Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Refinancování hypoték? Obchodní tajemství!

Autor: Petr Zámečník | 06.05.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Refinancování hypoték? Obchodní tajemství!

Hypotéky k refinancování jsou oblastí s obrovským obchodním potenciálem. Jak velkým? To naprostá většina bank tají. Jak velký objem hypoték byl v loňském roce refinancován? A s jakým trhem počítají banky pro letošní rok?

Refinancování hypoték

Klient čerpá hypotéku. Při podpisu smlouvy si zvolí dobu fixace úrokové sazby. Po uplynutí doby fixace mu banka nabízí novou úrokovou sazbu. Ta se ale klientovi nemusí líbit - a vzniká prostor pro odchod klienta k nové bance, tzv. refinancování.

Banky pro klienty prověřené jinou bankou nabízejí nespočet výhod - nemusí platit poplatek za poskytnutí hypotéky a mohou využít původní dokumentaci k úvěru. Lze zpravidla využít i původní odhad nemovitosti, což ovšem nemusí být vždy výhodné.

Nové ocenění nemovitosti se může vyplatit zejména klientům, kteří využívali 100% hypotéku a jejichž hodnota nemovitosti vzrostla. Využijí-li nový posudek, mohou se dostat na výhodnější poměr hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) a získat tím nižší úrokovou sazbu.

Kolik bylo hypoték k refinancování?

Objem hypoték k refinancování se v loňském roce odhadoval až ke 140 mld. Kč. „Na českém trhu jsou v letošním roce desítky a desítky miliard hypoték k refinancování,“ uvedl tehdy Jiří Báča, generální ředitel mBank, v rozhovoru pro Hypoindex.cz. ČMSS tehdy spouštěla kampaň na refinancování hypotéky překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření a odhadovala, že „končí fixace úrokové sazby přibližně 80 tisícům hypotečních úvěrů v celkovém objemu cca 140 mld. Kč.“

„Refinancování se v těchto objemech zcela jistě vloni nepohybovalo,“ hodnotil výsledky za uplynulý rok Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky, v rozhovoru pro Hypoindex.cz.

Konkrétnější v odhadu byla Raiffeisenbank: Odhadujeme, že loni české banky poskytli asi 11 tisíc hypoték na refinancování v objemu zhruba 20 miliard korun.“

Údaje o počtu a objemu hypoték, které jednotlivé banky v loňském roce skutečně refinancovaly, poskytla pouze Raiffeisenbank - v loňském roce přibližně 1000 hypoték v objemu cca 2 mld. Kč. Ostatní banky považují údaje za neveřejnou či interní informaci (LBBW Bank, ČSOB, Hypoteční banka, UniCredit Bank a Komerční banka).

Poměrně překvapivá byla odpověď České spořitelny: „Nevedeme centrální databázi hypoték, které byly refinancovány - z pohledu správy hypotéky totiž přistupujeme k refinancovaným hypotékám stejně jako k těm sjednaným zcela nově. Tudíž nemůžeme poskytnout čísla za refinancované hypotéky.“

Ostatní banky odpověď nezaslaly.

Kolik hypoték bude letos refinancováno?

Ani své odhady refinancovaných hypoték pro letošní rok nezveřejnila většina bank. Nejkonkrétnější byla opět Raiffeisenbank: „V letošním roce počítáme zhruba se stejným objemem, odpovídají tomu i čísla za 1. čtvrtletí (objem přes 400 milionů korun).“

Potenciál trhu odhadl i Vlastimil Nigrin z Hypoteční banky: „Nyní se nejčastěji mluví o 70 mld. Kč refixací pro tento rok.“

Refixace ovšem nevypovídá o skutečném objemu hypoték, které budou refinancovány. „Číslo je vypočteno teoreticky podle toho, kolik úvěrů má tzv. „refixační maturitu“. To ale ještě neznamená, že budou refinancovat. Je pravdou, že pro letošní rok připouštíme, že více klientů bude v refixačním období řešit, co dál se svojí hypotékou,“ vysvětluje Vlastimil Nigrin.

Pokud by se naplnily odhady růstu či stagnace objemu refinancovaných hypoték v letošním roce, znamenalo by to nárůst podílu těchto hypoték na celém hypotečním trhu - u něhož se očekává spíše mírný pokles.

„Náš odhad celkového objemu nových hypoték na trhu pro letošní rok je kolem 100 mld. Kč. To je pokles proti loňskému roku i proti rekordnímu roku 2007. Vracíme se na objemy roku 2006, což je z dlouhodobého hlediska pořád zajímavé číslo,“ uvedl Vlastimil Nigrin k odhadům objemu hypotečního trhu pro letošní rok.

Mnohem optimističtější je Milan Roček, výkonný ředitel Hyposervisu, který založil sesterskou společnost zabývající se refinancováním hypoték: „Objem je extrémně velký a samozřejmě to vnímáme jako náš potenciál. Je někde kolem 100 mld. Kč, kde lze očekávat, že klienti mohou mít potřebu refinancovat z toho důvodu, že u nich dochází k nárůstu úrokové sazby v rozpětí dvou až tří procent.“

Proč refinancovat?

Jedním z hlavních důvodů, proč přistoupit k refinancování, je že banka nabídla stávajícímu a dobře platícímu klientovi horší podmínky než klientovi novému. To byl problém zejména do konce loňského roku. Nyní se situace lepší. „Podstatná část bank změnila svou strategii ve směru ke starým klientům a nabízejí výrazně lepší sazby než v minulosti,“ hodnotí zkušenosti Milan Roček.

Banka může ale horší sazby nabízet obecně. Zejména v letošním roce, kdy lze očekávat snižování průměrných úrokových sazeb především v rámci akčních nabídek jednotlivých bank, bude uvážlivý výběr banky k refinancování podstatný.

V neposlední řadě ve prospěch refinancování hovoří růst cen nemovitostí u 100% hypoték (v perspektivě např. 5 let nemovitosti na ceně rostly navzdory aktuálnímu poklesu). A to zejména v případě, nevyjde-li současná banka klienta vstříc a nepřijme-li nový odhad následovaný sníženou sazbou.

Důvodem může být i snaha o restrukturalizaci hypotéky - např. prodloužení splatnosti nebo přibrání spoludlužníka. I v tomto případě se zpravidla vyplatí nejprve vyjednávat s původní bankou.

Daně, bytové potřeby a refinancování

Při refinancování úvěru na bytové potřeby se klient může dostat i do potíží s uznáním zaplacených úroků jako odčitatelné položky od základu daně z příjmů. U hypotéky v objemu 2 - 3 mil. Kč může činit daňová úspora v prvních letech po čerpání úvěru řádově 10 - 20 tis. Kč za rok. Ovšem při druhém refinancování hypotéky nebo při refinancování hypotéky překlenovacím úvěrem a jeho překlenutí na řádný úvěr o tyto daňové úspory klient přichází.

Čtěte na toto téma:

„Postupoval bych tak, že pokud by mi finanční úřad zaplacené úroky neuznal, podal bych odvolání k finančnímu ředitelství, pokud by ani toto nepomohlo, pak nezbývá než podat žalobu na finanční ředitelství a domáhat se žalobou toho, že účel zákona je jiný,“ radí klientům Milan Roček. Případný výrok soudu je ale nepředvídatelný...

Anketa

Uplatňujete úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů?

Ano. (598)
 
Ne. (27)
 
Nemám úvěr na bydlení. (73)
 Celkem hlasovalo 698 čtenářů

Refinancování hypoték? Obchodní tajemství! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Jenom splácet úvěr nestačí Petr Zámečník | 24.04.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »