Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Refinancování hypoték tlačí sazby dolů a pomáhá růst

Autor: GOLEM FINANCE | 28.08.2012 11:44 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: refinancování úrokové sazby hypotéky

V průběhu července české banky sjednaly 5636 hypoték v celkové hodnotě 9,14 miliardy korun, tedy o 6,5 % více, než v loňském červenci. Celkově od začátku roku již suma poskytnutých hypoték dosahuje bezmála 69 miliard korun. Jak velkou část však tvoří refinancování?

Hypotéky

Podobně jako v předchozích letech, tak i letos se v objemu sjednaných hypoték projevila prázdninová sezóna. Oproti červnu suma poskytnutých hypoték podle předpokladů sice klesla (- 2,5 mld. Kč; –21,4 %), nicméně v porovnání s loňským červencem si letos banky v objemu sjednaných hypoték o 6,5 procenta polepšily. S částkou 9,14 mld. Kč se uplynulý měsíc v hodnotě sjednaných hypotečních úvěrů řadí na 3. příčku za červenec 2007 (10,7 mld. Kč) a 2008 (12,2 mld. Kč). V součtu od začátku roku potom částka poskytnutých hypoték již dosahuje bezmála 69 miliard korun, což v porovnání s rokem 2011 znamená, že trh meziročně roste o 7 procent.

Příčiny meziročního růstu celkové sumy sjednaných hypoték zůstávají již několik měsíců více méně stejné. Na jedné straně jsou to nízké úrokové sazby, velice dobrá dostupnost hypoték a bydlení vůbec (stabilní ceny nemovitostí), ale na druhé straně nesmíme zapomenout, že v sumě poskytnutých hypoték je započteno také refinancování, jehož vliv v posledních letech výrazně roste a v tomto roce může podle našich kvalifikovaných odhadů tvořit 25 – 30 procent vykazované produkce.

Pokud bychom připustili, že podíl refinancování se loni pohyboval těsně pod 20 procenty, pak po očištění docházíme k závěru, že trh hypoték v letošním roce v objemu nové produkce spíše stagnuje, či dokonce mírně klesá. Bohužel banky přesné statistiky o struktuře své produkce Ministerstvu pro místní rozvoj ČR, ani serveru hypoindex.cz neposkytují, a ČNB tato data nezveřejňuje.

Stavební spoření

Stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům poskytly úvěry v celkovém objemu 3,54 miliardy korun. Největší díl z této částky si opět připsala Českomoravská stavební spořitelna (1,8 mld. Kč) následovaná RSTS (0,62 mld. Kč), SSČS (0,52 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,38 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,22 mld. Kč). V součtu stavební spořitelny za první pololetí svým klientům půjčily 25,6 mld. Kč.
 
Začátkem roku jsme očekávali mírné oživení, to se však zatím nekoná a stavební spořitelny dál hledají způsob, jak v době nízkých úrokových sazeb hypoték upoutat pozornost klientů a navýšit objemy poskytovaných úvěrů. Zatím však loňské výsledky spíše dokonale kopírují.

Trh financování bydlení

Od začátku roku hypoteční banky a stavební spořitelny svým klientů na účely bydlení půjčily 94,6 miliard korun, tedy o necelých 5 miliard korun více, než v loňském roce. Trh bydlení tedy aktuálně roste o 5,2 %.

V součtu za celý rok očekáváme, že stavební spořitelny zopakují loňský výsledek na úrovni necelých padesáti miliard Kč.  Stejně tak to vidíme i v případě hypoték, jejichž objem za rok 2012 by měl s velkou pravděpodobností přesáhnout  hranici 120 mld. Kč a se započtením bank, které Hypoindexu ani MMR své obchodní výsledky nereportují (mBank, Oberbank, LBBW Bank, Equa Bank) by při příznivé situaci mohl dosáhnout až 128 mld. Kč.

Úrokové sazby hypoték

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v červenci v souladu s našimi očekáváními založenými na vývoji indexů nabídkových úrokových sazeb (indexy GOFI) klesly o 2 setiny procentního bodu na 3,59 %. Na základě vývoje nabídkových úrokových sazeb očekáváme, že i sazby reálně poskytnutých hypoték (hypoindex.cz) v následujících 2 měsících otestují hranici historického minima, které nyní leží v případě na úrovni 3,56 %. Vliv refinancování přitom registrujeme také v případě vývoje úrokových sazeb. Tento typ hypotéky resp. segment klientů je totiž extrémně citlivý na cenu a vzhledem k jejich třetinovému zastoupení je jedním z důležitých faktorů tlačících úrokovou sazbu na dosah rekordních minim.

 


 

Refinancování hypoték tlačí sazby dolů a pomáhá růst >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »