Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rezidenční trh 2010: po předloňském rekordním propadu vloni prodeje znovu rostly

Autor: | 10.01.2011 15:33 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

Pražský rezidenční trh v uplynulém roce konečně znovu vykázal meziroční nárůst v počtu prodaných bytů. Po drtivém propadu v roce 2009, kdy se v Praze prodalo „pouze“ 1941 nových bytů a ve srovnání s rokem 2008 zaznamenal trh pokles přesahující 43 %, tak prodeje nových bytů vloni konečně znovu rostly. Vyplývá to ze statistik renomované developerské společnosti EKOSPOL a.s., jednoho ze tří největších pražských developerů.

V roce 2010 prodali všichni pražští developeři v rezidenčních projektech s 50 a více byty celkem 2691 nových bytů, což při srovnání se slabým rokem 2009 představuje meziroční nárůst o 38,6 %. Zdá se tedy, že trh má své dno již definitivně za sebou a situace se konečně znovu obrací.

Podle Evžena Korce, generálního ředitele EKOSPOL a.s., stojí za oživením trhu několik zdánlivě nesouvisejících faktorů. „Za prvé – krize způsobila pročištění developerského trhu, koncentraci tržních podílů a pokles cen stavebních prací. Díky tomu klesly ceny bytů v nově připravovaných projektech o 10-15 % a přehřátý trh dostal zaslouženou studenou sprchu. To jsou jednoznačně pozitivní dopady krize na stranu nabídky,“ vysvětluje Evžen Korec a pokračuje: „Za druhé – mediálně často skloňované slovo krize zprvu vyvolalo v lidech strach a obavy o budoucnost, což ještě umocnily vysoké úrokové míry hypotéčních úvěrů. Právě rok 2010 byl ale důkazem, že situace v České republice vůbec není špatná, a lidé si to dobře uvědomili. Pochopili, kdy je nejlepší doba nakupovat. Navíc, dnes jsou úroky z hypoték na tříletém minimu. To všechno jsou optimistické impulzy na straně poptávky.“

EKOSPOL prodal za celý rok 2010 celkem 380 nových bytů, o rok dříve jich bylo 346.

Dynamika trhu – každé čtvrtletí reálný nárůst prodejů

Největší výpovědní hodnotu má dynamika vývoje trhu, pokud ji sledujete po čtvrtletích. A tam se oživení projevuje zcela jasně,“ upozorňuje Korec. Ze statistik společnosti EKOSPOL vyplývá, že v prvním čtvrtletí loňského roku prodali pražští developeři celkem 666 a ve druhém dokonce 768 nových bytů. Ve třetím přišlo zpomalení – prodalo se „pouze“ 520 nových bytů. Podle Evžena Korce však šlo o tradiční sezónní výkyv, nikoli o druhé dno trhu. „Třetí čtvrtletí roku totiž zahrnuje celé období letních prázdnin a dovolených, kdy je poptávka po bytech – stejně jako po jakýchkoli jiných produktech – vždy slabší,“ zdůvodňuje Evžen Korec. Za pravdu mu dávají výsledky za poslední čtvrtletí roku 2010. Navzdory vánočnímu shonu a stresu se totiž v Praze prodalo celkem 737 nových bytů.Zdroj: Ekospol

Začíná ubývat i neprodejných „ležáků“

Pozitivní zprávou pro trh je i úbytek neprodejných dokončených bytů z období stavebního boomu. Po více než roce, kdy jejich počet s přibývajícími dokončenými projekty rostl až za hranici 2500, došlo ve čtvrtém čtvrtletí konečně k jejich reálnému úbytku. K 31. 12. 2010 evidovali pražští developeři v projektech s 50 a více byty celkem 2276 dokončených neprodaných bytů, ještě koncem září jich bylo 2519. I v tomto případě je snadné pojmenovat důvody. „Prodaly se především ty byty, u nichž developeři dostali rozum a zlevnili. Byty za ceny nastavené před dvěma roky si dnes prostě nikdo nekoupí. Další prodej dokončených bytů je jen otázkou dalšího zlevnění,“ myslí si Korec.

V roce 2011 se v Praze prodá přes 3000 nových bytů

Vývoj v letošním roce vidí Evžen Korec optimisticky. Objeví se totiž dva významné faktory, které potáhnou poptávku po novém bydlení nahoru. Prvním je plánované sjednocení obou sazeb DPH od roku 2012. Druhým pak deregulace nájemného v Praze. „Řada lidí, kteří byli dosud zvyklí platit za bydlení pár tisíc měsíčně, si dobře rozmyslí, zdali se jim vyplatí platit za byt tržní nájemné deset a více tisíc, nebo splácet stejně vysokou hypotéku a investovat tak do vlastního. Odhaduji, že počet prodaných bytů za rok 2011 přesáhne hranici tří tisíc,“ uzavírá Evžen Korec.Zdroj: Ekospol

Rezidenční trh 2010: po předloňském rekordním propadu vloni prodeje znovu rostly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »