Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rekonstrukce 765 tis. Kč, balkón 30 tis. Kč

Rekonstrukce 765 tis. Kč, balkón 30 tis. Kč

Finanční úřad pro účely daně z nabytí nemovitých věcí porovnává kupní cenu nemovitosti s její směrnou hodnotou. Ta vychází z lokality a „příslušenství“, jaké daná nemovitost má. O kolik je podle státu levnější bydlení v přízemí a kolik přidá k hodnotě bytu kompletní rekonstrukce či sauna?

Finanční úřad již od počátku letošního roku nevyžaduje k převodu nemovitosti doložit ocenění převáděné nemovitosti. V naprosté většině případů jeho účel nahradila tzv. „směrná hodnota“. Pokud je kupní cena vyšší než 75 % směrné hodnoty, platí se daň z nabytí z kupní ceny. Pokud by byla kupní cena nižší, může si kupující či prodávající nechat sestavit ocenění nemovitosti jako v předešlých letech, nebo daň zaplatit podle směrné hodnoty.

Směrná hodnota vychází z cenových map a měla by tak do značné míry kopírovat tržní podmínky lokality, v níž se byt, rodinný dům či pozemek nachází. Pochopitelně je ale zatížen určitým zjednodušením, a tak se výsledná směrná hodnota od kupní ceny může významně lišit. Mezi zjednodušení při výpočtu patří i „parametrizace“ jednotlivých faktorů, které výslednou cenu ovlivňují. Kolik k výsledné ceně přidá kompletní rekonstrukce a jak se liší cena bytu v cihlovém a panelovém domě podle směrné hodnoty?

„Základní cenu“ bytu počítejme podle ukázkového bytu z článku „Na kolik si stát cení váš byt?“. Jedná se o byt o velikosti 68 m2 v Praze, který se nachází ve 3. patře cihlového domu bez výtahu. Jeho součástí je sklep a dům se nachází mimo záplavovou zónu. Směrná hodnota modelového bytu vychází 2 931 145,40 Kč.

Praha je ale pouze jedním z regionů, byť v hlavním městě žije přibližně desetina obyvatel České republiky. Proto zvolme „srovnávací byt“, který má stejné parametry jako byt pražský, pouze se nachází v jiném regionu. Městem, kde jsou jedny z nejnižších cen bytů a i v nájemném vychází nejhůře, jsou České Velenice v Jižních Čechách. V nich směrná hodnota „srovnávacího bytu“ vychází na 983 473,10 Kč.

Co hýbe cenou nejvíce

Modelový byt se nachází dle předpokladů mimo záplavovou oblast. Pokud by byl oblasti s vysokým rizikem výskytu povodně, jeho směrná hodnota by poklesla o rovných 30 %.

Ještě větší význam má ale rekonstrukce. Modelový byt je po rekonstrukci. Jeho varianta před rekonstrukcí by byla o 26 % levnější. Rekonstrukcí lze cenu (směrnou hodnotu) zvýšit o 35 % ceny před rekonstrukcí.

Byty v panelových domech jsou levnější než ve zděných. Podle směrné hodnoty stojí byt v nezatepleném panelovém domě o 14 % méně než modelový byt v cihlovém bytovém domě. Jeho zateplením lze hodnotu bytu zvýšit. Ovšem pouze o 5 %. Zateplit lze i cihlový dům, ovšem tím jeho směrná hodnota nevzroste.

Tabulka 1: Vliv rekonstrukce, povodní a stavební konstrukce na směrnou hodnotu bytu

Praha

České Velenice

Cena modelového bytu

2 931 145,40 Kč

983 473,10 Kč

Před rekonstrukcí

–765 420,20 Kč

–256 817,60 Kč

Panel nezateplený

–399 521,70 Kč

–134 049,70 Kč

Panel zateplený

–267 006,70 Kč

–89 587,90 Kč

Riziko povodní

–880 134,80 Kč

–295 307,70 Kč

Zdroj: Vlastní zpracování na základě kalkulačky určení orientační směrné hodnoty bytu na stránkách Finanční správy

Kdy se vyplatí rekonstrukce

Pokud by pražský modelový byt nebyl po rekonstrukci, jeho cena by dle směrné hodnoty měla být o 765 tis. Kč nižší. U srovnávacího bytu v Českých Velenicích by byt bez rekonstrukce přišel pouze o 257 tis. Kč hodnoty. To lze využít i při úvahách o investici.

Odpovídá-li rozdíl mezi směrnou hodnotou zrekonstruovaného a nezrekonstruovaného bytu řádově i rozdílům tržních cen, lze se na rekonstrukci bytu před jeho prodejem podívat i z druhé strany. Jsou-li náklady na rekonstrukci vyšší než rozdíl směrné hodnoty (a ten odpovídá tržním podmínkám), pak se rekonstrukce před prodejem nevyplatí.

Obdobným ukazatelem může být srovnání realitní inzerce a zjištění rozdílu nabídkových cen. Oba přístupy mají své výhody i nevýhody, ale v oblastech, kde není příliš mnoho realitních transakcí, může i realitní inzerce přinést zkreslené výsledky. Ideální je oba pohledy zkombinovat.

„Drobnosti“ a směrná hodnota

Podobně jako k rekonstrukci lze přistoupit i k dalším „drobnostem“, které mohou změnit směrnou hodnotu. Sklep sice postavit dodatečně nelze, ovšem do většího bytu instalovat saunu nebo dům vybavit balkóny či výtahem nemožné není. Všechny tyto úpravy ovšem nepřidají bytu víc než 5 % hodnoty.

Tabulka 2: Zvýšení směrné hodnoty modelového bytu „drobnými“ úpravami

Praha

České Velenice

Balkón

29 667,80 Kč

9 953,90 Kč

Sklep

59 334,70 Kč

19 908,30 Kč

Sauna

140 426,20 Kč

47 116,50 Kč

Výtah

146 359,80 Kč

49 106,90 Kč

Zdroj: Vlastní zpracování na základě kalkulačky určení orientační směrné hodnoty bytu na stránkách Finanční správy

I v tomto případě se jedná pouze o odhad, jak by mohla úprava zvýšit cenu bytu. V každém případě ale zvýší směrnou hodnotu pro srovnání s tržní cenou pro výpočet daně z nabytí nemovité věci.

Přízemí je levnější

Přestože přízemní byty jsou často snáze přizpůsobitelné jako bezbariérové a jako takové ceněné, jejich cena je nižší i oproti bytům ve vyšších patrech bez výtahu. Riziko snazšího vstupu neoprávněných osob je zaplaceno o 5 % nižší cenou. Poměříme-li cenu oproti bytu ve vyšším patře s výtahem, je rozdíl dokonce rovný desetině směrné hodnoty.

Anketa

Odpovídá směrná hodnota tržním cenám?

Rozhodně ano. (2)
 
Spíše ano. (1)
 
Spíše ne. (2)
 
Rozhodně ne. (8)
 
Nevím. (1)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Rekonstrukce 765 tis. Kč, balkón 30 tis. Kč >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »