Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Rozdílnost kancelářského trhu napříč východní Evropou

Závěry dnes publikovaného průzkumu realitní společnosti Colliers International zdůrazňují, že dopady ekonomických problémů v eurozóně jsou ve východní Evropě stále citelné, nicméně liší se v rámci jednotlivých sub-regionů.

Damian Harrington, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní Evropu Colliers International, komentuje: “Změny ekonomického růstu vždy přesně naznačují budoucí vývoj poptávky na daném trhu. V minulosti se již potvrdilo, že když HDP klesá, objem poptávky se také snižuje, ale nastává zde šesti až dvanácti měsíční zpoždění. Pro rok 2013 je v Rusku predikován stabilní růst HDP, takže v dalším roce nadále očekáváme výrazný objem poptávky v Moskvě a Petrohradu. Naopak ve Varšavě, kde i přes ekonomickou prognózu na rok 2013 indikující růst HDP o 2,5 %, což představuje v meziročním srovnání pokles, očekáváme nižší poptávku v druhé polovině tohoto roku. V kombinaci se značným nárůstem objemu prostor ve výstavbě, předpokládáme v krátkodobém horizontu převis nové nabídky, který ve Varšavě zachová stoupající míru neobsazenosti. To by mohlo znamenat pokles nájemného u budov nejvyšší kvality na konci roku.       

Zatímco trhy ve střední a východní Evropě by mohly zaznamenat pokles nájemní aktivity v druhé polovině tohoto roku, je zde ještě jeden významný faktor, který může ovlivnit tyto trhy v roce 2014. Kancelářské trhy východní Evropy fungují na pětiletém nájemním cyklu a poslední tři roky celkové poptávky velmi silně reflektují objem pronájmů za příslušné období před pěti lety. Pokud je rok 2009 odpovídajícím ukazatelem pro rok 2014, mohli bychom zaznamenat 33% propad poptávky v roce 2014, pokud nedojde k oživení ekonomiky.    

Nejpravděpodobnější dopad, zejména na trzích s aktivní výstavbou nových projektů, které jsou již z velké části předpronajaté, bude zvýšený tlak na obsazenost v méně kvalitních stávajících objektech. Vzhledem k narůstající preferenci moderních a funkčních kancelářských prostor, nebudou již existující budovy odpovídat novým požadavkům, a to zejména ty v oblastech s vysokou mírou neobsazenosti, takže se stanou přebytkovými, pokud neprojdou výraznou renovací. Výkonnost trhu bude záviset na tom, jak budou projekty ve výstavbě spravovány.”      

Klíčové závěry zahrnují:

Ekonomický růst ve střední a východní Evropě klesá – V roce 2012 zaznamenal kancelářský trh v Budapešti jako jediný v regionu CEE  pokles nájemného, a to o 10 % za celý rok. Čisté efektivní nájemné v Bratislavě a Praze zůstalo během roku beze změny, tak jako tomu bylo i v předchozích třech letech. Pouze Polsko zaznamenalo růst čistého efektivního nájemného, navzdory zvýšení neobsazenosti během roku, které bylo způsobené značným nárůstem nově dokončených prostor.

Navzdory snaze o návrat silného růstu se předpokládá, že ve střední a východní Evropě dojde během roku 2013 k poklesu ekonomiky. V Polsku, ekonomickém tygrovi regionu CEE v posledních letech, se očekává snížení růstu HDP o polovinu na 2,5 %. Pokles HDP na 1,5% se očekává v Rumunsku a Slovensku, v České republice a Maďarsku je předpokládána stagnace. V průběhu tohoto roku bude nájemné na všech trzích v různé míře čelit tlaku na snížení. Varšava je trhem, kde s největší pravděpodobností dojde k poklesu čistého efektivního nájemného u prostor nejvyšší kategorie. Křivky nájemného v Bukurešti, Budapešti a Bratislavě jsou již na, nebo blízko spodní hranice a nebudou se tudíž příliš měnit, a to i přes vysokou neobsazenost jak v Bukurešti, tak Budapešti. Historie naznačuje, že nájemné v Praze zůstane stabilní, i když je zde znatelný propad poptávky.

Zlepšující se podmínky v jihovýchodní Evropě - Ekonomiky trhu jihovýchodní Evropy by se měly odrazit od stagnujícího až negativního vývoje z roku 2012. Chorvatsko, Srbsko a Bulharsko by mohly profitovat z oživení hospodářského růstu v roce 2013, s očekávaným pozitivním růstem HDP o 1 – 3 %. Ještě lépe by se mohla situace vyvíjet v Chorvatsku, pokud by země vstoupila do EU. To by mělo vyústit ve stabilní míru neobsazenosti a sazby nájemného, ačkoliv v krátkodobém horizontu by úpravy celkové nabídky prostor v Záhřebu a Tiraně mohly způsobit růst neobsazenosti, a tím vyvolat tlak na snižování základního nájemného prostor nejvyšší kategorie. V Řecku se ale kvůli pokračující restrukturalizaci ekonomiky očekává další těžký rok.

Rusko a Ukrajina si udržují pozitivní výhled růstu - V Rusku se v tomto roce předpokládá pozitivní růst HDP o 3,5 %, což odpovídá tempu růstu z roku 2012. Ve dvou ruských městech – Moskvě a Petrohradu – se to s největší pravděpodobností projeví v poklesu neobsazenosti, protože poptávka převyšuje novou nabídku, ačkoliv nájemné v Moskvě zřejmě v roce 2013 poroste. Krátkodobý převis nové nabídky v Kyjevě však pravděpodobně povede ke krátkodobému zvýšení neobsazenosti a tlaku na snižování nájemného.

Rozdílnost kancelářského trhu napříč východní Evropou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »