Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Refinancování ztrácí díky poklesu úrokových sazeb na atraktivitě

Autor: Luboš Svačina | 02.11.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Refinancování ztrácí díky poklesu úrokových sazeb na atraktivitě

Banky si podle všeho začaly plně uvědomovat cenu svých bezproblémových klientů a v době refixace úvěru jim jsou ochotny nabídnou konkurenceschopné podmínky. Jedním z důsledků je také pokles poptávky po refinancování.

Hitem letošního roku mělo být refinancování. Podle kvalifikovaných odhadů v letošním roce končí fixace 50 000 hypoték, z nichž velkou část tvoří klienti s pětiletými fixacemi z roku 2005, kdy byly sazby na svém historickém minimu. Banky, ale ani hypoteční makléři, nechtěly nechat nic náhodě a připravovaly se na příliv klientů nespokojených s nově nabízenou sazbou v době refixace.

V prvních měsících letošního roku, kdy úrokové sazby stále ještě setrvávaly vysoko nad 5 procenty, a ochota bank ke zlevňování byla na bodu mrazu, představovalo refinancování jedním z důležitých zdrojů nových obchodů. Ovšem na jaře začal trh rozmrzat, objemy poskytnutých hypoték začaly růst a s poklesem úrokových sazeb začal podíl hypoték sloužících k refinancování pozvolna klesat.

Jaká je v současnosti situace na trhu a jak se vyvíjí poptávka po refinancování? Na tyto otázky jsme se zeptali aktérů tuzemského hypotečního trhu – bank a hypotečních makléřů. A z odpovědí vyplývá, že situace v jednotlivých bankách se v současnosti diametrálně liší. U větších bank, až na výjimky, se podíl refinančních hypoték pohybuje na úrovni jednotek procent a současné době spíše stagnuje či mírně klesá.

„Podíl hypoték s účelem refinancování ve 2. čtvrtletí 2010 vzrostl z cca 3% na téměř 6% a ve 3. čtvrtletí zase poklesl na 4%,“ komentuje trendy v účelovosti poskytnutých hypoték Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Naopak rostoucí význam refinancování evidují banky s menším tržním podílem, které se snaží prostřednictvím atraktivní cenové politiky a nízkých sazeb svůj podíl navýšit. Například Wüstenrot hypoteční banka pro tento účel připravila před čtyřmi lety bezpoplatkovou hypotéku REFIN. „Podíl těchto hypoték na celkovém objemu se po skokovém nárůstu mezi rokem 2007 a 2008 ( z 13 % na 28 %) v roce 2010 opět zvýšil. Ke konci září činil 30 %, komentuje vývoj poptávky po refinancování Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot hypoteční banky.

Výjimkou je Raiffeisenbank, která patří do velké 4 a u níž podíl refinančních hypoték v porovnání s loňským rokem vzrostl o bezmála 14 % a v současnosti tvoří zhruba čtvrtinu produkce. „Pokles neúčelových úvěrů je způsoben hlavně krizí - s oblibou si je berou podnikatelé a v této době nemají dostatečnou bonitu nebo nechtějí riskovat, že by úvěr nemohli splatit. Nárůst refinancování souvisí se snahou klientů najít co nejpříznivější podmínky pro splácení. Přesuny mezi výstavbou a koupí nejsou podstatné - odráží momentální cenově výhodné nabídky dokončených bytů,“ uvedl Tomáš Kofron, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Tabulka 1: Struktura produkce hypoték Raiffeisenbank

Účel financování 2009 2010 Změna +/-
Koupě 31,8 35,95 4,15
Výstavba a rekonstrukce 33,09 28,28 -4,81
Refinancování 10,69 24,55 13,86
Neúčelové úvěry 20,75 8,92 -11,83
Vypořádání maj. poměrů 3,67 2,3 -1,37

Zdroj: Raiffeisenbank

Nicméně zdaleka nejaktivnější v oblasti refinancování je LBBW Bank, u níž refinanční hypotéky představují dlouhodobě zhruba polovinu produkce nově sjednaných hypoték. „Žádnou změnu co do účelovosti nových HU, jsme během posledních měsíců nezaznamenali. Refinancování u nás tvoří dlouhodobě cca 50 %, 40 % připadá na bydlení, 6 % na konsolidaci úvěrů a zbývající 4 % představují americké hypotéky a úvěry na pořízení nemovitosti sloužící k dalšímu pronájmu,“ vypočítává Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW Bank.

V celkovém součtu však z našeho průzkumu vyplývají dvě věci. Jednak vlivem výrazného poklesu sazeb se nabídky bank vyrovnaly do té míry, že přechod ke konkurenci již není pro klienty tak lákavý, jako v dobách vysokých sazeb a za druhé: banky si ještě lépe uvědomily hodnotu svých bezproblémových klientů a jsou jim ochotny v době refixace nabídnout takové podmínky, které je od „přestupu“ odradí

Tento trend potvrzuje také Jan Kruntorád, ředitel společnosti Gepard Finance, který uvádí: „Naším prvořadým úkolem je klientovi poskytnout dokonalý servis, který v mnoha případech rozhodně nekončí refinancováním hypotéky, ale na základě naší součinnosti v bance, dojednáním přijatelné úrokové sazby na další fixační období a tudíž ponecháním hypotéky v původní bance. Banky sami se poučily, a tak nyní většinou nenabízejí fatálně odlišné podmínky při otočce úrokové sazby, ve srovnání s úrokovými sazbami pro nové klienty. To společně s trendem mírného růstu trhu v nových obchodech, bezpochyby znamená nižší objem refinancovaných hypoték,“

„Z hlediska správy svých portfolií, řešíme s našimi klienty refinancování jejich hypotéky při nesrovnatelné nabídce na další fixační období, nebo při vyhraněné averzi klienta k původní finanční instituci,“ komentuje aktuální vývoj na trhu Jan Krunotorád.

Mírný odklon od refinancování zaznamenaly v posledních měsících také statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu. Od dubna letošního roku, kdy „ostatní“ účelové hypotéky, z nichž velkou část tvoří refinanční hypotéky, dosáhly 18% podílu na trhu, jejich váha neustále klesá a v září byla již o 3 procentní body níže.

Graf 2: Účelovost poskytnutých hypotékGraf 2: Vývoj podílu ostatních hypoték na celkovém objemu poskytnutých hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Anketa

Prolomí souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX letos hranici 4,5 %?

Ano (95)
 
Ne (6)
 
Nevím (3)
 Celkem hlasovalo 104 čtenářů

Refinancování ztrácí díky poklesu úrokových sazeb na atraktivitě >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

OYMIMNhRaW Bobbi | 21.07.2011 21:21

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »