Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010!

Pokles úrokových sazeb hypoték nebere konce. Fixní úrokové sazby klesají s menšími přestávkami od března 2009. Z aktuálních statistik makléřské společnosti GOLEM FINANCE vyplývá, že průměrná výše úrokové sazby, za kterou banky v březnu nabízely své hypotéky, klesla o dalších 6 setin na 2,24 %. Výsledkem je rekordní první čtvrtletí, očekáváme minimálně 34 mld. Kč v objemu poskytnutých hypoték.   

Je až neuvěřitelné, s jakou frekvencí banky sahají do svých úrokových lístků. Přenastavení sazeb hypoték oznámila v uplynulém měsíci Oberbank, Expobank, Hypoteční banka s ČSOB a v rámci pravidelných „hypodní“ také Raiffeisenbank. Ve většině případů šly sazby dolů, pouze Expobank úrokové sazby až na 1 letou fixaci nepatrně navýšila.

Aktuální hodnota titulního indexu GOFI 70, který mapuje nabídky všech bank a s vysokou mírou pravděpodobnosti předpovídá vývoj trhem respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, dosahuje hodnoty 2,24 %. Přitom ještě loni v březnu se index potýkal s 3procentní hranicí.

clipboard0651

Za pouhých 12 měsíců průměr úrokových sazeb propadl o bezmála 7 desetin procenta a v porovnání s březnem 2009 jsou nyní sazby na méně než polovině, neboť tehdy index dosahoval hodnoty 5,66 %. Jestliže letos v březnu měsíční splátka 2milionové hypotéky s 20 letou splatností vychází na 10 347 Kč, před šesti lety klienti za tu samou hypotéku měsíčně platili 13 939 Kč.

clipboard0652

Tip: K porovnání dvou variant úvěru a modelaci průběhu splácení využijte naší kalkulačku Srovnání dvou hypoték. 

Při podrobnějším pohledu do cenových statistik je zřejmé, že největší pokles sazeb opět zaznamenaly hypotéky do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, které od loňského března již zlevnily téměř celý procentní bod. Aktuálně hodnota indexu GOFI 100 činí 3,34 %, loni v tom samém měsíci to bylo 4,27 %. Pokles sazeb tohoto typu hypoték v praxi znamená, že klienti mohou získat levné financování, aniž by při pořizování nemovitosti museli vynakládat vlastní prostředky. Na jednu stranu tento cenový posun znamená zlepšení dostupnosti bydlení, na druhou stranu může z dlouhodobého pohledu znamenat zvýšenou míru rizika nesplácení, které u 100% hypoték hrozí.

Variabilní sazby nechávají banky v klidu

Samotnou kapitolou jsou variabilní úrokové sazby. V rámci našeho monitoringu sazeb sledujeme vývoj variabilních sazeb navázaných na 1měsíční PRIBOR s garancí marže po celou dobu splácení. Průměrná nabídková sazba u tohoto typu hypotéky v březnu klesla o 4 setiny procentního bodu na 2,45 %. Vývoj v případě floatových sazeb není zdaleka tak dynamický, jako v případě fixních sazeb a tak se propast mezi oběma ukazateli měsíc co měsíc zvětšuje. Průměr fixních sazeb je nyní o 21 setin procenta níže, což je zcela výjimečná situace. V zemích s rozvinutou nabídkou variabilních sazeb bývá tento rozdíl minimálně 0,5 procenta, ale v opačném směru, tzn. ve prospěch variabilních sazeb.

Další rekord na dosah. Objem hypoték v 1. čtvrtletí hravě překoná rekord loňského roku, 30,3 miliard korun

Objemy sjednaných hypoték raketově rostou. Nadmíru příznivé úrokové sazby a dostupnost hypoték jsou však pouze předpokladem dosažení nadprůměrných výsledků. Klíčovou roli nyní hraje oživení na realitním trhu, ke kterému došlo v loňském roce v souvislosti s obratem prodejních cen bytů a nyní ještě nabírá na síle. Kromě růstu prodejů stávajících nemovitostí navíc pozorujeme oživení v oblasti výstaveb rodinných domů a bytových jednotek, které působí jako zásadní stimul nárůstu průměrné půjčené částky. Průměrná výše hypotéky v letošním roce zatím neklesla pod 1,73 milionu korun, přitom loňským průměrem bylo 1,65 mil. Kč. Výsledek prvního čtvrtletní očekáváme minimálně nad hranici 34 miliard korun sjednaných hypoték, což je více než dvojnásobek roku 2010, kdy byl sjednán objem pouze 15,9 mld. Kč.

První dva měsíce letošního roku byly co do objemu poskytnutých hypoték rekordní. V obou měsících banky překonaly 10 miliardovou hranici, což se bankám nikdy před tím nepodařilo a s velkým očekáváním, podpořeným celou řadou akcí, banky vstupovaly do třetího měsíce. Loni v březnu objem sjednaných hypoték dosáhl 13,8 miliard korun, letos to může být i více. Z kusých informací, které máme od jednotlivých hráčů na trhu, to vypadá, že se objem v březnu sjednaných hypoték může dostat nad loňskou hranici a dokonce se přiblížit až k 15 miliardám. Oficiální březnové výsledky budou známy 22. dubna. Už nyní je však zřejmé, že výsledky letošního 1. kvartálu překonají dosavadní maximum roku 2014. Loni to bylo 30,3 mld. Kč.

Indexy míří ke 2 procentům

Co se týče budoucího vývoje úrokových sazeb tak očekáváme další pokles. Březnový FINCENTRUM HYPOINDEX bude s vysokou pravděpodobností následovat nabídkový index GOFI 70 a klesne ke 2,20 %. Zároveň pozorujeme, že na mezibankovním trhu opět došlo ke korekci sazeb směrem dolů a obnovení klesajícího trendu. Banky v prvních dubnových dnech pokračují v cenových akcích, takže očekáváme, že cenový průměr nabídkových sazeb klesne v průběhu dubna pod 2,20 %.

clipboard0653

Jedna věc je však statistika a druhá věc je praxe. V individuálních případech již klienti mohou získat úrokovou sazbu hluboko pod 2 procenty. Konečná výše se totiž odvíjí od účelu, volby fixace a především bonity a vyjednávacích schopnostech klienta. Pokud chcete mít kompletní přehled o nabídce bank a jistotu, že lepší podmínky byste v danou chvíli jinde nezískali, spojte síly se zkušeným hypotečním specialistou, který se navíc postará o celý proces vyřízení hypotéky.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, patria.cz, banky

Rekordní první čtvrtletí. Sazby na dalším minimu. Objem na dvojnásobku roku 2010! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »