EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Text: David Bureš

13. 02. 2015

0 komentářů

Rozbor domu s technikem: Proč se vyplatí pečlivé převzetí nemovitosti?

 


 

Na první pohled se zdálo, že přejímka nového domu proběhne s očekávaným výsledkem. Tedy že bude konstatováno, že až na pár nedodělků bude vše v pořádku. Zdálo se, že když prodávající (stavební firma/developer) po dobu výstavby komunikoval s kupujícím, že bude vše v pořádku a nezbyde, než se po převzetí domu do něj nastěhovat. Opak byl pravdou.

Po důkladné kontrole celé nemovitosti byly shledány vady, které zásadním způsobem ovlivnily ochotu kupujícího dům převzít. A protože se jednalo i o vady jen těžko odstranitelné, nebo neodstranitelné, výsledkem bylo odstoupení od smlouvy. Nebylo to však snadné, protože po nějakou dobu prodávající vady zlehčoval a nabízel různé ústupky. Kupující však správně trval na uvedení domu do stavu, kdy nebudou s jeho provozem problémy. A na to prodávající nepřistoupil, protože náklady spojené s odstraněním vad by pro něj byly velmi vysoké. Dům měl celkem 57 vad! A jaké byly některé z nich?
rv2  

Vodoinstalace v koupelně nebyla zabudována ve zdi
rv1
Zateplení fasády nebylo instalováno na zakládací hliníkovou lištu (foceno ze spodu)
rv3_2
Schodiště do II.patra neodpovídalo normám – bylo pro chůzi nebezpečné – každý schod byl jinak vysoký a široký
rv4
Keramické obklady byly poškozené v řezu a přesto jimi byla provedena koupelna i WC
rv5
Radiátor nainstalovaný přímo za vstupními dveřmi, ty pak nešly plně otevřít

Jen díky plnému zdokumentování všech vad, porovnání s platnými normami a jejich důsledným uplatněním u prodávajícího, nedošlo k dokončení celé obchodní transakce a prodávající byl nucen se s kupujícím finančně vyrovnat v plné výši dosud uhrazených záloh.

Byť celá tato situace nebyla pro kupujícího plně komfortní, nedostal se díky své důslednosti do budoucích problémů s uváděním domu do stavu, aby odpovídal kvalitou jeho původním očekáváním. Náklady na odstranění vad, které prodávající odstranit odmítal, byly odhadnuty na 450 000 korun.

REKLAMA

Kupující si následně vytipoval jinou nemovitost, která již byla v pořádku. V současné době již bez problému bydlí v novém domě.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *