Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rekordně nízké sazby a rekordně vysoké riziko

Autor: Zbyněk Prim | 22.04.2014 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: nízké sazby úrokové sazby hypotéky
Rekordně nízké sazby a rekordně vysoké riziko

K napsání tohoto článku mne motivovala zpráva, kterou snad nikdo nemohl přehlédnout. Ze všech možných serverů, zkrátka všude se na člověka valil článek o rekordně nízkých sazbách = už zase! Po kolikáté již? Že by hypoteční úvěry skutečně narážely na své úrokové dno … už zase???  Asi ano. Nejnižší sazby na 5ti letý fix oscilují kolem 2,5 – 2,6% p.a. a to je skutečně rekord. O vývoji úrokových sazeb nejlépe vypovídá Hypoindex a jeho současná průměrná výše pod 3% p.a.

A proč že je to špatně? Není – jen níž a jen déle, řekl by si spotřebitel a i poradci. Nicméně já vidím v nízkých sazbách 2,3 rizika. Jak pro banky, tak i spotřebitele ale i pro trh samotný. Aby bylo jasno, také jsem příznivcem nízkých úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.

1)      Spotřebitelské riziko

A proč píšeme zas a znovu o rizicích? Protože rizika jsou obecně málo komunikovány. A také platí – opakování matka moudrosti. Kolegové, spotřebitelé, uvědomte si, že sazba 2,59% není do nekonečna a jednou skončí = tedy ve výročí fixního období. A kdo ví, jaká sazba bude poté? Podívejme se na dlouhodobou statistiku úrokových sazeb. Již jsme byli nahoře / dole / nehoře / dole … (tam jsme nyní). Kam asi půjdeme dále? Nyní jsme v období slev, výprodejů chcete-li. Banky mají takové moře peněz, že by hrozně rádi půjčovali a podbízí se více nežli jindy.

Podívejte se však na vývoj Hypoindexu v kontextu 12 let…

graf-hypoindex-brezen-2014  

Chci tím jenom říci, že ti, kteří nyní žádají o 90% či 100% hypoteční úvěr (tedy bez vlastní participace vlastních zdrojů), mohou být po skončení fixního období nemile zaskočeni.

Podívejme se na příklad: 2 000 000,– na 30 let splatnosti při anuitním splácení s pětiletým fixním obdobím a sazbou 2,69%. (můžete namítat, že na 90% LTV se nedostanu na sazbu 2,69% = není tomu tak, právě v tomto období má jedna z bankovních institucí takovouto akci…). Splátku máme 8 101 korun. Za 60 měsíců, tedy 5 let dlužím bance 1 767 918 korun (jistina). A co se stane, když nám vyskočí ZNOVU úroky na např. 5,5%?  Ano, klient již nemá třiceti letou, ale 25 letou hypotéku, sazbu 5,5% a splátka? 10 857 korun. Tedy o cca 240tis menší úvěr ale o 2 756 korun vyšší splátku.

Tedy uvědomme si, že klienti by si určitě měli celých těch 5 let vytvářet polštář a například počítat s daleko vyšším úrokem a tím pádem i výší splátky. Klient, který peníze „neprojí“ ale odloží stranou, bude i v dobách vysokých sazeb relativně v pohodě. Ten kdo jede „na krev“ a dnes projde u banky jen tak tak … to bude mít dosti složité! A s tím je třeba rozhodně počítat.

2)      Riziko pro banky

Všechny banky se bojí tzv. defaultních úvěrů. Tedy těch úvěrů, u kterých klienti přestanou splácet. Dnes jako snad nikdy jindy si můžete v klidu půjčit 100% z hodnoty nemovitosti kdy úroková sazba osciluje kolem 3,5 – 4% p.a. (viděl jsem od banky nabídku i za 3,1 % !!! ). U těchto úvěrů je riziko ještě větší nejen pro klienta ale i pro banky. Co se asi stane s klientem, který projde „o prsa“ na 100% LTV za sazbu 3,5% a poté dostane 5,5? Klient může mít problémy se splácením úvěru. A zde se poté dostane do komplikací i banka. Oba jsou spojené nádoby a jeden je závislý na druhém. Jeden klient asi banku nepoloží …

Nechci tímto odsuzovat 100% hypoteční úvěry, vůbec ne! Jen chci poukázat na rizika, která musí být zákonitě klientovi prezentována při řešení obchodních případů.

Jak z toho ven? Z dob vysokých sazeb? O tom se zmiňuji v článku na téma variabilní sazby. Skončí-li vám fixní období v dobách vysokých úrokových sazeb, přejděte na plovoucí, variabilní, floatovou sazbu a průměrujte si cenu nákupu úroků na měsíční bázi. Rozhodně nefixujte za 5,5 za 6 % na X let dopředu! Proděláte…

3)      Riziko pro realitní trh

Stejně tak, jako dnes křičíme do světa rekordně nízkých úrokových sazeb, tak v letech 2008 – 2010 jsme křičeli také rekordně – ale vysokých sazeb. Průměrná sazba olizovala číslici 6 a trh se doslova zastavil. Realitky přestaly prodávat, banky půjčovat a klienti neakceptovali vysoké splátky. Tedy i realitní kanceláře by měli sledovat vývoje sazeb a reagovat tak se svou nabídkou. Resp. nejen klienti, banky ale i realitky by měli vývoj sazeb ve smyslu jejich vlastních zájmů. Žně netrvají věčnost.

U developerů je to trošku horší. Než developer vykoupí pozemek, sežene veškerá povolení a navíc než začne stavět, uběhne mnoho let. A tak se nyní dokončují projekty z let 2008 a dále, kdy developeři koupili pozemky dráž. Ale to už je jiný příběh.

Vrátím-li se k sazbám tak si osobně myslím, že trh nachází jak své dno, tak i strop. Můžeme tedy dle cca 12tii leté historie vývoje sazeb v ČR prozatím říci, že strop je kolem 6ti procent a dno cca 2,5%. Pokud si uděláte měsíční report za 12let vývoje sazeb, průměr nám vyjde cca 4,45 % p.a. Tedy cokoliv pod tím je dobré.

Pokud opakovaně čteme v novinách o tom, že úrokové sazby jsou nízké, prosím, neberte to jako dogma. Buďme realisté a podívejme se na trhy s delší perspektivy. Jednou jste nahoře, jednou dole – jako v životě.

Co tedy plyne z dnešního článku?

Pokud si dnes berete fixní období, rozhodně je v dnešní době lepší fixní období a čím delší, tím lepší! 5 let je standard, 7 let proč ne … s 10ti či delším fixem bych byl přeci jen opatrnější (ačkoliv se objevují 10ti leté fixní období kolem 3,3 – 3,7 % p.a. a uvidíme kde ony najdou své dno). Rozhodně je tedy dnes doba pro delší fixní období než kratší či float.

 

Variabilní sazbu dnes z nabídky vypusťte. Vraťte se k ní, pokud vám náhodou fixní období skončí v dobách vysokých sazeb.

Tvořte si rezervu po celou dobu splácení hypotečního úvěru. Uvědomte si, že navýšení splátky o 20 procent může přijít v zásadě „kdykoliv“. Nespoléhejte na to, že období nízkých sazeb je konstanta.

Nejděte na krev – pokud uvažujete o stoprocentním hypotečním úvěru, určitě zde platí 2× měř a jednou řež. Nejde o to, že vám banka úvěr dnes poskytne (a ráda). Ale jde o to, jaké to pro Vás může mít následky do budoucna = hodnota nemovitosti, výše úroků po fixaci, výše rezerv atd. Myslete prostě na zadní vrátka.

Pokud si nejste jisti s výší hypotečního úvěru, resp., i když víte, že vám bankovní instituce poskytne hypoteční úvěr, udělejte si svůj vlastní splátkový test. Odkládejte si kompletní náklady na živobytí stranou například na spořicí účet. Alespoň 6 měsíců. Nebojte se, nemovitost vám neuteče … byly a budou. Zkuste si spočítat splátku hypotečního úvěru, plus veškeré poplatky na pojistky domácností /nemovitostí/ životních pojistek. Neopomeňte náklady na provoz domácnosti od elektriky po plyn … k této částce si připočtěte rezervu třeba 20 % navíc a posílejte si danou částku na zmíněný spořicí účet. Tak si uděláte svůj vlastní test, zda vůbec utáhnete provoz nové domácnosti. Co se stane, když neutáhnete? Nic … Zjistíte, že jste si alespoň něco naspořili na spořicí účet… a také kde jsou vaše hranice, které komfortně zvládnete. Teprve poté si můžete říci: ano, banka by mne sice dala úvěr se splátkou 15tis Kč/m, ale já si mohu dovolit „jen“ 12 000 korun.

Přeji všem bezproblémové splácení svých úvěrů.

Rekordně nízké sazby a rekordně vysoké riziko >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »