bude muset něco doplácet. “Obecně ho ale zajímá, jak se z Česka rychle stáhnout, minimalizovat ztráty a na investování do zahraničních nemovitostí na nějakou dobu zase zapomenout,“ dodává Jakub Koťan.

České banky se za poslední roky naučily jak peníze půjčovat, méně však už jak je vymáhat v případě nesplácení. A pokud je dlužník cizinec s adresou v nějaké malé vesnici za kanálem La Manche, cesta ke špatně půjčeným penězům je dosti trnitá.

Domácí realitní trh se stal pro drobné zahraniční investory do nemovitostí nezajímavým. Především díky tomu, že krize otočila vývoj cen bytů i pronájmů směrem dolů a česká koruna je drahá. Banky jsou nyní navíc daleko opatrnější při půjčování jedincům, kteří prokazují pouze příjmy ze zahraničí, a do Česka je mimo investorské spekulace nic netáhne.

Do budoucna lze tedy předpokládat, že v nejbližších letech se zahraniční investoři naší vlasti budou vyhýbat a hledat jiné, rostoucí trhy. Drtivá většina realitních spekulantů poučených současnou krizí si však spočítá, že je jednodušší býti konzervativním, zůstat na známých domácích trzích a nepokoušet štěstí v nejistých východoevropských vodách.

Anketa

Diskriminují banky cizince?

Ano. (471)
 
Ne. (30)
 
Nevím. (10)
 Celkem hlasovalo 511 čtenářů

Reality v Česku: Cizinci utíkají! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »