Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rodiny s dětmi: Stát finančně pomůže

Rodiny s dětmi: Stát finančně pomůže

Čas levných hypoték pomalu končí a úrokové sazby začínají růst. Domácnosti s hypotékou hledají, čím splátky uhradit. A pomoci může i sociální podpora rodin s dětmi. Na co mají nárok?

Na pomoc rodičům přichází stát, který poskytuje rodinám s dětmi sociální dávky ve formě porodného, rodičovského příspěvku a přídavku na dítě. Nárok na některé z těchto dávek má rodič pouze tehdy, splňuje-li jistá tabulková kritéria. Nejzásadnějším z nich je nepřesáhnout svými příjmy stanovenou hranici 2,4násobek životního minima, přičemž se bere v úvahu průměrný příjem rodičů za poslední čtvrtletí před měsícem, ve kterém se dítě narodí nebo v němž o dávku rodič žádá.

Nárok na přiznání dávky vychází z příjmů ze závislé činnosti, z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, z dávek nemocenského a důchodového zabezpečení a podpory v nezaměstnanosti. Můžou sem být však započteny také jiné příjmy.

Životní minimum 

„Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb,“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých internetových stránkách.

Pro dospělého jednotlivce činí životní minimum 3 140 Kč, u každé další osoby žijící v rodině, která není nezaopatřeným dítětem, je to částka 2 830 Kč. U nezaopatřených dětí se výše částky mění podle věku: do 6 let 1 740 Kč, od 6 do 15 let 2 140 Kč a mezi 15 a 26 lety je to 2 450 Kč. Životní minimum je poté bráno jako součet všech částek připadající na členy domácnosti.

Příklad: matka samoživitelka má nárok na vybrané dávky tehdy, je-li její čistý měsíční příjem nižší než 11 712 Kč ((matka 3 140 + dítě 1 740) * 2,4). Když se dítě narodí do úplné rodiny, tedy matka i otec žijí ve společné domácnosti, jedná se o sumu 18 504 Kč (tj. (matka 3 140 + otec 2 830 + dítě 1 740) * 2,4).

Porodné      

Porodné je příspěvek vztahující s k porodu dítěte, který však stát poskytuje pouze rodinám s nízkými příjmy (tj. platí zde kritérium 2,4 násobku životního minima), a to jen na první živě narozené dítě. Tato částka činí 13 000 Kč. Pokud se narodí dvojčata či vícerčata, činí tento jednorázový obnos 19 500 Kč.

Rodičovský příspěvek   

Rodičovský příspěvek pobírá rodič, který pečuje o malé dítě. Nárok na něho má tehdy, jestliže po celý kalendářní měsíc „osobně, celodenně a řádně“ pečuje o dítě. Nárok je do 4 let věku dítěte, případně do 10 let, je-li dítě zdravotně postižené. Tato dávka není nijak ovlivněna příjmem rodičů a pobírá ji tedy každý rodič pečující o dítě.

Pojem „osobně a celodenně“ však není stoprocentně nezbytný. Rodiče mohou svěřit dítě do péče jeslí či mateřské školy a o příspěvek nepřijdou, pokud děti mladší dvou let nebudou v těchto zařízeních déle než 46 hodin měsíčně. Dvouleté a starší děti již mohou být ve školce neomezeně.

Výše rodičovského příspěvku činí 220 tisíc Kč. Jeho vyplácení je rozloženo v pravidelných měsíčních platbách. Částku musí rodič vyčerpat do 4 let věku dítěte. Může si však zvolit, po jakou dobu si přeje čerpat, a to buď po dobu 2, 3 nebo 4 let. Nemůže tedy čerpat více než 11 500 Kč za měsíc, ale zároveň je omezen 70 % předchozího výdělku. 

Rodič s nízkými příjmy nedostanou celých 220 tis. Kč. Omezení ve výši 70 % předchozích výdělků za měsíc může celkovou vyplacenou částku rodičovského příspěvku snížit.

Pokud rodič chce zvolenou „strategii“ příjmů změnit, může tak učinit jednou za tři měsíce. Tato, v porovnání s minulými lety, novinka je pro rodiče jistě přínosná. Do roku 2011 si dobu pobírání tohoto příspěvku museli rodiče zvolit na počátku rodičovské dovolené a hýbat s tím již nebylo možné.

Rodičovský příspěvek je vyplácen pouze jednomu z rodičů. Pokud se podílí na výchově dítěte střídavou péčí, pak je možné dělit také tento příspěvek mezi oba rodiče.

Přídavek na dítě   

Přídavky na děti jsou sociální dávky, které mají rodičům pomoci krýt náklady na děti v průběhu celého období, kdy mají statut „nezaopatřené dítě“. Tato pomoc od státu ale opět nepřijde do rukou všech rodičů, ale pouze těch, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou 2,4násobek životního minima.

Částka, kterou rodiče obdrží, se liší podle věku dítěte:

  • na dítě do 6 let 500 Kč,
  • mezi 6 a 15 lety 610 Kč a
  • od 15 do 26 lety 700 Kč za měsíc.

Přídavky na děti jsou stejně tak jako rodičovské příspěvky vypláceny vždy jednomu z rodičů. Jakmile však nezaopatřené dítě dosáhne zletilosti, je částka vyplácena přímo jemu.

Anketa

Pobíráte příspěvky na děti?

Ano. (6)
 
Ne, máme moc vysoké příjmy. (25)
 
Ne, nemáme nezaopatřené děti. (1)
 Celkem hlasovalo 32 čtenářů

Rodiny s dětmi: Stát finančně pomůže >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů