Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rekordní počet klientů čeká letos zvýšení úrokové sazby hypotéky: refinancováním hypotéky mohou ušetřit desítky tisíc korun

04.02.2010 10:35 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Přibližně 50 tisícům klientů tuzemských bank skončí podle odhadů Fincentra v letošním roce období fixace úrokové sazby hypotečního úvěru. U hypoték uzavřených v roce 2005 může vzrůst úroková sazba až o 2 procentní body, rozdíl ve splátkách může činit i několik tisíc korun měsíčně. Možnosti refinancovat hypotéku a snížit tak měsíční splátky na minimum však využívá v České republice stále velmi málo osob.

Zmíněných 50 tisíc klientů čerpalo v minulosti hypotéky, jejichž souhrnný objem v současnosti činí 70 miliard korun. Odhady zahrnují fyzické osoby, jež čerpaly hypotéku na financování bydlení. „Pokud bychom do odhadů zahrnuli také neúčelové úvěry - takzvané americké hypotéky, zvýšil by se počet klientů s končící fixací na 58 tisíc a objem potenciálně refinancovatelných úvěrů na přibližně 80 miliard korun,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Podle dosavadních zkušeností využívá možnosti refinancovat svou hypotéku přibližně 15 % veškerých klientů, kterým končí období fixace. Dalších 15 % klientů na konec fixace alespoň myslí a pokusí se využít hrozbu refinancování u jiné banky při jednání s bankou o úrokové sazbě na další období fixace.

Alespoň hrozba přechodu k jiné bance pomáhá podle zkušeností finančních poradců Fincentra k tomu, že klienti získají znatelně lepší úrokovou sazbu než klienti, kteří pouze přistoupí na první návrh nové úrokové sazby zaslaný bankou na konci období fixace,“ doplnil Josef Rajdl.

Celá řada klientů bohužel vyčkává na konci fixace na nabídku banky. Pokud však přijdou nové podmínky od banky dva až tři týdny před koncem fixace, není v silách klienta během takto krátké doby vyřešit případné refinancování,“ uvádí Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum. „Právě v této situaci klient ocení dobrého finančního poradce, který za něj sleduje blížící se termín konce fixace hypotéky a alespoň dva měsíce před koncem fixace začne případné refinancování s klientem a bankou řešit.“

V souvislosti s nedostatečným využíváním možnosti refinancovat hypotéku připravilo Fincentrum pro klienty bank s končící fixací 5 zásad pro úspěšné refinancování:

1. Myslete na konec fixace Kontaktujte svou banku 3 měsíce před koncem fixace úrokové sazby a zjistěte si údaje o své hypotéce (výše nesplacené jistiny). Zároveň svoji banku požádejte o nabídku pro další fixační období. 

2. Posuďte své možnosti Ne všechny úvěry je snadné či výhodné refinancovat. Pokud máte specifický typ úvěru (např. s úrokovou dotací pro mladé, současnou výši hypotečního úvěru nad 90 % hodnoty nemovitosti či hypoteční úvěr na výstavbu) soustřeďte se spíše na jednání se svojí bankou. Pokud je nabídka neúměrná vaším finančním možnostem, pokuste se vyjednat např. prodloužení splatnosti úvěru. Zvažte také možnost mimořádné splátky.

3. Srovnávejte Nabídku porovnejte s konkurenčními nabídkami – jednoduše lze provést např. přes aktuální sazbu Fincentrum Hypoindexu. Nabízí-li banka vyšší sazbu, nemusí to být pro vás konečná nabídka, ale spíše impuls k dalšímu jednání. Do svých možností zahrňte nejen banky, ale i stavební spořitelny – obzvláště máte-li uzavřené stavební spoření s nárokem na přidělený úvěr v blízké budoucnosti.

4. Buďte aktivní První nabídka banky je často sestavena s dostatečnou rezervou pro další jednání – nebojte se jednat o nižší sazbě. Zároveň si zjistěte nabídky konkurence – ať již pro refinancování či jako argumentaci pro jednání se svojí bankou. Jednání o refinancování započněte nejpozději 2 měsíce před koncem fixace.

5. Jednejte s rozvahou Pokud vaše banka nepřiměřeně zdržuje, nenechte si jejími sliby utéct možnost refinancování – buďte připraveni na vše. Na druhou stranu nelpěte na vítězství za každou cenu – pokud je sazba nejlepší konkurenční nabídky od nabídky vaší banky výhodnější do výše 0,5 % a banka vám vychází vstříc, neměňte dobré služby za pár desetin úrokové sazby – berte na vědomí i ostatní podmínky. 

Při dodržení 5 zásad k úspěšnému refinancování mohou klienti ušetřit během pětiletého období fixace i několik desítek tisíc korun. Vzorový příklad průměrné hypotéky, které končí období fixace v roce 2010, jednoduše dokumentuje přínos proaktivního přístupu klienta při končícím období fixace: 

Příklad: využití refinancování průměrné hypotéky v roce 2010

 

parametry hypotéky při pasivním využití nabídky dosavadní banky

parametry hypotéky při refinancování nebo zvýhodnění podmínek pro další období fixace

výše hypotéky

2 000 000 Kč

2 000 000 Kč

Splatnost

20 let

20 let

úroková sazba

6 %

5 %

výše splátky

14 296 Kč

13 228 Kč

celkem zaplaceno během 5 let fixace

857 760 Kč

793 680 Kč

úspora u lepší varianty financování

 

64 080 Kč

Zdroj: Fincentrum  

Rekordní počet klientů čeká letos zvýšení úrokové sazby hypotéky: refinancováním hypotéky mohou ušetřit desítky tisíc korun >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (363)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 519 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »