Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rok 2011: Změny již nastaly

Autor: Petr Zámečník | 03.01.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Rok 2011: Změny již nastaly

Je to tady. Změny s letošním rokem nabraly reálný obraz. A nejedná se zrovna o Monu Lisu, kterou snad každý rád uvidí. Trhákem jsou změny ve stavebním spoření, ale není to jen o něm. Končí regulace nájemného ve většině měst. A sesekaná je podpora solárních elektráren. Naopak příspěvek na bydlení vzrostl. A kdy zaplatit daně?

Stavební spoření pod palbou škrtů

Navzdory snaze opoziční Sociální demokracie a jejím stížnostem k Ústavnímu soudu je to zde. Státní příspěvek na stavební spoření je od 1. ledna 2011 nižší. Nyní vám stát vrátí formou příspěvku jen 10 % z naspořené částky, maximálně z 20 tis. Kč ročně. Zároveň zaplatíte i daň z úroku z vkladu, neboť padl za vlast a úsporný balíček paragraf osvobozující úroky ze stavebního spoření od daně z příjmů.

Změny ve stavebním spoření jsou realitou a budou přinejmenším do rozhodnutí Ústavního soudu. Hlavním sporným bodem je využití (zneužití?) institutu legislativní nouze v rámci schvalování balíčku a zdanění státního příspěvku za rok 2010. Příspěvek za loňský rok bude připsán v březnu letošního roku po zdanění 50% srážkovou daní. Na "staré" smlouvy bude připsáno maximálně 2 250 Kč po zdanění, na "nové" smlouvy maximálně 1 500 Kč.

Nad slunečními elektrárnami se zatáhlo

Stát před několika lety začal podporovat solární elektrárny. Fantastický ekologický zdroj energie, který je ale neskutečně drahý a ekonomicky nevýhodný... pokud z něj stát dotacemi a garantovanou výkupní cenou neudělá vynikající podnikatelský záměr. Vše se ale vymklo kontrole a hrozilo silné zdražení elektřiny pro domácnosti - někdo přeci vysoké výkupní ceny musí zaplatit.

Stejné šalamounské opatření jako u státního příspěvku stavebního spoření za rok 2010 se ujalo i v rámci fotovoltaiky: Od letošního roku je uvalena 26% srážková daň na elektřinu ze solárních elektráren s výkonem převyšujícím 30 kW. Zároveň nově instalované velké elektrárny budou mít v lednu a únoru 2011 garantovanou výkupní cenu 5,50 Kč/kWh místo 12,15 Kč/kWh, kterou měly garantovanou fotovoltaické elektrárny instalované v roce 2010. Od března by neměly mít velké elektrárny žádnou garantovanou cenu, elektřina z malých elektráren na střechách rodinných domů by měla být vykupována za 6 Kč/kWh.

"Podle odhadů výrobců fotovoltaických technologií během pěti let solární elektrárny rapidně zlevní (podobně jako LCD televizory) a budou navíc výrazně účinnější," uvádí tisková zpráva České fotovoltaické průmyslové asociace. „Cena solární energie bude nejdéle do deseti levnější než elektřina z neobnovitelných zdrojů, například z atomu," dodává František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

K tomu lze doplnit jediné: Až budou panely levnější a účinnější, vyplatí se jejich instalace, kterou nebudou muset dotovat daňoví poplatníci. Do té doby je jejich instalace spíše kontraproduktivní - stávající drahé a nevýkonné panely zaberou místo i investiční možnosti. Zejména po prodloužení odpisové doby panelů na 20 let.

Deregulace nájemného... konečně

Deregulace nájemného je ožehavým tématem. Co se stane, když se nájemné dereguluje? Kam půjdou statisíce lidí, až na nich budou chtít zlí pronajímatelé "rejžovat těžký prachy"? V černých představách se vykreslovaly plné mostní oblouky vyhnaných nájemníků bez peněz na nekřesťanský nájem, mostní oblouky nad nimiž projíždějí bohatí pronajímatelé v luxusních vozech.

A co se stane? Deregulace v naprosté většině měst již skončila. A nestane se vůbec nic. Nájemníci s dosud regulovaným nájemným si budou muset uzavřít s pronajímatelem novou smlouvu (pokud tak již neučinili), a pokud jim výše nájemného bude připadat nepřiměřená, mohou se odstěhovat. Bytů je v Česku dostatek - máme jich více než je běžné v civilizovaném světě. A pronajímatelé? Ti budou chtít především pronajmout - pokud možno slušnému, platícímu nájemníkovi. Je výhodnější pronajímat za míň dlouhodobě než za víc s každoroční obměnou nájemníků.

Sociální aspekt regulace nájemného je pochopitelně pouze politická zástěrka. Ve skutečnosti v bytech s regulovaným nájemným nepřebývají lidé "sociálně potřební", ale lidé s větším štěstím či lepšími konexemi v době komunistického experimentu.

Regulace nájemného ještě přetrvá ve velkých městech včetně Prahy až do konce roku 2012.

Příspěvek na bydlení vzrostl

Příspěvek na bydlení je sociální dávkou pro chudé nájemníky i majitele bytu či rodinného domu. Jeho výše se odvíjí od velikosti obce, počtu členů v domácnosti, nákladů na bydlení a příjmů domácnosti.

Od 1. ledna 2011 vzrostl maximální příspěvek na bydlení o 2,25 % až 10,94 %.

Tip: Podrobněji čtěte v článku "Příspěvek na bydlení od 1. 1. 2011 vzroste"

Daň z nemovitostí neklesne...

Daň z nemovitostí byla v roce 2010 zvýšena pro většinu nemovitostí na dvojnásobek z důvodu hospodářské recese. Pro rok 2011 se daň z nemovitostí ovšem nevrací na původní hodnoty, ale zůstává dvojnásobná.

Kdy platit daně?

V souvislosti s nemovitostmi (jejich držením, pronajímáním, koupí i prodejem) jsou spojeny daně. Kdy zaplatit daně a kdy podat daňová přiznání napoví Daňový kalendář pro rok 2011. Nejbližší povinností je podání daňového přiznání či dílčího daňového přiznání v případě, že jste koupili či prodali nemovitost v loňském roce. Daňové přiznání musíte podat do konce ledna 2011.

Anketa

Rok 2011 bude ve srovnání s minulým...

... lepší. (132)
 
... stejný. (30)
 
... horší. (386)
 
Nechám se překvapit. (44)
 Celkem hlasovalo 592 čtenářů

Rok 2011: Změny již nastaly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Petr Zámečník | 09.08.2016 00:00 Zdeněk Nevole: Úrokové sazby by již neměly klesat

Úrokové sazby hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření jsou na rekordních minimech. Pro klienty ale lépe již nebude. Níže se sazby nedostanou. „Bude tlak na zvyšování úrokových sazeb,“ říká Zdeněk Nevole, vedoucí úseku Obchodní controlling Wüstenrot. Důvodem je i nový zákon o spotřebitelském úvěru. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (239)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (41)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 363 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »