Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rok 2010 na průmyslovém a investičním trhu. Sklady letos čeká oživení.

Podle analýzy mezinárodní poradenské společnosti Colliers International čeká letos průmyslový trh oživení.

Sklady a průmyslové nemovitosti

2009: Rekordní pokles výstavby

Celková nájemní aktivita na trhu průmyslových a logistických nemovitostí v uplynulém roce poklesla meziročně o 45 %, když dosáhla zhruba 375 000 m2. Tomu nezabránil ani fakt, že po prvních dvou čtvrtletích poklesu, začala poptávka opět růst. Nejaktivnějším regionem byla tradičně Praha a blízké okolí. Více než polovina poptávky přitom přišla pouze ze dvou sektorů – od obchodníků (velkoobchod a retail) a logistických operátorů.

Renegociace a prodloužení stávajících nájemních podmínek se na celkové nájemní aktivitě podílely přibližně z 15 %. Většinu aktivity však tvořily transakce, při nichž také nebyla generována poptávka po nově postavených prostorách a jednalo se jen o přesuny v rámci již pronajatých prostor. Vedle renegociací šlo o podnájmy nebo nahrazení jednoho nájemce jiným. Zejména podnájmy jsou novým trendem, který se bude výrazněji projevovat i v příštím roce. Společnosti podnajímající své prostory jsou flexibilnější a narozdíl od developerů akceptují i krátkodobé pronájmy. 

Nabídka se po několika letech překotné výstavby absolutně zastavila. Spekulativně se nestavělo vůbec a developeři byli ochotni začít pouze v případě předjednaného nájemce. Výstavba na míru (built-to-suit) však nebyla příliš využívána – z důvodu vyššího nájemného a hlavně příliš dlouhé doby realizace.

Prvním pozitivním signálem byl pokles celkové neobsazenosti o 1 p.b., k němuž došlo v posledních měsících roku. V některých regionech se však objem neobsazených prostor udržel na vysoké úrovni až do konce roku, např. na střední Moravě (62 %), Plzeňsku a okolí dálnice D5 (31 %) a severní Moravě (26 %).

I v segmentu průmyslu a logistiky byli developeři nuceni snižovat nájemné a nabízet nájemcům nejrůznější pobídky - skutečně placené nájemné bylo dle zkušeností Colliers International o 5-15 % nižší, než oficiálně vykazované.

2010: Ani sklady se zatím stavět nebudou. Trh může rozhýbat poptávka ze zahraničí

Stavět spekulativně se nebude ani v roce 2010. Jedinou výjimkou je zatím společnost VGP, která oznámila záměr postavit skladové prostory ve svých areálech v Horních Počernicích a Dobřenicích i bez předjednaného nájemce.

Rovněž poptávka po prostorách by se měla co do velikosti velmi podobat té loňské. Dominantní roli budou hrát opět renegociace, očekávat můžeme vzrůstající podíl podnájmů. Poptávka by znovu měla přicházet zejména z oblasti spotřebního zboží, velko- a maloobchodu.

Podle predikcí Colliers International můžeme očekávat nejrychlejší pokles neobsazenosti a stabilizaci nájemného v lokalitách Prahy a okolí, Plzeňska a okolí dálnice D5 a Ostravska. Ve Východních Čechách, na jižní Moravě, na Ústecku a Liberecku zůstanou neobsazenost i nájemné stabilní.

Trendem, který by mohl vdechnout trhu nový impuls, je návrat mezinárodních společností na český trh. Podobnou situaci pamatujeme snad jen z období let 2005 a 2006. Krize totiž způsobila, že trhy střední a východní Evropy jsou dnes díky koupěschopnosti obyvatel pro tyto společnosti atraktivnější, než trhy západoevropské. Řízení dodávek a skladovací kapacity se tak logicky posouvají dále na východ. Nejen strategická poloha České republiky a relativně kvalitní dopravní infrastruktura, ale zejména možnost značné úspory nákladů jim k tomu nabízí perfektní podmínky. Velké poptávky těchto konsolidovaných společností mohou výrazně přispět k oživení trhu.

Podobný vývoj kancelářského a průmyslového trhu není vůbec náhodný. Společným jmenovatelem je zrání a kultivace trhu komerčních realit, který se v posledních letech nezdravě přehříval. Paradoxně až díky hospodářské recesi se nyní trh navrací do normálu a hledá rovnováhu, kterou doposud nepoznal.

Investice

2009: Investiční aktivitu táhli privátní investoři, oživení přišlo koncem roku

Výrazný propad zaznamenal v loňském roce také investiční trh. Celkový objem transakcí dosáhl 360 mil. EUR, což představuje meziroční pokles o 70 %. Mezi nejvýznamnější transakce patřily prodeje kancelářských budov City Tower (130 mil. EUR) a Gemini (110 mil. EUR).

Paradoxně právě propad trhu přinesl řadu pozitiv. Prvním pozitivem je cenová korekce, která zasáhla zejména předražené nemovitosti bez adekvátního výnosu. Cena se tak znovu stává měřítkem kvality a bonity budov. Druhým pozitivem je aktivita českých a slovenských privátních investorů, kteří „táhli“ investiční trh především v prvním pololetí letošního roku a celkově realizovali okolo 30 % investičního objemu. Tradičně dominantní hráči – institucionální investoři z řad zahraničních otevřených fondů – pouze vyčkávali a nakupovat začali až těsně před koncem roku. Výraznější aktivitu vůbec poprvé projevili také koncoví uživatelé prostor, kteří – na rozdíl od developerů – nebyli zasaženi nedostatkem likvidity. Dokázali tak využít leckdy velmi zajímavých příležitostí, které jim nová tržní situace nabídla.

Z hlediska tržních ukazatelů je pro realitní investice klíčová výnosnost (yield). Ta byla stabilní a během celého roku oscilovala okolo 7 %. Lze předpokládat, že se na tom ani v příštím roce nic nezmění.

2010: Banky se přihlásí o své peníze, znovu začnou půjčovat

V roce 2010 očekává Colliers International postupnou rostoucí aktivitu z řad institucionálních investorů. K tomu pomohou i banky, které budou ochotny investiční transakce v rozumné míře financovat. Hranice financování by se měla pohybovat okolo 65-70 % LTV (loan-to-value; poměr ceny a hodnoty dané nemovitosti v tržním ocenění). Přitom v době boomu banky běžně financovaly transakce až na hranici

80 % LTV. Zvýšená opatrnost bank je důsledkem přetrvávající nedůvěry k tržním hodnotám aktiv, které dříve často vycházely z účelových ocenění a započítání virtuálních budoucích výnosů.

U developerů s dlouhodobě špatnou likviditou banky letos přistoupí k nuceným prodejům jejich portfolií (distressed transactions). Signály, jasně poukazující na odhodlání bank developery k prodejům v případě potřeby přinutit, se objevily již na sklonku loňského roku. Výnosnost komerčních nemovitostí by se pak měla nadále stabilizovat okolo 7 %.

Rok 2010 na průmyslovém a investičním trhu. Sklady letos čeká oživení. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »