Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Regulace úvěrového trhu lichváře nevymýtí, potvrdili experti

Zákon o spotřebitelském úvěru, jehož návrh aktuálně projednává poslanecká sněmovna, nepřispěje k odstranění lichvy a predátorských úvěrových společností. Shodli se na tom účastníci sympozia Regulace spotřebitelských úvěrů, které ve čtvrtek 7. dubna 2016 uspořádala Česká asociace věřitelů ve spolupráci s Havlíček Brain Team. V důsledku regulace pravděpodobně na trhu zůstane pouze několik desítek licencovaných poskytovatelů úvěrů, to ovšem nezabrání tomu, aby další subjekty nadále fungovaly mimo regulovaný trh. (Tisková zpráva: Česká asociace věřitelů)

Sympozium potvrdilo naše domněnky a předpoklady, že regulace nevymýtí lichvářské praktiky. S omezením nabídky úvěrových služeb totiž nepoklesne poptávka po nich a spotřebitelé, kteří nesplní podmínky férových licencovaných poskytovatelů, budou svou poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh,“ uvedl Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.

Tyto obavy potvrdila i Helena Kolmanová, ředitelka samostatného odboru ochrany spotřebitele České národní banky. Podle jejích odhadů zůstane na trhu po přijetí nové legislativy zhruba 50 až 70 poskytovatelů úvěrů, pro které bude fungování za nových podmínek ekonomicky smysluplné. Ostatní subjekty pak zřejmě z části ukončí svou činnost, z části ovšem budou nadále působit mimo regulovaný trh.

K podobné situaci mezitím došlo na Slovensku, kde byla nedávno přijata podobná úprava. Podle informací Ivana Kahance, výkonného tajemníka slovenské Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, se výrazně snížila nabídka úvěrů zejména pro sociálně nejslabší a finančně nejméně gramotnou skupinu obyvatel, což ji zahnalo do náruče lichvářů. Ty je samozřejmě možné postihovat z důvodu spáchání trestného činu. V praxi k tomu ovšem v České republice i na Slovensku dochází jen sporadicky. Trestní soudce a zároveň viceprezident Soudcovské unie Roman Lada dle svých slov rozhodoval za svou více než 20letou praxi ve věci lichvy pouze čtyřikrát.

Místopředseda České advokátní komory Robert Němec a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol shodně upozornili na to, že přijetí nového zákona může vyvolat masový nárůst spotřebitelských žalob. Zákon totiž věřitelům ukládá povinnost dostatečně prověřit úvěruschopnost spotřebitelů. V případě, že tuto povinnost nesplní, bude smlouva prohlášena za neplatnou. Není ovšem zcela jednoznačné, jaký způsob a míra prověřování je z pohledu zákona dostatečná. Podle Sokola proto hrozí riziko, že spotřebitelé, kteří nebudou chtít své dluhy splácet, začnou argumentovat tím, že nebyli věřitelem předem dostatečně prověřeni, a vyhnou se tak placení smluvních sankcí i úroků. Sokol v tomto směru očekává až tisíce soudních sporů.

Dle informací poslance Františka Laudáta (TOP 09) lze předpokládat, že sněmovna návrh schválí v květnu nebo červnu tohoto roku. Promítnuta do něj bude patrně většina doposud předložených pozměňovacích návrhů, které zahrnují snížení maximální výše sankcí za nesplácení úvěru ze 70 na 50 % půjčené částky nebo zrušení rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách, které opět zahltí agendu soudů, což potvrdil i Hynek Zoubek, místopředseda Městského soudu v Praze. Podle poslanec Jana Chvojky (ČSSD) může zákon dostát i určitých zmírnění, například v podobě snížení hranice základního kapitálu poskytovatelů úvěrů z 20 na 15 milionů korun nebo nahrazení podmínky maturitní zkoušky podmínkou několikaleté praxe v oboru.

Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace, označil regulaci za kompromis, se kterým se banky dokáží vypořádat, nicméně na úkor zdražení svých služeb. Podobný postoj po řadě měsíců vyjednávání zastává i Jiří Pulz z České leasingové a finanční asociace nebo Jiří Šindelář z Unie společností finančního zprostředkování a poradenství.

Celým sympoziem se pak nesla otázka, jak dalece je ochrana spotřebitelů-dlužníků potřebná a kam až sahají její hranice. Místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala upozornil na významný obrat v pohledu na dluhovou problematiku v posledních letech, kdy se lidé nejprve přestali stydět za své dluhy a následně i za jejich nesplácení. Zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček pak vyslovil obavu, zda má v dnešní době jakákoli regulace služeb ještě nějaký vliv na jejich konzumaci a zda spotřebitelé vůbec dokáží využívat prostředky ochrany, které jim zákonodárci zajišťují.

Podle ekonoma Michala Mejstříka z pražské Fakulty sociálních věd by trhu patrně více prospěla přirozená samoregulace.

Regulace úvěrového trhu lichváře nevymýtí, potvrdili experti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »